Sukupuolitautitestit?

Anonyymi

Onko totta että läheskään kaikissa paikoissa julkisella ei oteta HIV testiä sukupuolitautitesteissä? Sisältääkä sukupuolitautitesti vain pelkän klamydian? Ainakin Helsingissä sukupuolitautien poliklinikalla testataan HIV, klamydia, tippuri sekä kuppa mutta miten vaikka Jyväskylässä tai Kuopiossa tai puhumattakaan joistakin pikkukaupungeista? Ihmeellistää järjen köyhyyttä terveydenhuollossa jos ajatellaan että esimerkiksi HIV ei tartu suomalaiselta heterokumppanilta.

4

910

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta on! Valitettavasti.

      Joskus sain HIVin testatuksi hirveällä ruikuttamisella. Seuraavalla kerralla ei auttanut mikään. Pelkkä klamydia ja tippuri, koita pärjätä. Tästä viisastuneena valehtelin jonkun kumppanin HIVistä ja sain myös sen testattua.

      Valehdella siis täytyy pikkukaupungissa, jos tahtoo testauttaa muutakin, kuin klamydian ja tippurin. Seuraavaksi kerron käyttäväni suonen sisäisiä huumeita, kavereiden kanssa yhteisillä neuloilla.

    • Anonyymi

      Testeihin pääsee missä vain Suomea eikä tarvitse inistä ja vaatia, kunhan vain tajuaa pidättäytä 3 kuukauden ajan seksistä ennen testeihin menoa.

      Vaikeinta on vain soittaa terveysasemalle ja sanoa mitkä testit haluaa ottaa ja lähteä lähimpään labraan.

      Totta hemmetissä joudut inisemään ja vaatimaan testejä jos eilen harrastit seksiä ja aamulla päätit käydä testeissä.

      Pitäkää mielessä, vaikka testitulos on negatiivinen, se tarkoittaa ainoastaan sitä, ettei sinulla ole tautia tai tauti ei näy testeissä sen otto hetkellä.

      Sinulla voi olla klamydia kurkussa joka ei näy testituloksissa, jos klamydia näyte on otettu ulosteesta, virtsasta ja/tai peräaukosta tai näyte on otettu liian aikaisin.

      Haluatko sinä käydä HI-virus testeissä heti ja tuloksesta huolimatta joutua odottamaan vähintään 3 kuukautta kunnes voidaan varmuudella sanoa tulos?

      Itselleni on käynyt niin, että yhtenä päivänä kusella käydessä alavatsasassa tuntui vitun ikävästi vihlovaa kipua ja kusen joukossa oli verta ja samaa jatkui 5 päivää. Siinä sitten hakeuduin lääkärille syöpä, klamydia, tippuri, HIV ja kondyloma testeihin. Ultraääni paljasti vaivan johtuvan sappikivistä :D, mutta jumalauta millaiset kauhukuvat tuli väkisinkin mieleen.

      Isovanhemmistani 2 (iso-isä ja iso-äiti äidin ja isän puolelta) on kuollut syöpään sekä vuotta nuorempi kaverini taas sai kivessyövän. Kirsikkana kakun päällä satuin sillä hetkellä harrastelemaan irtosuhteita "lievästi" sanottuna paljon.

      Siinä tuloksia ja ultraääneen pääsyä odotellessa tuli laadittua oikein hoitotestamentti, vaikka olenkin vasta 31 vuotias ^^.

      Mut joo, olisin varmasti kuollut ultraäänipöydälle, jos lääkäri olisi sanonut "Joo, meeppä kuule taas 3 kuukauden päästä noihin seksitautitesteihin" tavallisen "joo-o, kyll näyttää olevan sappikiviä" lokauksen sijasta XD

      • Anonyymi

        Ei testaus seksistä pidättäytymistä vaadi. Vanhemmat HIV-testit näyttävät tuloksen suht luotettavasti kolmen kuukauden päästä tartunnasta, uudemmat kuuden viiikon kuluttua.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2451
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      45
      1465
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1367
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1339
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1009
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe