https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/6c3ff4a6-377e-4c77-86f0-baf8e56cccba
Greta oli masentunut, lopetti puhumisen, koulunkäynnin ja syömisen.
Mutta nyt kun saa paasata muille tuskissaan ilmasto-apokalypsia, hän on piristynyt.
Mitä jää käteen ilmastovouhkaamisesta Gretalle itselleen? Hän ei käy koulua eikä opiskele. Tietty näkee maailman johtajia ja matkustaa ympäri maailmaa kokouksissa. Sitten kun kaikki kuivuu kokoon, hän on taas nobody, ilman koulutusta, mielenterveys riekaleina.
Greta lopetti koulunkäynnin jo ennen ilmastolakkoa
8
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Heh, ja tuollaista yhden asian papukaijaa maailman johtajat kumartelee ;D Hävittäisi edes omat rakkinsa niin tekisi jotain ilmaston eteen.
- Anonyymi
eikö enää kehdannut pöristellä mopoautollaan kouluun ja joutui
kävelemään niin lopetti - Anonyymi
Pinnasi koulusta ja keksi miten saada muutkin pinnaamaan, siinähän sitä on meriittiä nobeliin. Matkakin piti tehd' hitaalla veneellä' että menee mahdollisimman paljon aikaa. Onneksi päättäjillä oli ainakin toistaiseksi järkeä.
Apinat ei kuulu kouluun.
- Anonyymi
Gretan vanhemmat ne tekevät hänestä lapsitähteä.
Jo vuosi ennen koululakon aloittamista he olivat tarjonneet SVTlle kuusiosaista sarjaa.
Siinä olisi Greta esiintynyt kantamassa huolta ilmastonmuutoksesta mutta silloisessa tilanteessa se ei sopinut tuotantoon.
Show pääsikin sittemmin isommille areenoille ja SVTn ohjelmajohtajat harmittelevat ettei ideaan tartuttu.
Julmaa on että vanhempien kunnianhimoa palveleva lapsi joutuu ehkä pitkäänkin kärsimään nyt esittämästään osasta.
Hän syrjäytyy muista ikäisistään ja jää opinnoissaan jälkeen koulutovereistaan. - Anonyymi
Tyttö ei olisi päässyt julkisuuteen ilman tarkasti laadittua suunnitelmaa ja vanhempiensa suostumusta. Media ei tietenkään paljasta taustavoimia.
- Anonyymi
Aivoissa oli niin paljon pahasti vikaa, ettei kyennyt koulunkäyntiin. Sitten keksi miten kääntää aivovamma pyhimys-statukseksi. Hurmosjohtaja kun ei koulunkäyntiä tarvitse, sillä hurmosjohtaja on jo täydellinen ja tietää kaiken. Hurmosjohtaja on kaikessa oikeassa, vaikka ei mistään mitään tajuaisikaan.
Ilmeisesti vanhemmat hyväksyvät että riekkuminen ilmastopaniikki-maskottina on parempaa elämää kuin elely jossakin hoivakodissa. Voihan se olla niinkin, jos asiaa tietystä kulmasta katsoo.
Tosin luonnonsuojeluaatteelle tuo Greta muodostuu aikanaan rasitteeksi, kun ikää karttuu ja kognitiiviset kyvyt rapautuvat. Kun kysymyksessä ei enää olekaan hassu lapsimaskotti, Herra Tossavaisen veikeä bastardaatio, tulee liikkeen johtajille vähitellen kiire "loppusijoittaa" Greta jollakin tavalla, ennen kuin uskottavuus kokonaan rojahtaa. Täysin tolkuttoman Gretan sammallus Betelgeuzen yksisarviskeijuista jotka voivat hävittää hiilidioksidia kääntämällä aikaa taaksepäin, tuskin menisi läpi enää muille kuin vannoutuneimmille vihreille. Mutta minkä ratkaisun mahtavatkaan valita. Tavallisin ratkaisu olisi poistaminen julkisuudesta sopivan tilaisuuden tullen, ja sijoittaminen sitten siihen hoivakotiin loppuelämäkseen jokeltelemaan. Mutta riittääkö se Greta-myytin käsikirjoittajille?
Tarvitaanko jotakin vieläkin isompaa?
Mikä on suurempi kuin sankari? Mikä on opinjulistajaa voimallisempi?
Sehän on luonnollisesti sankarivainaja, marttyyri. Greta ei olisi ensimmäinen hurmoksellisen liikkeen keulakuva, jonka liikkeen synkät taustavoimat tapattavat kun pyhimysveren kurssiarvo on kohdallaan. Nykyhistoria tuntee esimerkiksi Yhdysvaltojenkin lähihistoriasta, jos kyllä ruotsistakin useammankin julkisuuden henkilön, jotka kuolivat kun niiden aika oli lähteä, ja jäivät elämään pyhymyksinä monien mielissä. Monet heistä olisivat ainoastaan syvästi halveksittuja, jos olisivat eläneet vuodenkaan pitempään. Heistä monella amerikkalaisella oli jo liittovaltion rikostutkinta niskassa ja syytepaperit lähes puhtaaksikirjoitettuina mapissa. Ja ruotsalaisillakin pienet luuvarastot kaapeissaan.
Hyvän näytelmän eräs tärkeimmistä tekijöistä on tajuta, koska se pitää päättää. Muuten se pitkittyy ja vesittyy. Yleisö kyllästyy.
Jännittävä kysymys onkin, minkälainen esirippu Gretalle on jo suunniteltu?
Lavastetaanko joku tiettävästi samaan aikaan paikkakunnalla oleskellut ilmastonmuutoskriitikko mystiseksi ampujaksi? Sitten huomataan etteivät todisteet pidäkään, ja tuokin pitää saada jotenkin hengiltä. Tämäkin kaava on jo niin moneen kertaan käytetty... Mutta toisaalta, ihmiset rakastavat klassikoita. - Anonyymi
Ilmesesti avut eivät riittäneet ja koulu olisi jäänyt läpäisemättä. Suomessakin valmistuu lukutaidottomina peruskouluista penikoita, mutta kyseiset lukutaidottomat ovat kaikki maahantunkeutuneiden lapsia jotka ovat ilmeisesti sisäsiittoisuudesta johtuen serkusten ja sukulaisten kanssa saatuja lapsia.
Tuo Greta on kuitenkin vammainen joten huono menestys koulussa voidaan katsoa läpi sormien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 943582
Nainen olet minun
Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli442937Sille ei voi enää mitään
Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.742416- 612348
Harmi jos ei enään nähdä
Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki512301Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun
mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??1172277Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv212163Vau miten upea nainen!
Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.202147- 1172108
- 621994