Uusi netti dokumenti yksilön datankeruusta

Anonyymi

“Yksityisyys on mennyt”

Noin pari kuukautta sitten,
reportteri saa yllättävän tiedon sähköpostiin.
Hänen henkilökohtaista dataa on vuotanut julki yllättävän tietomurron tapahduttua. Tämä herättää hänen kiinnostuksensa ja hänet pohtimaan missä kaikkialla hänen tietojaan on, millaista dataa hänestä voi kerätä ja mihin sitä voisi hyödyntää nyt ja tulevaisuudessa?

Lyhyt dokumenttielokuva yksilön datankeruusta, tarina on jatkumoa ensimmäiselle osalle, Pinnan Alla (2017):

Dokumentti on Yrkeshögskolan Arcadassa tehty päätetyö vuodelta 2018- 2019.


MY LIFE IS IN THE INTERNET
“What can be said is that privacy is gone”

About a couple of months ago,
the reporter gets unexpected information in the email.
His personal data has been leaked after a surprising breakthrough.
This awakens his interest and makes him think about where his information is gathered, what kind of data can be collected from him and how can it be used for now or in the future?

A Short documentary film about individual data collection, the story is a continuum for the first part, Pinnan Alla (2017):

The documentary is a final graduation project made in Arcada University of Applied Sciences in 2018- 2019.

https://www.youtube.com/watch?v=xYVsNmNBfv0&t=1s

2

200

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      voisko saaja linkin

    • Anonyymi

      Mun mielestä tämä avaus kuuluu Salaliittoteoriat -osioon. Meikä ei välitä pätkääkään siitä, mitä tietoja minusta on kerätty, koska sillä ei ole mitään merkitystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haapaveden upea kurvikuningatar

      No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga
      Haapavesi
      122
      1744
    2. Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää

      WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️
      Ikävä
      91
      857
    3. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      148
      812
    4. Sinulle viestiä

      Me sitten oikeasti tutustutaan ensin!!
      Ikävä
      60
      790
    5. Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin

      Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.
      Ikävä
      35
      752
    6. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      44
      654
    7. Lidilikö Suomussalmelle

      Tännekki Lidili. Loppus tuo kiskominen näillä jäljellä olevilla. K-Market ihan sikakallis ja hyvin ylimieliset omistajat
      Suomussalmi
      41
      646
    8. Upeaa Google!

      Kohta on töitä tarjolla kaikille! Suomen taloushistorian suurin investointi ja Kajaani mainittu! Sähkö kyllä riittää, tö
      Kajaani
      257
      639
    9. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      68
      613
    10. Ei makeat pimut sytytä

      sen jälkeen kun on nähnyt sinut. Olet vain ihastus vailla vertaa. Kun sinut tuntee muut eivät tunnu miltään. Tajuatko ol
      Ikävä
      33
      587
    Aihe