Vipeistä ja kulutusluotoista kuiville

Anonyymi

Moi,

Pyydän samassa tilanteessa olevilta jeesia. Tiedän, että en ole asian kanssa yksin, vaikka henkisesti siltä tuntuukin. Oon työssäkäyvä n. 32k vuodessa tienaava. Nuoruusvuosista tähän päivään menot ovat olleet suuremmat kuin tulot ja näin kuukauden vika päivä on joskus voinut olla kaukana ennen kuin tili tulee. Näin olen turvautunut kulutusluottoihin yms. Mulla on n. 8k pitemmällä 3v vuoden maksuunnuitelmalla ja kuukausierä kohtuullinen ja n. 2k on 3 eri pikavippiä tarjoavalle firmalle. Näistä nämä 3 jälkimmäistä työllistää eniten, kun korot on sanomattakin isot.

Mulla ei ole maksuhäiriömerkintöjä, mutta tuntuu et olen enemmän ja vähemmän kusessa näiden kaa aina ja kelkka käännettävä NYT.. Tulot on lyötävä turhuuksista nolliin ja mentävä eteenpäin.

Kaipaisin asiallisia vastauksia, josta voisi olla hyötyä muillekin kanssa taisteleville.

Kuinka siis kuiville ? Mitä tulisi ottaa huomioon?

2

95

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kannattaa aluksi kirjata ylös tulot ja menot.
      nettotulot

      -asumiskulut(vuokra,vesi, sähkö, netti, puhelin)
      -liikkuminen
      -ruokailu
      -harrastukset

      -lainojen kuukausierät erikseen ja jäljelläolevien erien lukumäärä ja pääoman lukumäärä. Näin sinä ja mahdollinen auttaja saa kokonaiskäsityksen ongelmasta. Kympeistä kasvaa äkkiä satasia ja tonneja.

      Todennäköisesti menosi ylittävät tulosi. Sitten alat tutkimaan miksi rahaa menee niin paljon ja voisiko jossain säästää ilman luopumista(liittymien kilpailutus...) Sen jälkeen on edessä luopuminen.

      Jos vippi on oikeasti pieni. Tyyliin 1-200€, niin voi olla, että se kannattaa maksaa kokonaan pois ja ottaa toisesta lainasta vaikka maksumuistutus ja maksaa seuraavassa kuussa 2 erää. Ja niin eteenpäin vähentää lainojen lukumäärä mahdollisimman pieneksi.

      Uutta velkaa ei kannata tehdä ennen kuin tilanne on hallussa. Mitään niin akuuttia ei tule. Kodinkoneita saa käytettynä lähes ilmaiseksi jne. Puhelimen osamaksukin haukkaa osan tuloista.

    • Anonyymi

      Ota yhteys Takuusäätiöön, heillä on maksuton puhelinneuvonta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3288
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3047
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2530
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2323
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2056
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      36
      1923
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1499
    Aihe