Kireä esinahka

Anonyymi

Hei, täällä kirjoittelee 17 -vuotias poika. Mulla on kireä esinahka ja terska on tosi arka. Tämän takia en terskaan hirveämmin koskaan koske. Olen miettinyt, pitäisiköhän mennä ympärileikattavaksi? Voisiko se samalla vähentää terskan ärsytystä koskettaessa? Terskan päässä on myös kiinni jokin jänne (?) joka on kiinni esinahassa. Tämän takia en saa laskettua esinahkaa tarpeeksi alas. Esinahkaan ei itsessään satu, kun lasken sitä alemmas, mutta pelottaa, jos tämä "jänne" tai esinahka repeää. Olen myös kuullut, että jonkinlainen esinahan venytys voisi auttaa. En vain tiedä miten tuota kuuluis venytellä. Haluaisin myös tietää paljonko ympärileikkaus maksaa. Ja miten toisin asian ilmi hoitajalle / lääkärille.

10

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei
      Maallikon sanoin. Terska on esinahan suojassa, se on arka, kun se ei ole tottunut olemaan ilman esinahan suojaa. Tämän perusteella esinahan leikkaus ei tunnu järkevältä.
      Jänne siinä alapuolella kuuluu olla.
      Esinahkaa kannattaa vetää pois terskan päältä välillä, viimeistän tässä vaiheessa on hyvä opetella pesemään esinahan alta paljastettu terska ja sen kaula hyvin. Terska tottuu pikkuhiljaa ulkoiluun. Esinahkaa voi vedellä varovasti edestakaisin. Siihen voi kokeilla vauvaöljyä, niin liukuu paremmin ja voi vähentää terskan herkkyyttä.
      Varovaisin liikkein alussa, kyllä se siitä lähtee sujumaan, älä huoli.

      • Anonyymi

        Hei, kiitos vastauksesta! Luin myös, että Cortisonin voitelu esinahan päälle voisi auttaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hei, kiitos vastauksesta! Luin myös, että Cortisonin voitelu esinahan päälle voisi auttaa.

        En ole kuullut kortisonista, eikös se ole enemmän ihottumavoide ja pitkäaikainen käyttö taitaa ohentaa ihoa?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        En ole kuullut kortisonista, eikös se ole enemmän ihottumavoide ja pitkäaikainen käyttö taitaa ohentaa ihoa?

        Okei, eihän noihin netissä lukeviin ohjeisiin voi aina luottaa. Kiitos kuitenkin vastuaksista! Pitää ottaa ohjeista oppia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Okei, eihän noihin netissä lukeviin ohjeisiin voi aina luottaa. Kiitos kuitenkin vastuaksista! Pitää ottaa ohjeista oppia.

        Kiitos, kun sain auttaa.


    • Anonyymi

      Ja se jänne repeä. Riittää, kun saat terskan näkyviin. Ei esinahka rullaudu sen enempää. Varovasti alussa ja totuttaudu vehkeeseesi.

      • Anonyymi

        Siis ei se jänne repeä.


      • Anonyymi

        Mulla kyllä nuorena repesi jänne irti terskasta kun työnsin kullia tyttöystävääni,mutta ei se ole haitannut parempi se vaan nyt on!


    • Mulla sama homma öljyn tai perusvoiteen kanssa vetelin päälle ja pois arkuus vähentynyt nyt pidän terskan koko ajan näkyvillä

    • Anonyymi

      perus voide on ihan hyvä siihen, mutta minusta se herkkyys on hyvä säilyttää esinahan suojassa ,, silloin siitä nauttii paljon enemmän, rakastelusta meinaan,, minun on ainakin joka aamu pestävä hyvin sieltä altakin ja silloin ei tule mitään kutinaa sinne.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      239
      5508
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      84
      3474
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      134
      3326
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3063
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      72
      2939
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      93
      2764
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      17
      2450
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2317
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      171
      1861
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1440
    Aihe