Vaan onhan se kumma kun kyselee ystäviltä ja kylänmiehiltä tästä nykymenosta ja persuista niin eipä kukaan tunnusta että hän kannattais tätä puoluetta vaan kun lukee tätä Haapaveden 24 palstaa niin tuntuu että kohta puoli Suomea kannattais juuri tätä puoluetta ja heidän mielestään he pelastavat Suomen kaikelta tuholta.Vaan missä on eväät tällä puolueella kun katsoo heidän menneisyyttään niin taitaapi olla nuo puheet ja teot olla pahasti ristiriidassa onhan se sanonta että ei suuret puheet suuta halkaise Vaan onko tämä unhoitettu sanonta.
Missä Persut luuraa
Anonyymi
6450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Hesari, Aamulehti ja yle tekee gallupit, niiden mukaan persut on kannatuslistan ykkönen.
Suosion osasyy lienee se, että " vanhat puolueet " ovat tyrineet, munineet ja jääneet kiinni laittomuuksista äänestäjien mielestä liian usein.
Menetettyä luottamusta on äärimmäisen vaikea palauttaa.
No entäs sitten Persujen luottamus kun sitä ei koettu kun teot on pelkkää huulenheittoa ja populismia että se tästä Oikeisto sosiaalisesta puolueesta joka teki viimme vaalikaudella jyrkkää oikeistopolitiikkaa entäs nyt sitä ei tiedä kukaan näitten touhuista.
Sepäs nyt kepulaista kivestää.
Eipä persus osaa muuta vastata kun puolueella ei oo mitään näyttöä muuta kuin suunsoittoa.
Kyllähän asia on sillai että jos noita persuja kannattaa siinä käy niinkuin ennen vanhaan että vaikutus on yhtä kuin pieru saharassa.
Kohta otetaan leipä mistä saadaan eikä kysytä hintaa jos ei hallitus kaadu
Pian ovatten persuin kannatukset 30 pros. Iuokassa niin hiljenee väki kyllä
Tiedoksi Haapaveden yksinkertaiselle vasurille että myös se on teko että saadaan estettyä joku tyhmä ja Suomelle vahingollinen päätös!
Sen sijaan että luvataan "lisää rahaa ja helppoa elämää" jollekin pienryhmälle NIIN Persut keskittyvät asioihin joilla on vaikutusta KOKO KANSAKUNTAAN, eli:
- Emme hyväksy sitä että kaikki päätäntävalta omalta eduskunnaltamme viedään Brysseliin!
- Emme hyväksy EU:n liittovaltiokehitystä.
- Emme hyväksy sitä että suomalainen kulttuuri, hyvinvointi, oikeusjärjestelmä jne. on vaarassa tänne tulevien haittamaahanmuuttajien toimesta.
- Emme hyväksy sitä että ilmastovouhotuksen varjolla vaikeutetaan suomalaisen teollisuuden pärjäämistä koti- ja ulkomaan markkinoilla.
- Emme hyväksy työvoiman tarveharkinnasta luopumista eli vastustamme halpatyövoiman tuontia tänne Suomeen.
- Emme hyväksy sitä että joudumme kompensoimaan pieniä palkkoja yhteiskunnan tulonsiirroilla vaan jokaisen olisi tultava toimeen omalla palkallaan.
- Emme hyväksy että sananvapautta pyritään rajoittamaan jollain epämääräisellä vihapuhe- tai maalittamis lailla.
Eli, jos pidät näitä asioita tärkeinä niin tällä hetkellä ei ole muuta vaihtoehtoa kuin äänestää Perussuomalaisia.
No tämän Oikeistopuolueen puheet ovat aivan muuta kuin teot.Eikös se tämä teidän kalifi Halla-Aho ollut siellä Prysselissä Vaan mitä sai aikaan voin sanoa ei mitään lenteli vaan veronmaksajien rahoilla eestaas nyt Nyt Tämä Hakkarainen tekee samaa työtä ilman katetta.
Täällä paikallinen Persupelle kirjoitti pitkän litanian että emme hyväksy sitä ja emme hyväksy tätä mutta kun näkee mitä nämä tekee niin se on yhtä tyhjän kanssa teoilla ja puheilla on niin valtava ristiriita puhetta piisaa mutta tekoja ei ole nimeksikään.
Et kuitenkaan pysty kertomaan yhtään konkreettista asiaa johon viittaat yleisellä höpinälläsi!
Ymmärrän että vasurit ovat niin yksinkertaisia että luulevat yhden miehen laittavan asiat kuntoon! No ethän sä muuten vasuri oliskaan, jos sulla olis järkee niin olisit Persu!
Nyt. On perussuomalaisen puolueen kehittämä Aktiivimalli työttömien ja vähäosaisten kurittamiseksi päättynyt. Hyvä Suomi. Hyvää uutta vuotta ja Vuosikymmentä Uudelle Hallitukselle. 🇫🇮🇫🇮🇫🇮❣️
No kepun ja kommaripuolueiden teot on kyllä huomattu ja koettu ainakin lompakossa melko miinusmerkkisesti. Nostettaisko vähän veroja että mamuilla ja sohvillamakaajilla ois vielä vähän enempi harrastusrahaa?
Hei! Ostaisiko kepuenemmistöinen kaupunginvaltuusto minulta talon tai pari ylihintaan jos rupean rakentamaan? Käytän l-positiivisia yrityksiä rakentamisessa.
Ilmastonmuutos on Totta. Persut tuotti 38000 maahanmuuttajaa Suomeen. Kepun ja kokkareiden yhteistuumin. Persujen Budjetti ihan Huuhaata. Lyökää ministerilista pöytään ja faktat asioiden hoidosta. Eihän teitä muuten usko kukaan. 39 turhake kansanedustajaa Turhaan. Työläiset ja kansa maksaa niiden palkat suunsoitosta.
👍👍👍
Kun lukee näitä viime päivien kirjoituksia täällä, niin näkee, että keskustalaisilla on hätä ja tuli perseessä oman kannatuskensa romahdettua. Ei ole tällaista räksytystä nähtykään aikoihin. Hannu vai Markkuko taio peräti Heikki H täällä purkaa tuntojaan? Vai onko Päivi ja Anri ujouttaan täällä mesoamassa, kun housuihin lirahti? Se on katkeraa tuo tappion karvas kalkki
jep kepu pyllykipuilee ja pahasti, tarttis tehrä jotai muuta ku haukkua muita, se housuis ny
Kepulaiset on pulassa, joten sehän se harmittaa. Ei pystytä muutakun toisia mollaan.
Kyllä täällä näkyy persupellet suutaan soittavan kun heistä ei muuhun olekkaan,koittavat nyt uhota kovasti haamu kannatuksellaan aivan höpö porukkaa.
Juurikin näin. Tommosista kriminaalipelleistä ei muuhun ole kuin ilmanaikoseen räkyttämiseen.
Eikös se kepun entinen kansanedustaja ja entisenä pankinjohtajanaki ollu ,aika rikollinen kaveri. Ei tarvi tän kaemaksi mennä
Lestapedofiilikepujen juhlat alkaa olla juhlittu ja on alkiolaisen peppukipuilun aika.
Siivoa puheesi. Ylläpito.
Ekkönää tajua...Yks homo kyseli kavereiltaa ,että kumpi parempi mies vai nainen...
Opettaako muut kuin naiset leikkiä- ja laulua?
Juuri tuo kommentti " leikkiä- ja laulua " kertoo kaiken täällä räksyttävistä henkilöistä. Säälin teitä,ette sitten parempaan pysty!!!
Kulmuni tappaa keskustan,
Pölhöt Persut epäonnistuivat Haaviston syyttelyssä kiittivät kaikin keinnoin "Räksyttää kuin rakkikoirat".vaan mönkään meni Niinistö peräänkuulutti työrauhaa rakkikoirien takia Oikeuskansleri vapautti Haaviston ja hyvä niin.!
Hienoa pikkuleijonat. USA kaatui. Ja Suomen maalin teki Suomalainen tumma poika. T. Aitosuomalainen 🇫🇮
Kyllä homopelle saa palkkansa , katohan vaan.
Vai+että+missä+Persut+luuraa?+Kyllä+te+vihervasurit+olette+yksinkertaista+porukkaa!
Ihan+vaan+tiedoksi+että+Persujen+kannatus+on+noin+25%+ja+sehän+tarkoittaa+sitä+että+keskimäärin+joka+neljäs+"vastaantulija"+on+PERUSSUOMALAISTEN+kannattaja+-+Eli+siinähän+ne+luuraa+ihan+sun+silmien+edessä!
Maksimi+15%.+Suurin+osa+suomalaisista+inhoaa+ps+puoluetta+ja+heidän+johtajaansa+90%
Ähäkutti ,kun perusuomalaisten kannatus vaan nousee. Sekös joitain keljuttaa.
No+toihan+on+tota+tyypillistä+Neukkuaikaista+meininkiä+että+tosiasiat+kieltämällä+luullaan+että+asiat+olisivat+toisin!
Kunhan+hallitus+taas+palaa+Joulutauolta+niin+alkaa+sössiminen+ja+Persujen+kannatus+alkaa+hipoa+30%:n+rajaa+-+Ajattele,+kesään+2020+mennessä+joka+kolmas+"vastaantulija"+on+Persu!
Miten+meinaatte+tämän+kestää?
Joo.+Kohta+100%.+Sitte+ollaa+onnellisia.+Kaikki+itse+raahaammamme+mamut+viiän+laivalla+Afrikkaan.+Ja+kaikille+2000tonnia+kuussa.+Hakkarainen+presidentiksi+ja+Putkonen+pääministeriksi.+Hallaaho+kuninkaaksi.+On+kyllä+huippu+juttu.+Minnää+nii+oo+iänpäivän+persuleita+iäännestynnä
Hallitus joutuu kovaan puntariin miten se toimii Haaviston suhteen, perustulakivaliokunnalta tulee kyllä lausunto mutta, miten hallitus loppukädessä toimii, Sanna Marinin rehellisyys on puntarissa?
Ei+pijä+paikkaasa.+Suahhaa+110%rosenttia+iäniä+kah+ku+tullee+ulukomailtaki+iäniä.+Ja+minkä+tähe+ne+niitä+pikkutenavia+suomalaissii+suommee+tuopi.+Asusivvat+sielä+teltas+kaatopaikal
Minnoo emännän ja poja kaas iänestänynnä ps. Akttiivi hommaki oli hyää. Vähä se päiv rahat pienen mutta perussuomiset kyllä pittää meijän puolia. Jaku tuo johtajan nii o nii komia ja mies
Joo,+ja+äänestysprosenttikin+hipoo+150%:ia+kun+innokkaimmat+käy+äänestämässä+Persuja+pari-+/+kolme+kertaa!
Kekkulaiset tekkee kepposia, kullimunni näyttää närhen munat, nehä sillä taetaa olla.
Mmää ainanii sannoi ruohtisukulaisII että iänestää perusteellisesti suomi laisia. Ei saap ku kerra iänesttää. 111 rosenttia tulloo. Suahhaa oikiva hallitus. Emäntki ihaillee sitä komivaa johtajaa
Tulloo nytte sitte oikiva hallitus. Me siitä nii riemmittaa. Loppuu köyhhyys tästännii mökistä ja poikakii saap uuen mopon
Oo se nii II hyv tuo peruustelliste puole. Aina ooo köyhhää aattanu
En yhtää ihmettelis emäntää kun tuollaista vellihousua on kahtellu kuin sie.
Kun äänestää Perussuomalista ehdoksta, niin ei tarvitse ainakaan arvailla tuliko tuettua SHIIA- vai SUNNIMUSLIMIA.
Ny on kepulaisella tullu pikku kakkarantu housuun kun yrittää viimeisillä voimilla PS kannatusta saada alas päin.
PS=Pelasta Suomi
Harmi että se Visala lopetettiin nämäkin kahjot älämöijät joutais sinne.!
Pelkkää naurua. Suomessa perussuomalaisten kannatus lähes 25 prosenttia eli joka neljäs ymmärtää mihin olemme menossa. Keskustapuolue edellisessä hallituksessa tunkioporvari Sipilän johdolla aloitti keskustapuolueen alasajon. Nyt keskusta teki pahimman mahdollisen virheen ja lähti vasemmiston matkaan vihreiden kanssa. Vihreät ja vasemmisto sopivat yhteen ajatusmaailmansa kanssa, mutta miten keskusta? Keskustan kannatus tulee menemään alle 10 prosentin lähiaikoina. Kulmuni on aivan liian osaamaton puheenjohtajaksi. Keskustabn ainoa tie nousuun on kova ja kipeä. Irti tästä hallituksesta. Muutamalle henkilölle siitä tulee kipeä ratkaisu, kun edessä saattaa olla uudet vaalit. Mutta keskustapuolueelle puolueena se on ainoa vaihtoehto nousta takaisin suurten puolueiden joukkoon. Tässä hallituksessa puolueemme tulee häviämään ja siitä nouseminen on todella vaikeaa, jos ei miltei mahdotonta. Nyt pitäisi olla rohkea ja tehdä iso ja kipeä ratkaisu ja lähteä hallituksesta. Ministerit sitä eivät tee eivätkä kansanedustajat, koska uusien vaalien myötä moni ei saa uusittua valtakirjaansa. Kumpi on tärkeämpi? Puolueen etu vaiko vain 10 kansanedustajan etu?
Persukuplan pamahus on raju. Rajumpi kuin as2017. Kuravellit lentää ympäri avaruutta. Populismipaskaa sataa päiväkaudet Suomessa. Ja Ruotsissa. Takiaispuolueeksi lyhyt tie. Faktaa on.
Perussuomalaiset tulee kunnanvaltuustoihin runsain joukoin, alkaa uusi aikakausi .
Paremmin passaisi puisto-osaston sakkiin, sossun ovelle. Ja pellolle keväällä. Pitäs 40ha lannottaa ohorapeltua. Sinne vaa puhumaan sitä ihtiään.
Tollaanen populismilla ratsastava roskasakki ei pääse koskaan valtaan .Että aivan turhaa nuo pellet täällä elämöivät huuhaa kannatuksellaan.!
Meinaatko että enenmistö suomalaista on väärässa, kansa on nyt puhunu. Se kuka tässä pelle on tai pellejä, niin eiköhön niitä siä kepujen joukossa ny on .
Sais se tuon takapellonki lannottaa. 52ha rehua. Sinne saa persiit mennä jauhamaan nii palijo ku kerkiää. Ruokapalakalla.
Mitä tollanen kölvi suutaan aukoo, kun kulkee lainahousuissa, käyhän koulutloppuun.
Meinaako peruspellet että huuhaa kannatuksella noustaan valtaan elä unta nää pelle sitä päivää ei tule että tuollaanen sekasikiö sakkinousis valtaan.
Kullimunni jättää laivan, alkaapi pallit heiluu.
Hääh.+6%+kannattaa+hallivahaa
Hernerokkaa ja kilijua. Ja saa lannottaa päiväkauvet. Kuleksia pellonreunaa ja puhua kunnolla paskkaa
Myö poijjaa kaas tullaa sonnanluunttii jos si t ö palakkaaki tulloo. Suahhaa aktiiviset jotku mallit kaas sit pois
Alottajalle kysymys, osaako keskusta neuvotella?
Vastaus kysymykseen, eihän se osaa edes neuvotella oman ryhmänkään kanssa. Reuhaamista kuulemma ollu, kun ei oo joku saanu tahtoaan läpi.