olisin halunnut, myönnän vaikka hirveän nössä sanoa näin. Että huomaisit ja olisit hyvä mulle. Niin se kuitenkin on. Olisin halunnut tietää. Olisin halunnut tietää, mitä ajattelet ja tunnet vaikka ei tästä tulisikaan mitään.
Voit toki sanoa tai joku muu olla sitä mieltä, että kerään sääliä. Voit olla vapaasti sitä mieltä. Totuus on kuitenkin se, että tarvitsen rakkautta kuten kaikki ihmiset, minä vain tarvitsen sinun rakkauttasi. Kenenkään muun ei kelpaa, tai ei riitä.
Tiedän, olen säälittävä. Olen ehkä sitäkin pahempi. Itselleni en silti voi mitään, ja sille, mitä sinusta tunnen.
M > N
Voit toki sanoa tai joku muu olla sitä mieltä, että kerään sääliä. Voit olla vapaasti sitä mieltä. Totuus on kuitenkin se, että tarvitsen rakkautta kuten kaikki ihmiset, minä vain tarvitsen sinun rakkauttasi. Kenenkään muun ei kelpaa, tai ei riitä.
Tiedän, olen säälittävä. Olen ehkä sitäkin pahempi. Itselleni en silti voi mitään, ja sille, mitä sinusta tunnen.
M > N
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joopajoo. Olisi jo tapahtunut. En jaksa uskoa enää.
Millä tavalla olette olleet tekemisissä? Ja tietääkö tuo toinen, mitä ajattelet? Ei kai siinä mitään säälittävää ole, täysin inhimillistä. Mutta tiedän myös sen, ettei ihmissuhteet ole niin yksioikoisia. Oletko valmis ja kuinka paljon tekemään itse asioiden eteen?
Olen minä jo kaikenlaista tehnyt ja yrittänyt. Tulokset ovat olleet enemmän kuin laihoja.
Ehkä kannattaisi sisäistää asia, ettette silloin kuulu yhteen. Hän ei ole mielikuvasi kaltainen, jos ei tunne samoin. Tiedän, että on vaikeaa luopua unelmastaan. Mutta ei tuossa taida olla sitä realismia.
Minä luovutin, mutta niin taisit halutakin, joten sittenhän se meni toiveidesi mukaan.
Luovutit? En oikein usko sinun olevan hän, koska hän ei ole mielestäni koskaan yrittänyt siihen malliin, että voisi puhua luovuttamisesta.
Joo no sanotaanko näin, että toista joko kiinnostaa tai sitten ei ja tässä tapauksessa mies oli kuin tai tervassa, eli ei liikettäkään suuntaan tai toiseen. Mitä lie salailee tms. No minä tarvitsen ihan fyysisen miehen, joten hänet on laskettava menemään.
Ei rakkaus ole säälittävää. Ei rakkauden tarve ole säälittävää. Se on meidän jokaisen perustarve niin kuin juominen ja syöminen. Ei rakkautta pidä hävetä eikä tunteita voi valita. Joskus rakkaus ei osu, eikä se toinenkaan silloin voi tunteiden puuttumiselle mitään.
Kuulostat hieman itsesäälissä rypevältä, itsekin tuot sen vaihtoehdon esiin. Itsesääli ei tee kenestäkään seksikästä eikä sillä saa toista taipumaan. Eikä taivuttaminen edes kannata, jos vastavuoroisia tunteita ja omaa halua ei ole, ei se olisi pitkä suhde.
Toivottavasti olet tunteesi tai kiinnostuksesi tuonut irl ilmi. Joskus sitä kuvittelee ettei toinen halua, vaikka hän voi olla hyvinkin kiinnostunut. Vastausta ei tiedä kuin kysymällä.
Mun mielestä rakkaus lähtee itsestä. Jos on valtava tarve saada rakkautta, vaikkei itse sitä pysty antamaan kuin vaihtokauppana, on jotain pielessä. Rakkaus lähtee omasta itsestä. Ja silloin kun osaa rakastaa itseään, on se odotus toiselta ihan eri luokkaa. Silloin ei ole pakko saada sitä, vaan on valmis tutustumaan toiseen ja katsoa, onko mahdollista jakaa jotain yhdessä. Valitettavasti ei toisesta ihmisestä voi saada mitään rakkaus/itsetuntoautomaattia. Ensihuuman lasnnuttua, kaikki alkaa alusta, jos itsestä puuttuu jotain tärkeää.
En itse pidä tuota itsesäälinä, vaan aidosti tunnen tarvetta.
Outo ajatuskulku. Totta kai jokainen ihminen tarvitsee rakkautta riippumatta siitä, kuinka paljon itsessä on sitä jotakin.
Pitkällisen pään seinään hakkaamisen loppupäätelmää. Et vaan voi antaa rakkautta, jos ei sinussa itsessäsi ole sitä.
Höh, mistä tuollaisen sait päähäsi? Minulla on hyvin, hyvin paljon rakkautta annettavana. Tiedän ja olen vakuuttunut, että asia on juuri kuin sanoin.
Ihmettelen, mistä noita outoja päätelmiä tulee, jotka lisäksi koskevat ihmisiä, joita ei edes tunneta.
Näen myös, että rakkautta voi olla ilman vastarakkautta. Ei tunteeni ole riippuvainen siitä mitä hän tuntee. Ja vaikka tunnen syvästi, ja tunnen hänet jo jollain tasolla valmiiksi, silti odotukseni olisi ollut nimenomaan ensisijaisesti tutustumisessa.
Sen sijaan jos olisi kyse pikku-ihastuksesta olisi odotukseni vain tutustumista ja ääri-realistisia. Tunteet syttyy tutustuessa ja kun päästään lähelle toista, jos syttyy.
Kun kyse on suurista tunteista, tutustumisen lisäksi on olemassa haaveita ja erilaisia vaihtoehtoja on punninnut joka suunnalta ennen kuin asioissa on edes realismia. Suuri tunne on olemassa jo ennen fyysistä läheisyyttä ja ennen kuin mitään oikeaa on edes tapahtunut. Se kestää aikaa ruokkimatta. Sitä ei voi poistaa päättämällä eikä lopettaa kun haluaa. Suuri rakkaus on pyyteetöntä. t.00:22
Jos parisuhteen odottaa tuovan onnen muuten epätyydyttävään elämään, luultavasti pettyy. Kuitenkin on vahva ihminen uskaltaa olla myös tarvitseva. Jokainen meistä tarvitsee rakkautta.
Hyvin kirjoitettu.
Ei minusta ole ollenkaan nössöä sanoa noin. Rakkaus ja läheisyys ovat tärkeitä asioita.
Toisen voi menettää kun laskee menemään
Niin minäkin haluaisin tietää tunteistasi, jos niitä on. Siitäkin huolimatta, vaikka ne tunteet eivät johtaisi mihinkään. Otetaanko tavoitteeksi, että edes kerrottaisiin niistä?
Rakkautta kaipaan sinulta, kauniita sanoja, en törkeyksiä.
Tarpeet ei täällä palstalla toteudu.
Voit haluta paljon ja vaik mitä. Todellisuudessa ei kuitenkaan tapahdu mitään.
Luulen ettei sinulla ole edes aikomusta päästä elämässä tilanteeseen, jota täällä kaipailet.
Puhutko taas itsestäsi?
Taas?
Mistä sä tiedät ketkä täällä kirjoittaa?
Tietääkseni en ole kirjoittanut yhtäkään viestiä rakkauden kaipuusta tai että olisi aikomusta mihinkään suuntaan. Oletuksiako?
Voiko rakkaus tuntua pillussa asti kysymys aloittajalle?