Häpeämätön eläkeläisten verotus

8-kymppinen äitini iloitsi taannoin, että sai noin 120 € korutuksen vuotuiseen eläkkeeseensä. Nyt verokortin saatuaan totesi, että veroprosenttia oli nostettu sen verran, että korotus suli saman tien. On tämä sellaista p*rseilyä tässä maassa, että ei ole tottakaan!!!
5203
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jotain tuossa on mennyt pieleen. Eläkemenoja tulisi karsia eli laskea eläkkeitä, niinkuin tulevaisuuden eläkeläisillekin tehdään.

Verojen korotus on ok.

Äänestä
  • Miksi, jos eläkkeellä pitää pystyä elämäänkin?
    Toinen juttu on se, että työeläkket on itse ansaittu töitä tekemällä ja rahastoitu.

    Osa työeläkkeestä tulee nykyään vielä muun verotuksen tuottona, mutta jos verotusta on menty laskemaan ja tehty joillekin yrityksille ja rikkaille valmiita porsaanreikiä verotusta varten, niin sellaiset aukot pitää tukkia, jotta pystytään takaamaan siedettävä toimeentulo eläkeläisillekin. Nykyään yhä harvempi saa täyttä eläkettä, kun yksityiseltä sektorilta potkitaan väkeä pois ennen eläkeikää. Täytyyhän omistajien suuremmat voitot tällä konstilla taata!

    Äänestä

  • Jos nyt lasketaan ensin sinun eläkettäsi oikein kunnolla, varsinkin jos olet ollut valtion, kunnan, tai jonkun yhdistyksen suojatöissä, jolloin palkkasiki on otettu suoraan valtion verotuloista.

    Omistusasunto pois ja sitten asumaan 15 m2 koppiin, ajokortti pois ja auto myyntiin.

    Äänestä

Ilmeisesti kyseessä on joulukuussa postitse tullut päätös verokortista?
Sehän perustuu viimeksi vahvistettuun verotukseen (2018), ei todellakaan siihen että verotoimisto olisi ennustanut äitisi tulevan eläkekorotuksen. Tää toki on kerrottu siinä saatteessakin, mutta ilmeisesti kumpikaan teistä ei jaksanut lukea sitä...

Äänestä

Kyseessähän on ennakonpidätysprosentti, ei veroprosentti.

Jos äidillesi on pakannut tulemaan jälkiveroja, se korjaantuu korkeamman ennakkoprosentin myötä. Joka tapauksessa eläkeläisille ennakkoprosentit on suhteellisen helppo laskea varsin tarkasti kohdalleen.

Joka tapauksessa vasta lopullinen verotus on lopullinen, pikku heittoihin ennakonpidätyksissä ei kannatta tunteita tuhlata.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

8-kymppinen äitini iloitsi taannoin, että sai noin 120 € korutuksen vuotuiseen eläkkeeseensä. Nyt verokortin saatuaan totesi, että veroprosenttia oli nostettu sen verran, että korotus suli saman tien. On tämä sellaista p*rseilyä tässä maassa, että ei ole tottakaan!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu