Olen kasvattanut kynsisammakoita ja kiinankellosammakoita, mutta olen kyllästynyt noihin lajeihin ja myin omani eteenpäin.
Haluan Mölysammakon, Rana ridibunda, mulla olisi jo valmiina 100 litran terra sisustuksineen.
Mistä niitä saa, yksinkertaisesti ja nopeasti?
Asun Hesassa, mutta edes täällä ei ole terraharrastajalle kuin mitättömiä lajeja tarjolla.
Ja minulle ei kelpaa kuin se laji, joka hakusessa on.
haluan mölysammakon!!!
5
596
Vastaukset
- Niina
Onnea etsinnöille... Tietääkseni kyseitä lajia ei ole Suomessa muilla kuin meillä. Meidänkin yksilö on ns. rescue eläin. "Kermit" saapui Saksasta autolautalla Suomeen josta se pelastettiin ensin HESY:n tiloihin ja sieltä sitten meille viettämään loppuelämäänsä.
Rana ridibunda on Euroopassa rauhoitettu laji joten sitä ei lemmikkieläinmarkkinoilla tulla kovin usein näkymään. Ja hyvä niin koska jopa yli 10cm kasvava sammakko tarvitsee milten pienen lammikon jotta sille saisi oikeanlaisen elinympäristön.
Pohjois-Amerikkalaisi sammakkolajeja olen joskus nähnyt eläinkauppojen tukkulistoilla...
Ainahan mölysammakon saatavuutta voi kysellä eläinkaupoista mutta pelkään pahoin etä jos semmoisen kaupan kautta sattuu saamaan kyseessä on luonnosta pyydystetty eläin. Tähän ei kenenkään pitäisi ryhtyä vain siksi että on pakko saada joku tietty laji.
Niina
www.sammakkolampi.net - sammakkofani
Kun en halua konnaa, sarvisammakoita, lehtisammakoita, tomaattisammakkoa, kynsisammakkoa tms vedenalla elävää, enkä nuolimyrkkysammakkoa, mitä jää jäljelle?
Miksei ns. perustyylisiä sammakoita ole kaupan?
Kriteerini: noin 6-10 cm, hyppivä ja vilkas muttei kiipeilevä, ei paksuruumiinen ja jähmeä vaan solakka, uiva muttei koko aikaa eikä suurinta osaa ajastaan vedessä elävä.
Voiko kellosammakon totuttaa olemaan maalla yhtä runsaasti kuin tavallisen suomalaisen sammakon?
Ja miksi lajivalikoima on niin SURKEA kaupoissa?- joku7
entäs jos kyllästyt taas???
ei eläimiä hankita hetken mielijohteesta.
kasva vastuuntuntoiseksi aikuiseksi. - ruusu-rinsessa
joku7 kirjoitti:
entäs jos kyllästyt taas???
ei eläimiä hankita hetken mielijohteesta.
kasva vastuuntuntoiseksi aikuiseksi.Kyllä ihminen joka kasvattaa niinkin eksoottisia eläimiä, kuin sammakot, niin voi haluta uusia haasteita! Ja jos edelliset sampit on saanut hyvän kodin niin miksi ei uusien haasteiden kimppuun? En tosin noista mölysammakoista tiedä mitään, mutta tässä un mielipide.
- Niina
Rajasit listasi ulkopuolelle melkein kaikki yleisesti terraarioissa pidettävät sammakkolajit. En hätäseltään keksi mitään terraariossa pidettävää lajia joka täyttäisi nuo antamasi kriteerit.
Se miksi aitosammakoinden edustajia ei lemmikkieläinmarkkonilla juurikaan ole on se tosia että esim. Euroopan kaikki Rana- suvun lajit ovat rauhoitettuja. Ja kuten edellisessä viestissäni totesin ei aitosammakko oikein edes sovellu terraarioeläjäksi. Pahaa tekee edes ajatella että suomalaisen sammakon ottaisi terraarioon asumaan...
Manitsemasi nuolimyrkkysammakot täyttävät kriteerisi muuten paitsi koonsa puolesta. Suurimmat Dendrobatidae- heimon sammakot ovat kooltaan n.6 cm. Saatavuuskin alkaa (toivottavasti) lähivuosina paranemaan kun suomalaiset nuolimyrkkyharrastajat saavat sammakkonsa lisääntymään.
Mitä taas tulee kellosammakoiden maalle totuttamiseen se tuskin tulee onnistumaan. Meidän yksinäinen naaras kiinankellosammakko ei käy juuri koskaan vedessä. Piilottelee kiven alla tai vedenrajassa ruukun sisällä. Se on yksilöstä kiinni.
Toivon ettei sinulla ole harhakäsitystä siitä miten aktiivisia mm. mölysammakot ovat. Meidän "Kermit" möllöttää hyvin usein paikoillaan vedessä kasvien seasta tuijottaen. Se ei juuri loiki, koska tilaa edes takaiseen loikkimiseen ei ole, ei olisi myöskään mainitsemassasi 100 litran akvaariossa. Tällähetkellä "Kermitillä" on enemmän tilaan kuin tuo 100 litraa. Unelmana meillä on rakentaa joskus katettu sammakkolampi johon mm. "Kermitille" voisi laittaa suuren maa-alueen jossa toteuttaa lajityypillistä käyttäytymistään. Noh, se jos tulevaisuudessa...
Lajivalikoima on "surkea" jos on vain eläinkauppojen tukkulistojen varassa. Tosin niiltäkin on helmiä löytynyt. On vain AINA se vaara että tukkujen kautta tulevat eläimet ovat luonnostapyydettyjä. Terraarioissa kasvatettujen sammakkoeläinten lajimäärän on kuitenkin aika monikirjava kun alkaa tutkimaan kansainvälisten herpetologisien myyntimessujen antimia. Näitä messuja tutkimalla ja niissä käymällä saattaa löytää vaikki mitä kivaa ;)
En pysty suosittelemaan sinulle mitään sammakkoa joka suoraan täyttäisi vaatimuksesi. Kannattaa joko höllentää kriteerejä taikka siirtyä kokonaan toiseen eläinlajiin.
Niina
www.sammakkolampi.net
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353