Vaikka tällä palstalla osa persuista on "ymmärtävinään" että Niinistö olisi puhunut persujen "maalintamisesta" niin jokainen ajattelun alkeet osavaa tajusi ketä Niinistö tarkoitti. Myös Halla-aho on tajunnut tämän mutta siitä huolimatta hän vain tuntuu jyrkentävän linjaansa.
Kysymys kuuluu miksi? Tuolla linjalla on selvää että persut eivät ole mukana seuraavassa hallituksessa. Yksikään puolue ei halua tehdä yhteistyötä puolueen kanssa, jonka puheenjohtaja rapauttavansa suomalaista oikeusvaltioperiaatetta.
Onko tässä kyse siitä, että persut eivät ihan halua hallitukseen? Sauli Niinistö nauttii sellaista kansansuosiota kun yli 90 prosenttia on tyytyväisiä hänen toimintaansa, että Halla-ahon lausunto muistuttaa poliittista itsemurhaa. Ainakin mitä tulee hallitusvastuuseen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/11534576-d4da-4f06-834d-1286899a4562
Kysymys kuuluu miksi? Tuolla linjalla on selvää että persut eivät ole mukana seuraavassa hallituksessa. Yksikään puolue ei halua tehdä yhteistyötä puolueen kanssa, jonka puheenjohtaja rapauttavansa suomalaista oikeusvaltioperiaatetta.
Onko tässä kyse siitä, että persut eivät ihan halua hallitukseen? Sauli Niinistö nauttii sellaista kansansuosiota kun yli 90 prosenttia on tyytyväisiä hänen toimintaansa, että Halla-ahon lausunto muistuttaa poliittista itsemurhaa. Ainakin mitä tulee hallitusvastuuseen.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/11534576-d4da-4f06-834d-1286899a4562
Vastaukset 43
Vanhimmat
Totuushan on se, että kyllä ministeri paikat kiinnostaa kaikkia puolueita jos perussuomalaiset olisivat suurin puolue.
Perussuomalaiset eivät toimi kuten vihervasemmisto, että ei haluta edes keskustella perussuomalaisten kanssa hallitukseen menosta.
Se on ihan sama vaikka olisikin suurin puolue 22 prosentin kannatuksella. Sillä ei nyt vain pääse hallitukseen. Ei sitten millään jos yksikään muu puolue ei suostu yhteistyöhön. Tuo Halla-ahon lausunto oli juuri sen tyyppinen, että se rajaa muut puolueet pois.
Yksikään muu polittinen toimija ei suostu Suomen oikeusvaltioperiaatteen rapauttamiseen. Kaiken lisäksi väitän, että tuolla lausunnolla ajattelukykyisimmät persujen kannattajat ryhtyvät uudestaan miettimään ketä kannattaisi oikein äänestää.
Näkyyhän se nyt jo siinäkin että tällä palstalla muutamat ovat epätoivoisesti yrittäneet selittää että Niinistö tarkoitti lausumisillaan vihreitä / vasemmistoa että juuri heidän tulisi miettiä mitä sanovat persuista.
Tällöin he ovat siinä harhassa että persut olisi muka joku kansanryhmä. Eivät ole. He ovat puolue jota joka voi tai ei voi äänestää. Mutta jo tälläisen asian ymmärtäminen tuntuu olevan osalle persuista aivan mahdotonta ymmärtää.
Presidentti Niinistö sanoi sen meidän kaikkien rauhanomaisten ja vastuullisten kansalaisten suulla!
Suuri puhdistus, osa 7 ( etsikää ja katsokaa )
Halla-aho astui isoon miinaan!
Juuri tätä minäkin epäilen. Minusta todella tyhmä lausunto. Onko kannatusprosentit gallupissa nousseet Halla-aholle hattuun? Miksi hän ei vain vastannut ympäripyöreästi että ”No nämä nyt ovat Niinistön omia ajatelmia. En nyt viitsi sen enempää ottaa niihin kantaa.” Sen sijaan hän suoraan haastaa Niinistön ja muut puolueet. Hallitusneuvotteluissa tämä tullaan taatusti nostamaan esille.
Persut on maalattu nurkkaan:
https://www.iltalehti.fi/villeranta/a/e7d87911-9499-4763-ace5-01842591fb81
Presidentti esitti näkemyksensä, ja niin teki myös Halla-aho sitä kysyttäessä. Vaikka antipersun herkkä perse ja täysin kaktuksen tasolla oleva ymmärrys ei sulata, siinä ei jauhottanut kukaan ketään, vaan siinä esitettiin mielipiteitä, ja sehän on tiedossa, että antipersuhan ei sulata omasta typryydestään poikkeavia ajatuksia.
Halla-aho ei myöskään esittänyt mitään sellaisia mielipiteitä, joita ei olisi aikaisemmin ollut tiedossa ja joita ei olisi ennen esittänyt.
Mielipiteen esittäminen ei siis muuttanut mitään miksikään.
Niin ja samalla hän haastoi suurta suosiota nauttivan presidentin ja kaikki muut puolueet. Noilla ajatuksilla ja puheilla ei hallitukseen ole asiaa.
Plus että osa persuista tälläkin palstalla yrittää vakuuttaa että Niinistö puhui heidän puolestaan vihervasemmistolaisten hyökkäystä vastaan. Mutta sinulta on nämä kirjoitukset jääneet kokonaan huomaamatta ...
Sitä ei tuossa ratkaistu yhtään mitenkään. Mikäli Presidentti ei ala tulla tolkun ihmisten tasalla kommenteissaan, Suuri suosio on muisto vain.
Ei tarvitse olla mikään suuri nero, havaitakseen että tämä käsitys joka meillä nyt on vallalla, ei toimi. Liian paljon ihmisiä jää ulkopuolelle, ja lisää pyritään saamaan ulkopuolelle.
En ota kantaa kuinka typeriä ovat "osan" minkin ryhmän tulkinnnoista, kirjoitan omista mielipiteistäni.
Niin että ketkä jäävät ”ulkopuolelle”, minkä ”ulkopuolelle” ja miten? Saisiko ihan konkreettista vastausta? Kiitos.
Puolueiden, yhteiskunnan ja päätöksenteko koneistojen ulkopuolelle - vaikuttamisen ulkopuolelle, kun heitä estetään esittämästä turhautumistaan nykypolitiikkaan, syyllistämällä heitä mielipiteistään, kun kertovat ne kansantajuisesti, eikä "Niinistömäisesti" kierrellen ja kaarrellen, joka on Suomen poliittisen kulttuurin muykainen tapa, puhua paljon ja sanoa vähän, eikä sanoa mitä tarkoittaa, eikä tarkoittaa mitä sanoo.
Niin minne jäi sinun vastaus näistä ”ulkopuolelle” jäävistä?
Olen sillä lailla varmaan poikkeuksellinen palstalla, että on tärkeämpiäkin asioita hoidettavana, kuin tämä täysisin tyhjänpäiväinen yksinkertaisten asioiden selittäminen päätoimisille palstatyperyksille.
Heh heh heh hee. Eli suomeksi sanottuna sinä et keksi yhtäkään ”ulkopuolelle” jäävää ja nyt sinä sitten pakenet hoitamaan tärkeää hommaa. Kuten esim kittaamassa tarjouskaljaa lähiöpubin tiskille. Ja tälläiset pellet sitten muka hoitavat Suomen kuntoon...
Lukisit kommentteja, ja hehehettelisit vähemmän, et vaikuttaisi niin jumalattoman ylimieliseltä typerykseltä. Tuossana se on yllä, vastaus . . . 🤔🤨🤣
Vai että ihan yhteiskunnan ulkopuolelle? Että päätäntäkoneiston ulkopuolelle? Jopas on liirunlaaria. Ainoa asia mitä teillä persupelleilä on sanomista on että ”mamuista pitää päästä eroon”. Miten ihmeessä sen jälkeen jos tuo toteutuu, niin kuinka se parantaa teidän asemaanne? Miten te sen jälkeen olette osa yhteiskuntaa?
Niin että oli sinulle liian vaikea - mitäs kysyit 🤣
Siitä minä en ole vastuussa, että sinulla ei ymmärrys riitä pyytämiesi vastausten tulkintaan.
Koska Halla-aho tulee tolkun ihmisten tasolle?
Tällä hetkellä kiipeämistä riittää mount everestin verran.
Ei sulla ole omia mielipiteitä. Hoet persujargonia.
On jo, on ollut ja mitä ilmeisemmin tulee olemaankin. Kyllähän nuo kommentit kertovat kovinkin kansantajuisesti tolkun ihmiselle missä mennään ja mitä ollaan hakemassa.
Sun kirjoituksia ei tarvitse tulkita, niille vain nauretaan.
Edelleenkään et nähtävästi edes ajattele, mitä palstalle syljekelet. Kylklä se nyt kuitenkin taitaa olla niin, että sinulla on joipakopioidet "ajatukset" jäässä, siksi syljet järjettömyyksiä palstalle, koetat loukata - se vaan ei tasoltasi onnistu sitten millään !
Vain ne jotka ymmärtävät ne, ja täällä ei montaa sellaista ole, ja sinä et taatusti.
Turhaa sä persuaddikti tänne raapustelet, ei niitä kukaan todesta ota, paitsi sinä itse.
Sulla perjantaipottu näköjään avattu, rähinäviinaahan se taas normaalitavan mukaan on. Edelleenkin, teet vaan tällä hölmöilylläsi itsesi naurettavaksi, niin kuin aina.
Ja kuitenkin jatkat
Pääsikö taas aivopieru 🤣
Jos seuraa jussin touhuja niin hänhän ei selvästi halua vastuulliseen hommaan jonka sanoikin juuri ennen vaaleja. Tarkoitus on vain nostaa kanantusta seuraaviin vaaleihin. Keinot ovat tämmöisiä lapsellisia popokornin syömistä ja aivottomat kannattajat hokevat joka asiasta kuinka tämäkin sataa persujen laariin. Kun ei tarvi ottaa vastuuta voi tehdä mitä vain. Katsellaan sitten kun persut ovat hallitusvastuussa miten hommat oikeasti luistaa kun ei voi provosoida ja kritisoida muita vaan pitää tehdä jotain.
Se ei kyllä ole "Jussin" vika, että sinulla ei riitä ymmärrys tajuamaan mistä on kyse, se eisiltikään tee tuosta toistelusta yhtään sen fiksumpaa.
Mitäs ne muutkaan puolueet tekee kun kurittaa Suomalaisija ja haalii mamuja. Onhan heille taikaseinä josta ropisee rahaa
Halla-ahon kannattasi pyrkiä hallitukseen kaikin voimin. Persut voisivat taas rahdata kymmeniä tuhansia muslimeja maahan kuten 2015.
ottaako persut hallitukseensa mukaan taivaanisän, ilmastoministeriksi?
Oikeusvaltiosta+ja+ihmisoikeuksista+hokevat;+yksilön+oikeus+koskee+myös+jokaista+persua+ja+kansan+aikuisväestöstä+myös+niitä+persujen+kannattajia,+oli+niitä+10+tai+30%.+Oikeusvaltiossa++pidetään+huolta,+että+jokaista++kansalaista+kohdellaan+yksilönä+yhdenvertaisena,+myös+heitä+jotka+eivät+kuulu+etnisesti+vähemmistöryhmiin+tai+kuului+mihin+ryhmään+tahansa.
Oikeusvaltiota+ja+ihmisoikeutta+kunnioittava+ei+hyväksy+mihinkään+ryhmään+kuuluvien+jatkuvaa+solvaamista,+maalittamista.+varsinkaan+valtiovallan+edustajissa++ei+sellaisia+henkilöitä,+jotka+toimillaan+ja+puheillaan+syrjivät+jotain+kansan+demokraattisesti+vaaleilla+valitun+tietyn+puolueen+edustajia,+kannattajia.
Joka+ikisellä+persuja+keväällä+2019+äänestäneellä+n.+540+000+Suomen+kansalaisella+on+myös+se+yksityisyyden+suoja,+ihmisoikeudet,+joita+demokraattisessa+oikeusvaltiossa+valtiossa+jokaisen+arvoja+kunnioittavan+tulee+noudattaa.
Jokaikisen+myös+näitä+arvoja+kunnioittava+on+huomannut,+että+Perussuomalaisten+pj.+Halla-aho+sai+henkilökohtaisesti+enemmän+kansalaisten+valtakirjoja+edustaa+eduskunnassa+kansaa,+kuin+yksikään+muun+puolueen+jäsen,+pääministeristä+tai+muista+hallituksen+ministereistä+puhumattakaan.+Halla-ahoa+on+kyllä+täysin+surutta+maalitettu.+Ei+vain+häntä+vaan+myös+perhettä.+Eikä+ole+ainut+persu.
Suomen+presidentti+niinkuin+ministeritkin+saisivat+puhua+reilusti+suoraan+asioista+kansalle,+ilman+kiertelemättä+ympäripyöreitä.+Ettei+niitä+tarvitse+yksi+sun+toinen+"asiantuntija"+tulkita+mielensa+mukaisesti,+soveltaa.
Demokraattisessa++oikeusvaltiossa+kansa,+ei+poliitikot,+ei+puolueen+eliitti,+valitsee+vaaleissa+edustajansa+!
Halla-aho teki sen kyllä puhtaasti. Taisi pettää harkinta pahimman kerran.
Aika outoa tajunnanvirtaa, mutta sinulla kai on se oma maailmankuva.
Muistakaas kaikki ettei Niinistö maininnut millään tavalla persuja vaan puhui yleisesti vihapuheesta, mutta persukoirat ärähti heti kun kalikka kalahti.
Sinä se et sitten kritiikkiä kestä, poistattaa pitää epämieluisat kommentit. Niinhän toimiikin ihmisoikeusaktivisti sananvapaus taistelussaan oikeusvaltion puolesta 😁
Kokoomus on niin vasemmistopuolue, että kannattaisi fuusioitua demareihin.
On ollut jo pitkään nähtävissä, että Niinistö lyö kapuloita rattaisiin PS ja KOK yhteistyölle.
Kun Soini-loikkarit lähti puolueesta oli heti Sauli tv-ssä raakkumassa.
Vasemmistoliitto on niin natsipuolue, että kannattaisi fuusiotua yhtenäinen venäjä - puolueeseen.
Muistakaas kaikki ettei Niinistö maininnut millään tavalla persuja vaan puhui yleisesti vihapuheesta, mutta Vasurikoirat ärähti heti kun kalikka kalahti.
Vasemmiston vihapuhe on suurin ongelma.