kiinnittäkää huomiota k-kauppojen kuitteihin

Anonyymi

Kannattaa aina tarkastaa kuitti Citymarketissa ja K-Marketissa. K-kaupat ympäri suomen kusettaa suoraan sanottuna hinnoissa. Milloin hyllynreunaan on jäänyt väärä hinta, tuotteen viivakoodissa on väärä hinta, vanhuksia kusetetaan "tarjouksilla", että ompas hyvä tarjous ja tuote maksaakin tuplasti enemmän. Limppareiden ja juomien hintoihin tulee pantit päälle, vaikka lukee "sisältää pantin". Yksi parhaista kokemuksista on Ison Omenan sittarissa. Ostan pakastetuotteen ja huomaan maksettuani ostoksen, että pussissa on reikä ja kyseisen pakastetuotteen päiväys on mennyt ajat sitten. Olen vielä kassalla pakkaamassa ja sanon myyjälle, että tässä on reikä ja tuotteen päiväys on mennyt. En voi palauttaa tuotetta enkä saa rahoja takaisin, sillä kylmäketju on katkennut, vaikka sanon siitä heti, kun olen maksanut. Eli kylmäketju näköjään katkeaa vasta, kun on ohittanut kassan. Äsken kävin ostamassa pullon makeutettua vettä, jonka hinta oli hyllynreunassa 1.69 pirkka punainen marja "sis pantin". Kassan jälkeen hintaa tuli 0.40senttiä. Kannattaisi kuluttaja-asiamiehen kiertää kaikki Keskot läpi, sillä lähes joka kerta joudun valittamaan vääristä hinnoista.

9

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin siis Helsingissä, Espoossa, Tampereella, Mikkelissä, Kuopiossa, Varkaudessa, Savonlinnassa ja monessa muussa Keskon omistamassa kaupassa. Kyseisestä aiheesta löytyy näköjään lisää googlen hakusanalla k-kaupat kusettaa.

    • Anonyymi

      Ongelmaan on yksinkertainen ratkaisu: en käy K-kaupoissa. Ne ovat ilman huijaustakin kalliimpia kuin muut. Esimerkki: kaksi puolentoista litran Pepsi Max -pulloa maksaa Redin K-kaupassa nelisen euroa. Useimmissa Helsingin S-marketeissa ja Prismoissa hinta on noin 2,70 €.

      Toinen esimerkki: kaksi berliininmunkkia Kampin K-marketissa maksaa 3,50 €. Sokoksen S-marketissa munkit punnitaan ja hinnaksi tulee noin 2 €.

    • Anonyymi

      Totta myös Kajaanissa.

    • Anonyymi

      Samaa osaamattomuutta lihajalostepuolella, eli ostavat/myyvät kinkkuna tuotetta jota ei lain mukaan saa edes kutsua kinkuksi on melkein kokonaan potkaleikkoa.

    • Anonyymi

      "Ostan pakastetuotteen ja huomaan maksettuani ostoksen, että pussissa on reikä ja kyseisen pakastetuotteen päiväys on mennyt ajat sitten. Olen vielä kassalla pakkaamassa ja sanon myyjälle, että tässä on reikä ja tuotteen päiväys on mennyt. En voi palauttaa tuotetta enkä saa rahoja takaisin, sillä kylmäketju on katkennut, vaikka sanon siitä heti, kun olen maksanut."


      Tässä tapauksessahan kylmäketjun katkeamisella ei ole edes merkitystä, koska tuotetta ei olisi voinut kuitenkaan laittaa enää myyntiin päiväyksen umpeuduttua. Siis, aivan kelvoton peruste myyjältä estää palautus. Tällä myyntiajan umpeutumisella ei edes ole merkitystä, koska kaupan on kuitenkin taattava elintarvikkeen ihmisravinnoksi kelpaavuus eikä se reikäisen pakkauksen kohdalla toteudu.

      Pitäkää ihmiset kamera mukana kaupassa. Kuva myyjästä, joka kiistää palautusoikeuden ja sitten tekämään asiaa ensin kauppialle ja edelleen KKV:hen jos ei muuten ratkaisua synny. Vain valittamalla väärät käytännöt loppuvat.

      • Anonyymi

        Asiaa. Itse otan kuvan jokaisesta myyjästä, jonka kanssa asioin. Ja jos myyjä vaikuttaa vastenmieliseltä, äänitän keskustelun myös. Olen kerännyt laajan kokoelman kaupan myyjiä.


    • Anonyymi

      Sama on toistunut lukemattomia kertoja Koivukylässä. Jos ostat jotain mikä on jollain tarjouksella, niin kassa ei lyö niitä tarjoushinnalla. Kannattaa tarkistaa aina kuitit.

      • Anonyymi

        Olet täysin oikeassa. Kuitti kannattaa todella tarkistaa. Siinä näkyy loppupuolella kaikki alennukset. Ne vähennetään maksettavasta summasta. Tuota eivät kaikki kokemattomat ja suomea osaamattomat heti huomaa. Kuitin lukua kannattaa harjoitella kotona. Ei turhaan häiritse kassaa ja nolaa itseään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet täysin oikeassa. Kuitti kannattaa todella tarkistaa. Siinä näkyy loppupuolella kaikki alennukset. Ne vähennetään maksettavasta summasta. Tuota eivät kaikki kokemattomat ja suomea osaamattomat heti huomaa. Kuitin lukua kannattaa harjoitella kotona. Ei turhaan häiritse kassaa ja nolaa itseään.

        Näin on lopussa vasta oikea hinta näkyvissä. Kesti hetken tottua ajatukseen kuinka merkitty. Nyt muistuu citymarketin outo järjestys hinnoissa. Eli lopussa eritelty tarjous hinnat miinustettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      405
      8869
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      172
      3288
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      17
      1764
    4. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      77
      1146
    5. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      1068
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      27
      1055
    7. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      64
      1011
    8. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      79
      985
    9. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      973
    10. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      65
      920
    Aihe