kiinnittäkää huomiota k-kauppojen kuitteihin

Anonyymi

Kannattaa aina tarkastaa kuitti Citymarketissa ja K-Marketissa. K-kaupat ympäri suomen kusettaa suoraan sanottuna hinnoissa. Milloin hyllynreunaan on jäänyt väärä hinta, tuotteen viivakoodissa on väärä hinta, vanhuksia kusetetaan "tarjouksilla", että ompas hyvä tarjous ja tuote maksaakin tuplasti enemmän. Limppareiden ja juomien hintoihin tulee pantit päälle, vaikka lukee "sisältää pantin". Yksi parhaista kokemuksista on Ison Omenan sittarissa. Ostan pakastetuotteen ja huomaan maksettuani ostoksen, että pussissa on reikä ja kyseisen pakastetuotteen päiväys on mennyt ajat sitten. Olen vielä kassalla pakkaamassa ja sanon myyjälle, että tässä on reikä ja tuotteen päiväys on mennyt. En voi palauttaa tuotetta enkä saa rahoja takaisin, sillä kylmäketju on katkennut, vaikka sanon siitä heti, kun olen maksanut. Eli kylmäketju näköjään katkeaa vasta, kun on ohittanut kassan. Äsken kävin ostamassa pullon makeutettua vettä, jonka hinta oli hyllynreunassa 1.69 pirkka punainen marja "sis pantin". Kassan jälkeen hintaa tuli 0.40senttiä. Kannattaisi kuluttaja-asiamiehen kiertää kaikki Keskot läpi, sillä lähes joka kerta joudun valittamaan vääristä hinnoista.

9

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näin siis Helsingissä, Espoossa, Tampereella, Mikkelissä, Kuopiossa, Varkaudessa, Savonlinnassa ja monessa muussa Keskon omistamassa kaupassa. Kyseisestä aiheesta löytyy näköjään lisää googlen hakusanalla k-kaupat kusettaa.

    • Anonyymi

      Ongelmaan on yksinkertainen ratkaisu: en käy K-kaupoissa. Ne ovat ilman huijaustakin kalliimpia kuin muut. Esimerkki: kaksi puolentoista litran Pepsi Max -pulloa maksaa Redin K-kaupassa nelisen euroa. Useimmissa Helsingin S-marketeissa ja Prismoissa hinta on noin 2,70 €.

      Toinen esimerkki: kaksi berliininmunkkia Kampin K-marketissa maksaa 3,50 €. Sokoksen S-marketissa munkit punnitaan ja hinnaksi tulee noin 2 €.

    • Anonyymi

      Totta myös Kajaanissa.

    • Anonyymi

      Samaa osaamattomuutta lihajalostepuolella, eli ostavat/myyvät kinkkuna tuotetta jota ei lain mukaan saa edes kutsua kinkuksi on melkein kokonaan potkaleikkoa.

    • Anonyymi

      "Ostan pakastetuotteen ja huomaan maksettuani ostoksen, että pussissa on reikä ja kyseisen pakastetuotteen päiväys on mennyt ajat sitten. Olen vielä kassalla pakkaamassa ja sanon myyjälle, että tässä on reikä ja tuotteen päiväys on mennyt. En voi palauttaa tuotetta enkä saa rahoja takaisin, sillä kylmäketju on katkennut, vaikka sanon siitä heti, kun olen maksanut."


      Tässä tapauksessahan kylmäketjun katkeamisella ei ole edes merkitystä, koska tuotetta ei olisi voinut kuitenkaan laittaa enää myyntiin päiväyksen umpeuduttua. Siis, aivan kelvoton peruste myyjältä estää palautus. Tällä myyntiajan umpeutumisella ei edes ole merkitystä, koska kaupan on kuitenkin taattava elintarvikkeen ihmisravinnoksi kelpaavuus eikä se reikäisen pakkauksen kohdalla toteudu.

      Pitäkää ihmiset kamera mukana kaupassa. Kuva myyjästä, joka kiistää palautusoikeuden ja sitten tekämään asiaa ensin kauppialle ja edelleen KKV:hen jos ei muuten ratkaisua synny. Vain valittamalla väärät käytännöt loppuvat.

      • Anonyymi

        Asiaa. Itse otan kuvan jokaisesta myyjästä, jonka kanssa asioin. Ja jos myyjä vaikuttaa vastenmieliseltä, äänitän keskustelun myös. Olen kerännyt laajan kokoelman kaupan myyjiä.


    • Anonyymi

      Sama on toistunut lukemattomia kertoja Koivukylässä. Jos ostat jotain mikä on jollain tarjouksella, niin kassa ei lyö niitä tarjoushinnalla. Kannattaa tarkistaa aina kuitit.

      • Anonyymi

        Olet täysin oikeassa. Kuitti kannattaa todella tarkistaa. Siinä näkyy loppupuolella kaikki alennukset. Ne vähennetään maksettavasta summasta. Tuota eivät kaikki kokemattomat ja suomea osaamattomat heti huomaa. Kuitin lukua kannattaa harjoitella kotona. Ei turhaan häiritse kassaa ja nolaa itseään.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Olet täysin oikeassa. Kuitti kannattaa todella tarkistaa. Siinä näkyy loppupuolella kaikki alennukset. Ne vähennetään maksettavasta summasta. Tuota eivät kaikki kokemattomat ja suomea osaamattomat heti huomaa. Kuitin lukua kannattaa harjoitella kotona. Ei turhaan häiritse kassaa ja nolaa itseään.

        Näin on lopussa vasta oikea hinta näkyvissä. Kesti hetken tottua ajatukseen kuinka merkitty. Nyt muistuu citymarketin outo järjestys hinnoissa. Eli lopussa eritelty tarjous hinnat miinustettuna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      16
      1741
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      307
      1361
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      209
      1092
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      998
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      49
      898
    Aihe