Punakaarti Marin

Anonyymi

Meidän uusi pääministeri elää utopiassa ja vahvasti, haluaa kieltää yksityisautoilun lähes kokonaan, polttomoottorit kokonaan.
Sähköauto on hyvin kaukana vihreästä. Millä ne kuskataan tänne, laivalla, mitä laiva käyttää, polttoöljyä.
Pitäisikö ulkomaankauppa ja Finnair kieltää samalla.

Ihan sekaisin nuo vihreät ja punaiset!

9

131

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Vihreille" riittää, että kulkuneuvossa ei ole pakoputkea mistä tulisi saasteita ulkoilmaan. Kaikki muu on heille täysin epäoleellista. Nämä samat "vihreät" eivät myöskään kykene käsittämään sitä, että sähköautojen tekniikka ei ole vielä sillä tasolla, jotta ne voisivat yleistyä Suomessa. Tämä talvi on ollut todella leuto, mutta normaalina talvena voi olla pitkiäkin aikoja kovia pakkasia. Esimerkiksi pari viikkoa parikymmentä astetta pakkasta ja sähköauto "huutaa" jo armoa.

      Suurin osa "vihreistä" asustelee valitettavasti eteläsuomessa jossa talvet ovat leudoimpia Suomessa joten siellä sähköautolla voi ehkä joten kuten pärjätäkin talvella. Ja ei, todellinen lämpötila ja "tuntuu kuin"-lämpötila eivät ole samoja asioita. Tämä siis eteläsuomalaisille tiedoksi ennen kuin joku alkaa selittämään jotain merestä ja tuulesta.

      • Anonyymi

        Juu, Kallion nurkilla asutaan ja ilotupakkatauolla käydään hakemassa sushibaarista lihatonta sapuskaa. Riisi ja merilevä eivät saastuta Suomessa, vaikka niiden hiilijalanjälki on moninkertainen kotimaisiin vihanneksiin verrattuna.


    • Anonyymi

      Sähkö tulee pistorasiasta, en ole nähnyt sen ikinä saastuttavan.

    • Anonyymi

      Polttoaineen hintaa voisi korottaa mutta Ajoneuvovero pois. Se epäoikeudenmukainen. Tuo saastevero on pelkkä' rahastuskikka.

      Turhaa saastuttamista on rokotettava, siis myrkkyrokotteella, mutta Ajoneuvovero rankaisee niitä jotka saastuttavat mahdollisimman vähän.

      Itse maksan Ajoneuvoveroa 380e /vuosi ja vain koska on painava auto. Vähensin ajot aivan minimiin, 2 tunnin matkaa viikossa. Siitä rangaistaan nyt järjettömän kalleilla kilometreillä.

      • Anonyymi

        Kilometrit ja vero, no sehän on polttoaineessa eli mitä enemmän kulutat sen enemmän maksat eli ollut jo käytössä kymmeniä vuosia. Ja mitä luulet vaikka täällä kaikki ajaisi sähköllä miten halpaa se olisi? Sillä valtio tarvitsee sen autolijan rahat eli vuodessa n. 8-9 miljardia ajaisit vaikka omalla kusellasi.


    • Anonyymi

      Mites Saksassa, jossa autoja on PALJON. Miten siellä sähkö riittää lataukseen ?
      Lapsellista touhua meillä, mutta siihen suostun, että Helsingissä nostetaan litrahinta 2 €:a. Turku ja Tampere1,75 ja muu Suomi 1 € !

      • Anonyymi

        Saksassa tehdäänkin sähköä kivi, -ja ruskohiilellä, joka on ympäristöystävällistä, ja sitä kautta vaaratonta, ja edullista! Luopuu siitä tosin jopa niinkin aikaisin, kuin 2038!!!

        https://yle.fi/uutiset/3-10615924


    • Anonyymi

      Vahinko ettei Kosola ole enään elossa se olisi kyydittänytpunikki Marinin jonnekkin ja emme olisi kuulleet siitä enään ikinä.

      • Anonyymi

        Tussukat pistävät koko Suomen sekaisin, älynväläyksillään?😍😍😍


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      86
      3979
    2. 52
      3295
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3012
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      62
      2951
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      77
      2464
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2296
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1984
    8. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1961
    9. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      165
      1931
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      93
      1338
    Aihe