Asunnon myyntivoittovero vuosi eron ja jälkeen myydystä asunnosta

Anonyymi

On uskomatonta että en löydä asiaan vastausta. Voisiko joku auttaa? Haluaisin saada 100% varman tiedon.

Ostin asunnon yhdessä tyttöystävän kanssa 3 vuotta sitten. Vuosi sitten ostin tyttöystäväni osuuden (50%) itselleni.

Nyt haluaisin myydä asuntoni. Täytyykö minun maksaa asunnosta myyntivoittovero?

9

185

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miksi et kysy verottajalta, heillä on suoranainen velvollisuus kertoa asioista?

    • Anonyymi

      Uskomatonta ettet mitenkään voi verottajalta kysyä

      • Anonyymi

        Toki voin kysyä. Ajattelin että sen verran yleinen asia että täältä voisi saada nopeammin vastauksen. Ilmeisesti ei.


    • Anonyymi

      Jos olet asunut siinä yli 2 vuotta, niin käsittääkseni ei tarvitse. Kysy verottajalta.

    • Ensin ostetun puolikkaan myynti on verovapaa, koska siinä samanaikainen asumisen ja omistamisen kahden vuoden aikaraja täyttyy. Myöhemmin ostetun puolikkaan osalta se ei ole verovapaata.

      • Anonyymi

        Ensin ostetun puolikkaan arvo on noussut mutta toisen ei ole. Täytyykö tällöin maksaa 50% koko voiton osuudesta vai ei lainkaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ensin ostetun puolikkaan arvo on noussut mutta toisen ei ole. Täytyykö tällöin maksaa 50% koko voiton osuudesta vai ei lainkaan?

        Kuten välittäjä edellä vastaa, aiemmin hankitun puolikkaan mahdollinen luovutus on verovapaa, mutta myöhemmin hankitun osuuden luovutuksesta saatu voitto verotetaan, jos siitä voittoa tulee.


    • Anonyymi

      Paras tiedustella suoraan verottajalta, heillä on velvollisuuskin selvittää asioita verovelvollisille.

    • Anonyymi

      Jos myyt voitolla, maksat veroa puolikkaasta osuudesta. Eli 1/2 myyntihinnasta vähennetään summa, jolla ostit tyttöystävän osuuden sekä mahdolliset kulut myynnistä
      ( 1/2 kuluista). Jos jää voittoa, maksat siitä veron.

      Oman asunnon verovapauden edellytyksenä on, että olet yhtä aikaa omistanut ja asunut väh. kaksi vuotta. Joten puolikas, jonka olet omistanut kolme vuotta, on verovapaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      104
      4641
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      391
      1391
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1072
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1062
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      970
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      911
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      901
    8. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      892
    9. tilitoimistopiirainen huutaa

      mikä tää piiraisen tilitoimistomies oikee on? olin kuullut vaikka mitä huhuja, että ihan valtavan äkkipikanen mies mutt
      Kuhmo
      10
      877
    10. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      866
    Aihe