Hetken aikaa olen käyttänyt deprakinee. Yöt / nukkuminen on ollut aika mielenkiintoista. Annos on tällä hetkellä 800 mg ja on tarkoitus nostaa vielä lisää.
Nukkuminen on ollut melko hankalaa jo useamman vuoden. No, manian aikanahan ei tarvi paljo nukkua vaan sillon mennään ja aika lujaa. Sitte kun tulee väsy, ei jaksa, ei huvita, kaikki on p... paitsi pissa. Nii, sitä joko nukkuu tai itse ainakin olen monesti väsynyt ja jonkinlaisessa horrostilassa. Haluaisin nukkua väsymyksen pois mutta se väsy ei vaan mee vaikka tekis mitä.
Mutta siis onkos muilla kyseisen lääkkeen käyttäjillä ollut hallusinaatioita? Kun laitan silmät kiinni niin alan välittömästi näkemään todella värikkäitä kuvia ja välähdyksiä. Aivan kuin olis taidenäyttelyssä. Tähän asti, tällä annostuksella on onneksi ollut vain miellyttäviä unia. Ja olen kyllä kokenut pelottavia hallusinaatiota ihan silmät auki ,joskus aikanaan näin karmeita mielikuvituksen tuottamia hallusinaatioita voimakkaista kipulääkkeistä joita sain sairaalassa ison leikkaus operaation jälkeen. Tälläsiä olivat mm verta tihkuvat seinät. Ja huone joka oli väriltään pinkki ja huoneen seinien pintanasta nousi Jeesuksen kasvot monesta kohdasta. Kokemus oli todella pelottava, olen muutenkin herkkä. Tälläiset jää mieleen pysyvästi.
Nukkuminen on ollut melko hankalaa jo useamman vuoden. No, manian aikanahan ei tarvi paljo nukkua vaan sillon mennään ja aika lujaa. Sitte kun tulee väsy, ei jaksa, ei huvita, kaikki on p... paitsi pissa. Nii, sitä joko nukkuu tai itse ainakin olen monesti väsynyt ja jonkinlaisessa horrostilassa. Haluaisin nukkua väsymyksen pois mutta se väsy ei vaan mee vaikka tekis mitä.
Mutta siis onkos muilla kyseisen lääkkeen käyttäjillä ollut hallusinaatioita? Kun laitan silmät kiinni niin alan välittömästi näkemään todella värikkäitä kuvia ja välähdyksiä. Aivan kuin olis taidenäyttelyssä. Tähän asti, tällä annostuksella on onneksi ollut vain miellyttäviä unia. Ja olen kyllä kokenut pelottavia hallusinaatiota ihan silmät auki ,joskus aikanaan näin karmeita mielikuvituksen tuottamia hallusinaatioita voimakkaista kipulääkkeistä joita sain sairaalassa ison leikkaus operaation jälkeen. Tälläsiä olivat mm verta tihkuvat seinät. Ja huone joka oli väriltään pinkki ja huoneen seinien pintanasta nousi Jeesuksen kasvot monesta kohdasta. Kokemus oli todella pelottava, olen muutenkin herkkä. Tälläiset jää mieleen pysyvästi.
Vastaukset 5
Vanhimmat
verenpaineen nousua, huimausta, huonoa oloa
Saattaisi nuo johtua kyseisestä lääkkeestäkin mutta myös yliväsymys voi aiheuttaa samanlaista oireilua.
Kannattaa puhua lääkkeen kirjoittaneelle lääkärille mitä huomioita olet tehnyt käytön aikana.
Minulle tulee litosta ja seroguelista välähdyksiä kun laitan silmät kiinni.
Levozinista tulee myös minulle välillä noita välähdyksiä. Käytän satunnaisesti, jos on saatava valvominen katkaistua.
Tottakai tulee, koska Seroguel aiheuttaa epileptisiä kohtauksia aivoissa, ehkä kouristuksiakin . Silloin tietty välähtelee päässä, jonka tavallaan näet silmissä. Vaarallinen on tuo Seroguel.
Litosta samantyyppistä. Lopeta ko lääkkeet niin pääset välähdyksistäai. Ovat muutenkin paljon haittoja aiheuttavia lääkkeitä.