Suomen presidentti ja pääministeri ovat tuominneet Iranin tämänpäiväiset (8.1.20)ohjusiskut USA:n tukikohtiin, mutta kumpikaan ei sanallakaan tuminnut USA: tekemää raakaa Iranilaiskenraalin murhaa Bagdadissa.
Suomi pitää itseään oikeusvaltiona, mutta käytäntö osoittaa aivan muuta. Se ei edes ole itsenäinen valtio, puhumattakaan, että se kohtelisi muita valtioita tasapuolisesti.
Tasavallan presidentin ja pääministerin tulisi antaa selvitys siitä, miksi he eivät tuominneet USA:n iskua, mutta tuomitsivat Iranin vastaiskut?
Suomen yksipuolinen tuomioIranin iskuille
10
162
Vastaukset 10
- Anonyymi
Olisiko niin että Suomi on Yhdysvaltain http://fi.wikipedia.org/wiki/Marionetti ?
- Anonyymi
Olen samaa mieltä. USA aloitti konfliktin, Iran teki vastaiskun. Jos kv. yhteisö olisi yksimielisesti tuominnut Trumpin harjoittaman terrorismin, luultavasti Iran ei olisi tehnyt iskuaan.
- Anonyymi
Höpö höpö. Luulet väärin. Iranin oli pakko kostaa kenraalinsa murha. Vaikka sitten näennäisellä iskulla, jossa ei kukaan loukkaantunut. Iranin mukaan tämä oli vasta läpsäys ja jatkoa seuraa toisessa muodossa. Iran ei kuitenkaan halua sotaa, se haluaa USA:n pois Irakista.
- Anonyymi
"katalan käytöksensä vuoksi", mitä tuolla lauseella tarkoitettiin, ja miksi?
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/2016101322455000- Anonyymi
Nyt takaisin koulun penkille.:) Suomi liittoutui "katalasti" Hitlerin kanssa. Ja oli sodassa eri puolella kuin britit ja amerikkalaiset.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nyt takaisin koulun penkille.:) Suomi liittoutui "katalasti" Hitlerin kanssa. Ja oli sodassa eri puolella kuin britit ja amerikkalaiset.
ja sit oltiin kohta Venäjän puolella?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
ja sit oltiin kohta Venäjän puolella?
Yya-sopimuksen kautta oltiin pitkään Neuvostoliiton puolella.
- Anonyymi
"tilalle kultaa, koristekangasta ja Churchill"
http://www.is.fi/ulkomaat/art-2000005056697.html - Anonyymi
Kummankin osapuolen toimet on tuomittu moneen kertaan ja kehotettu välttämään eskalaatiota. Ei sitä ole tarve joka päivä erikseen toistaa.
Et sitten keksi, miksi Suomi antoi Iranille erityistä noottia? Tietenkin siksi, että iskut kohdistuivat suomalaisiin sotilaisiin. Ja samanlaisen protestin tekee jokainen eurooppalainen valtio, jolla oli sotilaita ko. tukikohdassa.
Iranilta on kohtuullista kysyä miksi isku kohdistettiin tukikohtaan, jossa oli kansainvälisiä joukkoja, jotka eivä ole USA:n ja Iranin konfliktin osapuolia.
Etenkin kun joukoilla on Iranin kanssa sama tavoite: Isisin kukistaminen.
Irakissa olisi ollut monia muitakin tukikohtia, joissa olisi ollut vain konfliktin toisen osapuolen sotilaita. - Anonyymi
Mediassa ei ainakaan ole näkynyt presidentin tuominneen Usa:n tekemää murhaa, kylläkin Iranin vastaiskun.
Presidentin kannanotto iskuun jää arvottomaksi juuri siitä syystä ettei julkista kannanottoa kenraalin murhaan ole tapahtunut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493