Suomen yksipuolinen tuomioIranin iskuille

Suomen presidentti ja pääministeri ovat tuominneet Iranin tämänpäiväiset (8.1.20)ohjusiskut USA:n tukikohtiin, mutta kumpikaan ei sanallakaan tuminnut USA: tekemää raakaa Iranilaiskenraalin murhaa Bagdadissa.

Suomi pitää itseään oikeusvaltiona, mutta käytäntö osoittaa aivan muuta. Se ei edes ole itsenäinen valtio, puhumattakaan, että se kohtelisi muita valtioita tasapuolisesti.
Tasavallan presidentin ja pääministerin tulisi antaa selvitys siitä, miksi he eivät tuominneet USA:n iskua, mutta tuomitsivat Iranin vastaiskut?

10

88

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Olen samaa mieltä. USA aloitti konfliktin, Iran teki vastaiskun. Jos kv. yhteisö olisi yksimielisesti tuominnut Trumpin harjoittaman terrorismin, luultavasti Iran ei olisi tehnyt iskuaan.

      • Anonyymi

        Höpö höpö. Luulet väärin. Iranin oli pakko kostaa kenraalinsa murha. Vaikka sitten näennäisellä iskulla, jossa ei kukaan loukkaantunut. Iranin mukaan tämä oli vasta läpsäys ja jatkoa seuraa toisessa muodossa. Iran ei kuitenkaan halua sotaa, se haluaa USA:n pois Irakista.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Nyt takaisin koulun penkille.:) Suomi liittoutui "katalasti" Hitlerin kanssa. Ja oli sodassa eri puolella kuin britit ja amerikkalaiset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nyt takaisin koulun penkille.:) Suomi liittoutui "katalasti" Hitlerin kanssa. Ja oli sodassa eri puolella kuin britit ja amerikkalaiset.

        ja sit oltiin kohta Venäjän puolella?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ja sit oltiin kohta Venäjän puolella?

        Yya-sopimuksen kautta oltiin pitkään Neuvostoliiton puolella.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kummankin osapuolen toimet on tuomittu moneen kertaan ja kehotettu välttämään eskalaatiota. Ei sitä ole tarve joka päivä erikseen toistaa.

      Et sitten keksi, miksi Suomi antoi Iranille erityistä noottia? Tietenkin siksi, että iskut kohdistuivat suomalaisiin sotilaisiin. Ja samanlaisen protestin tekee jokainen eurooppalainen valtio, jolla oli sotilaita ko. tukikohdassa.

      Iranilta on kohtuullista kysyä miksi isku kohdistettiin tukikohtaan, jossa oli kansainvälisiä joukkoja, jotka eivä ole USA:n ja Iranin konfliktin osapuolia.
      Etenkin kun joukoilla on Iranin kanssa sama tavoite: Isisin kukistaminen.

      Irakissa olisi ollut monia muitakin tukikohtia, joissa olisi ollut vain konfliktin toisen osapuolen sotilaita.

    • Anonyymi

      Mediassa ei ainakaan ole näkynyt presidentin tuominneen Usa:n tekemää murhaa, kylläkin Iranin vastaiskun.
      Presidentin kannanotto iskuun jää arvottomaksi juuri siitä syystä ettei julkista kannanottoa kenraalin murhaan ole tapahtunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      85
      7425
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      96
      5374
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      254
      4533
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4465
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      62
      3227
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2656
    7. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2338
    8. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2302
    9. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      49
      2252
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2164
    Aihe