Metronkuljettaja

Olisin kiinnostunut metronkuljettajan työstä. Tietääkö joku paljon siinä on brutto tulot vuodessa? Entä kurssi ajan palkka?
2309
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En suosittele.
Metrokuski oli joskus hyvä duuni mut nykyään varmaan paikallisbussikuskin kanssa veemäisimpiä ammatteja mitä voi tehdä.
Metrossa työajat jos mahdollista vielä huonommat ku bussissa.
Saattaa alkaa ja loppua päivä millon vaan, homma sekunttipeliä. Jos myöhästyt pari sekunttia ni tulee sanomista.
Lähes kaikki metrokuskit sairastaa uniapneaa ja nukahtamiseen melatoniinia, koska unirytmiä pitää vaihtaa kokoaika.
Hyvin vahingollista useimmille, osa tottuu.
Erikoisin juttu tässäkin on se että vuorot saataisiin hyviksi mutta nyt ne on kuin tehty mahdollisimman raskaiksi.
Useimmat kuskit jaksaa vuoden pari ja vaihtavat alaa.
Liksa huono, ehkä lisineen 2200-2500kk brutto.
Opiskeluajalla saat ilmaisen matkakortin.

Äänestä
  • Saaks+opiskeluajalta+90%+palkasta?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Olisin kiinnostunut metronkuljettajan työstä. Tietääkö joku paljon siinä on brutto tulot vuodessa? Entä kurssi ajan palkka?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu