Mä oon tehnyt sivuja vuoden, pelkästään FP:llä. Nyt tekis mieli alkaa opiskella PHP:tä. Pari peruskusumystä:
-mikä on PHP:n idea ?
-mitä hyvää eli etuja PHP:llä sivuille saa ?
-onks PHP:n oppiminen vaikeaa (kun ei koodinrustaaminen oikein luonnu) ?
-mikä on PHP:n idea ?
-mitä hyvää eli etuja PHP:llä sivuille saa ?
-onks PHP:n oppiminen vaikeaa (kun ei koodinrustaaminen oikein luonnu) ?
Vastaukset 5
Vanhimmat
*mikä on PHP:n idea ?*
Tutustu http://www.php.net/. Yksinkertaisuudessaan, serverin php tulkki tulkitsee joka sivunlatauskerralla koodin, jolloin sivujen sisällöstä saadaan muuttuva. Esimerkkinä vaikkapa tämmönen suomi24 foorumi
*mitä hyvää eli etuja PHP:llä sivuille saa ?*
Vaikka mitä. Tosin jos olet nykyisiin sivuihin tyytyväinen, niin php ei tuo mitään hyötyä.
*onks PHP:n oppiminen vaikeaa*
On ja ei. Alkuun pääsee helposti, mutta mitä pitemmälle pääset sen vaikeemmaksi muuttuu, sekä vaatii oikeanlaista ajattelumailmaa, jotta tajuaa miten haluama juttu on tehtävä.
Senverran kuiteski kiinnostaa,että alan tutustua juttuun.
Kannattaa tutustua todellakin jos kiinostaa, mutta ei sen takia, että on hienoa saaha sivut php päätteises mikä monella tuntuu olevan tarkoitus.
kirjoitappas googleen php opas, niin löydät oppaita joiden avulla pääsee helposti alkuun. Sekä kirjastosta kannattaa hakea php:tä käsittelevä kirja
Mulla on kans vähän sellanen haju, että toi php on vähän niinkuin muotia ja sitä suositaan paljon ilman todellista syytä.
Jimmie kirjoittaa:
*Mulla on kans vähän sellanen haju, että toi php on vähän niinkuin muotia ja sitä suositaan paljon ilman todellista syytä.*
hehe, ok jos niin sanot, tämä on päivän paras tähän mennessä.