Harha-Jussin tuhopoltot

Anonyymi

Harhainen Jussi on koko muun maailman kanssa eri mieltä Australian massiivisten maastopalojen mekanismeista. Kaikki muut ovat sitä mieltä, että vuosi on ollut Australiassa ennätyksellisen kuiva ja kuuma, eikä aluskasvillisuuttakaan ole ollut enää edistämässä paloja, koska aiemmat palot ovat ne jo pääosin tuhonneet. Jussihan kovasti koetti selittää, että juuri ruokkoamaton aluskasvillisuus on se varsinainen syy, eikä rutikuivuus.

Olisiko Jussi ryhmineen hajautunut itse raapimaan tikkuja sadoille paikkakunnille pusikoihin Ausseissa. Hänellä kun tuntuu olevan niin varmaa tietoa siitä, että palot ovat tuhopolttoja.

16

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jussi heittelee makupaloja kannattajilleen. Nam nam, hyvältä maistuu ilmastonmuutoksen vähättely.

      Jostain kumman syystä oikeistopopulismiin liittyy tämä ilmastonmuutoksen vähättely tai jopa kieltäminen. Kai se on jonkinlainen äärimmäinen yritys kieltää maailman muuttuminen. Pää pensaaseen ja takaisin ”vanhoihin hyviin aikoihin”?

      • Anonyymi

        Palstan antipersut eivät voi sietää sitä, että Halla-aho tekee tilanteesta järkevää analyysiä, joka kumoaa vihervasemmiston argumentit.


    • Anonyymi
    • Muhametti matut asialla...

    • Anonyymi

      Kummasti suomessakin ulkoraiskaukset vähenee talvella

      ei ole varusteet kunnossa henkilöillä-koulutusta lisää ja tukea?

      • Anonyymi

        Persut ovat äitinpoikia. Istuvat sohvassa pakkassäällä.


    • Anonyymi

      Tarjolla on persun suklaapeflettejä aggressiivisella puklauksella kuorrutettuna. Pikkuparlamentista ILMAISEKSI.

    • Anonyymi

      Satoja paloja Australiassa! Koko muu maailma on sitä mieltä, että ilmastonmuutos eli kaikkien aikojen kuivin ja kuumin vuosi on Australiassa paloihin ratkaisevasti vaikuttanut mekanismi. Jussi yksin on toista mieltä. Ehkä Jussi persukavereineen hajaantui raapimaan tikkuja joka toiselle paikkakunnalla Ausseissa? Omakohtainen kokemus usein luo järkkymätöntä varmuutta.

    • Anonyymi

      Oisko niin että alkkarivanhemmat ja koulukiusaus saa aikaan pyromaanisia taipumuksia? Persupuolella näyttäisi vaarallisen yleiseltä kuviolta.

      • Anonyymi

        Vasuri puolella näyttäisi vaarallisen normi kuviolta.


    • Anonyymi

      Taas paha moka Halla-aholta. Se Niinistön puheen arvosteleminen oli myös moka. Onko Halla-aholla tarkoitus saada persujen kannatus alas, jotta ei missään nimessä joutuisi seuraavien vaalien jälkeen hallitusvastuuseen? Hänelle ilmeisesti riittää kansanedustajan palkka oppositiopuolueen puheenjohtajana räksyttämässä öyhöjen edustajana.

    • Eise oleHalla-ahon syy ettäö sinä et vaan kerta kaikkiaan ymmärrä mitään lukemastasi, osan kyllä, mutta kaikki oleellinen jatärkeä sinulla suodattautuu pois. Toistuvana, sellaista kutsutaan typeryydeksi, jatkuvana tyhmyydeksi, mutta sinulla se on viellä valehtelulla suolattuna, sitä kutsutaan idiotismiksi.

      • Anonyymi

        Nyt puhut juurikin persuista, et persujen kritisoijista.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Nyt puhut juurikin persuista, et persujen kritisoijista.

        Voi luoja tuota neroutta 🙄😏


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2161
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      64
      2002
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1930
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      387
      1663
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1631
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1464
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1082
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      967
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      895
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      889
    Aihe