Päähän kohdistuneet taklaukset ja niistä todennäköisesti seuraavat aivovammat ovat olleet kuuma kesjustelun aihe kotoisassa liigassamme.
Miten ne saataisiin lopetettua? Liigan kurinpito siihen näyttää olevan täysin kädetön ja joidenkin tyhjäntoimittajien ajatukset siirtymisestä jopa naisten sääntöihin täysin järkensä menettäneiden ihmisten horinoita.
Maailman kovimmassa urheilusarjassa NHLlässa nähtiin tilanne miten kyseiset törkeät päähän kohdistuneet taklaukset tulee pois kitkeä. New York Rangerssin Ryan Lindgren taklasi Joonas Donskoita päähän, seurauksena valot pois ja tiedottomassa tilassa ollut Donskoi talutettiin kaukalosta pois.
Tämän jälkeen Donskoin seurakaveri Nazem Kadrin paljasnyrkki kertoi Lindgrenille että kyseisiä taklauksia ei sallita.
Lindgrenin naamataulu oli sen näköinen Kadrin puhuttelun jäljiltä että lienee selvä että Ryan Lindgren ei taklaa enää ketään päähän.
Avalanche valmentaja kertoi että hoidimme rangaistuksen omalla tavallamme.
Pitäisikö tämä sama tapa ottaa käyttöön myös SM-liigassa? Pitäisikö myös tappelut sallia kuten nhllässä? Ne kun kuitenkin kuuluvat jääkiekkoon.
Oppia NHLstä liigaan!
Anonyymi
0
102
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522973Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52969