Aion rakentaa ”raketinheittimen” teräsputken palasesta ja aerosolipurkista. Asetan aerosolipurkin teräsputkeen, jonka olen tukenut sopivaan kulmaan. Sytytän nuotion putken alapään ympärille, ja odotan lämpötilan nousua. Silti on edessä muutama tekninen ongelma. Aerosolipurkin valinta. Deodoranttipurkit ovat valitettavan pieniä mutta WC-raikastimeksi on tarjolla Johnson-merkkinen 600 ml purkki, jossa on lupaava teksti ”HIGHLY INFLAMMABLE”. Tätä ajattelin kokeilla. Toinen kysymys koskee aerosolipurkin asettelua. Kumpi pää on heikompi eli asetetaan alaspäin? Kupera alapää vai suuttimen sisältämä yläpää. Ja viimeinen kysymys, kuinka paljon kaasua pitää olla purkissa, ettei tuloksena ole pelkkä räjähdys. Ajattelin kokeilla n. kolmasosa purkin sisällöstä. Vai onko itse ponneaine räjähdysvaarallinen vai muu sisältö?
Raketinheittimen rakentaminen
Ihmemies McGyver
111026
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Siinäpä meillä maanpuolustaja.
Raketinheittimen hallussapito ilman asianmukaista lupaa on törkeä ampuma-aserikos. Maksimirangaistus on neljä vuotta vankeutta. Suurempi vaara kuitenkin lienevät aseräjähdyksen sirpaleet. Älä kokeile tuota.
Kiitos neuvoista. Olen toki varovainen rakentamisen ja ampumisen kanssa. Asun täällä itärajalla, joten kyllä pyssyt pitää olla omasta takaa. Miten rakennuslupaa haetaan? Otanko yhteyttä nimismieheen vai lähimpään varuskuntaan? Pitääkö koeammunnoista rajavyöhykkeellä ilmoittaa viranomaisille?
Onko kellään hyviä kanuunan rakennusohjeita?
Lupaa raketinheittimen rakentamiseen tai hallussapitoon ei voida myöntää ampumaharrastuksen perusteella. Ainoat perusteet olisivat asekeräily (oltava sisäministeriön auktorisoima asekeräilijä) tai elokuvan teko. Luvat myöntää kotikunnan poliisilaitos.
Mikäli sinun on ihan pakko testata värkkiäsi, älä käytä muuta räjähdysainetta, kuin mustaa ruutia. Ei savutonta ruutia, saati varsinaisia räjähteitä. Niiden palonopeus nousee arvaamattomasti ja aiheuttaa tussarisi räjähtämisen. Ruutien kanssa jonkin verran (luvallisesti) touhunneena sanon, että hullun hommaa joka tapauksessa. Sirpaleet voivat tappaa tai vammauttaa kaukaakin, jos huono tuuri käy.
Paljon suositeltavampaa olisi hankkia vaikka pienoiskivääri tai haulikko paukutteluhalujen purkamiseksi. Myös niihin luvat myöntää poliisi.
Pitääkö koeammunnoista RAJAVYÖHYKKEELLÄ ilmoittaa viranomaisille? Olitko tosissasi tuon kysymyksen kanssa?????
Tee mieluummin kranaatinheitin.Hitsaa teräsputken toinen pää kiinni ja laita putken pohjalle ruutipanos ja nalli joka räjähtää kun pudotat ammuksen putken suusta sisään.
Kranaatin voit tehdä ohuemmasta putkesta,joka mahtuu heittimen putkesta sisään.
Täytä kranaatti ruudilla ja vaikka nauloilla ja
poraa etupäähän reikä,johon pistät kiinni
sytytysnallin, joka räjäyttää kranaatin kun osuu
maahan.Kranaatin takapäähän hitsaa pyrstö ja iskuripiikki,joka räjäyttää lähtöpanoksen nallin kun kranaatti putoaa putken pohjalle.
Pohjapuoli alaspäin ilmanmuuta! Jos panet purkin toisimpäin suutin ja venttilimekanismi jotka ovat muovia sulavat ja palavat puhki ennen aikojaan ja aikaansaannos on pelkkää suhinaa.
Putken tosin täytyy olla aika jeti tuon purkin kanssa ettei tuli pääse kiipeämään purkin yli liikaa ja sulata tuota venttiiliosaa.
Ainetta purkissa ei tule olla kovinkaan paljon, koska se painaisi liikaa ja se ei pääsisi kaasuuntumaan vaan seurauksena olisi vain komea roihu putkessa.
Toisaalta kannattaisiko tehdä raketit vaikkapa muovipurkista ja laittaa niihin asetyleeniä?
Luulempa efgektin ja lennon olevan paljon komeamman ja pidemmän. Isoa nuotiotakaan ei alle tarvitsisi viritellä vaan pelkkä pitkä tulitikku riittäisi ja kaasuahan ei tarvitse olla kuin kolmasosa purkkia.
Telkussa näytettiin yhtä eteläpohjalaista pellepelotonta joka ampui halkoja tykillä, hän naulasi halkoon kiinni natriuminpaloja ja pudotti putkeen jonka alapään hän oli täyttänyt vedellä. Halko lensi n.200metriä ja komea tulivana perässä!
"Vesitykki" ei vaadi aseenkantolupaa, koska ampuma-aselaissa määritellään ampuma-aseeksi sellainen laite, joka sinkoaa ammuksia ruutikaasunpaineella, tai räjähdyspaineella. Natriumin ja veden reaktio ei ole räjähdys, joten tyyppi voi rakennella tykkejään ilman lupia.
Raketinheittimen ei kuitenkaan tarvitse toimia ruutikaasunpaineella tai räjähdyspaineella ollakseen ampuma-aselain määrittelemä raketinheitin.
Mistä saa ostaa natriumia, ruutia ja dynamiittia, siis niitä punasia pötkylöitä?
Tiedän kyllä pari virolaista ja venäläistä kaveria, joilta saa kaikkee kivaa, mm. TNT:tä ja tsekkiläistä muoviräjähdettä Semtexiä, mutta pelkään vähän niitten kanssa sähräämistä. Toisaalta ostolupiakaan ei tarvita.
Netissä on kuulemma atomipommin teko-ohjeita? Osaako kukaan kertoa missä?
Ruuti ja räjähteet vaativat poliisin myöntämän ostoluvan. Pimeiden räjähteiden kanssa ei kannata pelata, koska et välttämättä tiedä, mitä aine todellisuudessa on ja miten käyttäytyy.
Natrium ei käsittääkseni vaadi mitään ostolupia, mutta saat itse selvittää saantipaikat. En tahdo olla vastuussa, kun joku teinipoika räjäyttää kätensä irti.
Urbaanilegendoista huolimatta atomipommia ei voi rakentaa itse. Muuten kaikilla kolmannen maailman mailla olisi atomipommi. Ydinräjähteiden tuonti Suomeen sekä sellaisen räjäyttäminen täällä tai Etelämanterella (sic!) on kriminalisoitu ydinräjähderikoksena, jonka rangaistukset ovat samaa luokkaa tapon kanssa. En siis suosittele.
Tavallisten pommien rakentelu puolestaan voi olla "yleisvaarallisen rikoksen valmistelu" tai "(törkeän) tuhotyön yritys". Laittomia nekin.
Natriumia saa apteekista, pitää olla vain joku selitys mihin sitä käytät.
TNT on turvallista käsitellä sillä se ei räjähdä muutoin kuin alkuräjähteellä, esim. polttamalla se ei räjähdä tai jos siihen ammutaan. Sama koskee semtexiä.
Mustaa ruutia saat asekaupoista mutta sinulla pitäisi olla jonkin tuliaseen kantolupa, vaikkapa haulikon.
Mustaa ruutia on kyllä aika helppo valmistaa itsekin, tosin se on aika tulenarkaa puuhaa, tai pöly on. Netistäkin löytyy ohjeita.
Ulkomaanhaulla voisit kokeilla eri hakusanoja noilla palvelimilla tuon atomipommin kanssa. Mutta ydinohjustako sitten haaveilet? Alunperin kirjoitit jostain aerosolipurkista, sen kantomatka ei tosiaankaan riitä viemään atomipommia riittävän kauas! ;-D