Pitäisiköhän näiden kahden kunnon konservatiivipuolueen yhdistyä? Totuushan kuitenkin on se, että Persut käytännössä vienevät jonkin verran ääniä KD:ltä?
Mielenkiintoinenhan tuo liitos olisi: Halla-aho ja Räsänen, mikä voimakaksikkko?
Jos kuvitellaan tilanne, jossa KD itsenäisenä puolueena oikeistohallitukseen menisi, kyyti voisi olla oikeasti kylmää: aborttilain kiristys ei uppoaisi Kokoomukseen eikä kaikkiin Persuihinkaan ja väistämättä hallitusohjelmaan tulevat heikennykset ja leikkaukset eivät olisi mieluisia kaikille KD:n kannattajillekaan. Toki sama koskisi Persujenkin kannattajia. Kokoomus hyötyisi.
Viime kädessä ainoa yhdistävä tekijä lienee maahanmuuton eli suomeksi sanoen islmin vahvistaminen. Miten pitkälle SE kantaa? Tai, no, ehkä myös EU:n vastustaminen jotenkin yhdistäsi...
Mielenkiintoinenhan tuo liitos olisi: Halla-aho ja Räsänen, mikä voimakaksikkko?
Jos kuvitellaan tilanne, jossa KD itsenäisenä puolueena oikeistohallitukseen menisi, kyyti voisi olla oikeasti kylmää: aborttilain kiristys ei uppoaisi Kokoomukseen eikä kaikkiin Persuihinkaan ja väistämättä hallitusohjelmaan tulevat heikennykset ja leikkaukset eivät olisi mieluisia kaikille KD:n kannattajillekaan. Toki sama koskisi Persujenkin kannattajia. Kokoomus hyötyisi.
Viime kädessä ainoa yhdistävä tekijä lienee maahanmuuton eli suomeksi sanoen islmin vahvistaminen. Miten pitkälle SE kantaa? Tai, no, ehkä myös EU:n vastustaminen jotenkin yhdistäsi...
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vasemmistohan ei nykyään aja enää Duunareiden asiaa, joten minne heidät pitää tunkea???
Persutko ajaa jotenkin työntekijöiden etua? Kertoisitko miten?
Jos Suomeen tulisi oikeistohallitus, sekö ajaisi kiihkeästi työntekijöiden etua? Persut siinä mukana kivasti Kokoomuksen kavereina?
Tämän lisäksi puhut tuttuun tapaan eri asiasta kuin avaus. Koeta puhua siitä asiasta, mistä avaus on tehty. Osaatko?
Yksi lause, jonka kaikessa viisaudessasi sait tänne puserrettua, ei ole mikään totuus. Päinvastoin se on vain sinun mielipiteesi ja perustuu luuloosi.
Yleensä, jos haluaa olla uskottava ja todistaa jonkun asian olevan "totuus", pitäisi kyetä perustelemaan oma väitteensä. Yhden mitättömän lauseen avulla ei saa juurikaan montaa vakuuttuneeksi, no ehkä jonkun vähä-älyisen, jolla ei omia mielipiteitä ole mistään ja joka hokee kaikille "kyllä, joo, samaa mieltä".
Ihan muutama esimerkki, joka ei anna aihetta kuvitella persujen oleva "duunarien puolue":
EK:n vaalipaneelissa 2012 persut halusi rajoittaa perustuslaissa turvattua perusoikeutta työtaisteluun. Paikallisen sopimisen lisääntyessä persut siis haluaa heikentää työntekijöiden neuvotteluasemaa. Samanlaisia asioita on tullut esiin myöhemminkin.
Perussuomalaisten avaukset on huomattu työpaikoilla. Jytkyt on jäänyt tulematta kaikissa ammattiliittojen vaaleissa. Työntekijät tietävät, ettei työnantaja- ja yrittäjäpuolue aja heidän etujaan työpaikoilla, osastoissa ja liitoissa. Siksikö puolue hyökkää ay-liikettä vastaan?
Perussuomalaisten pienyrittäjä-puolue ajaa vain omia etujaan.
Suhtautuminen irtisanomissuojan heikennykseen jakaa vasemmisto–oikeisto -puolueita. Perinteisesti demarit ja vasemmistoliitto ovat ajaneet työntekijöiden etuja.
Enemmistö itseään työväenpuolueena markkinoivan perussuomalaisten kannattajakunnasta on kuitenkin valmis heikentämään työntekijöiden työsuhdeturvaa. Tästä voi ihan tyhmäkin päätellä, että persut ei duunarien etuja ajamassa.
Perussuomalaiset on tukenut valtaosaa työttömien ja työntekijöiden oikeuksiin kohdistamista heikennyksistä ollessaan hallituksessa.
Nyt puolue on kääntänyt kelkkaansa oppositiossa jossain määrin. Työelämäkysymykset ovat olleet perussuomalaisille varsin marginaalissa sen keskittyessä maahanmuuttoon.
Persut eivät oikeasti ole ikinä ajaneet duunareiden asiaa, eivätkä tule sitä tekemäänkään todellisuudessa. Duunarit, jotka ovat äänestäneet persuja on johdettu harhaan, pelkkänä vaalikarjana kelpaavat. Kansanomaiset sutkautukset ovat jääneet elämään Soinin pitkältä puheenjohtajakaudelta, jossa pyrittiin toki kosimaan työntekijöitä äänestäjiksi. Persujen eliittijohto todellisuudessa haistattaa pitkät duunaripersujen eduille. Nyt Iivisniemen maisterisjätkä on vaihtunut Eiran eliittialueen kirjakieltä puhuvaksi kirkkoslaavin tohtoriksi.
Veijarit ja Pyhimysläiset. / KörttiPappi.
Polarisoituneessa+ilmapiirissä+joutuu+olemaan+joko+perussuomalaisten+kelkassa+sitä+mieltä,+että+vallanpitäjät+yrittävät+suojella+itseään+kritiikiltä+lainsäädännön+keinoin,+tai+muiden+puolueiden+kanssa+sitä+mieltä,+että+ikävät+kommentit+ovat+uhka+henkilökohtaiselle+turvallisuudelle+ja+koko+oikeusvaltiolle.
Perussuomalaiset+saavat+tuon+tuostakin+tuomioita+sananvapautensa+käyttämisestä+ilman+erillislainsäädäntöäkin.+Kansanedustaja+Sebastian+Tynkkynen+on+tuomittu+jo+kaksi+kertaa+kiihottamisesta+kansanryhmää+vastaan,+Teuvo+Hakkarainen+ja+Halla-aho+kerran,+Juha+Mäenpäätä+epäillään.+Ano+Turtiaisella+on+tuomio+rikokseen+kehottamisesta.
”Sananvapaus+on+meille+perusarvo,+mutta+on+hyödyllistä+pitää+mielessä,+että+suurin+vahvuus+on+myös+suurin+heikkous”,+Turkkila+sanoo.
”Meidän+kannattaa+huutaa,+kun+on+aihetta,+mutta+ei+kannata+vetää+övereitä.”
Perussuomalaiset+ovat+liittäneet+maahanmuuttoon+lähes+kaiken,+Postin+lakosta+lähtien.
”Eivät+ne+ole+mitään+keinotekoisia+yhteyksiä.+Vaikkei+alkuperäinen+kysymys+koskisi+maahanmuuttoa,+se+vaikuttaa+niin+monilla+sektoreilla,+erityisesti+rahan+kautta.+Sisäiseen+turvallisuuteen,+koulutukseen,+terveydenhuoltoon,+postikiistaankin.”
Nykyinen+perussuomalaisten+kärki+tuntuu+haluavan+näyttää+enemmän+jäisiltä+ekonomisteilta+kuin+jytkyä+huutavilta+perunakauppiailta.
suomenkuvalehti.fi/jutut/kotimaa/politiikka/etnonationalismi-ja-homoviha-hallitsevat-perussuomalaisten-nuorisojarjestoa-jasenet-kokevat-ilmapiirin-painostavaksi-osa-eronnut/
Että+KD:n+kanssa+yhdistyä?++Eihän+siitä+tule+todellakaan+mitään+vaikka+Essayah+on+langennut+poliittiseen+syntiinlankeemukseen+ollessaan+persujen+kanssa+välikysymyksessä+samoilla+linjoilla.+Ja+2+%+kannatys+kyllä+kertoo,+mitä+mieltä+entiset+kannattajat+ovat+Essayahan+ja+Räsäsen+irtivedosta+kristillisistä+katsomuksista.
Niin KD kuin Perussuomalaisetkin ovat molemmat puolue-idiologialtaan erittäinkin laita-oikeistolaisia ja molemmissa puolueissa on kiihkoon syttyviä uskonlahkolaisia, joissa paljon vähemmistöjämme halveksuvia kansanedustajia!, maahanmuuttopolitiikkakin taitaa olla melkoisen samanarvoista ja yrittäjien (ennen kaikkea lahkolaisten) etujen ajaminen, joten eikus hynttyyt yhteen, niin hihhulit ja rasistit huutaisivat yhdessä kuorossa!
Kristillinen populistipuolue?
Ei ollut ainakaan Jeesuksella tapana puhua sitä mitä yleisö haluaa kuulla. Paremminkin päinvastoin. Sieltä tuli aika kovia vaatimuksia liittyen esim. vihollisten rakastamiseen.
Vaatiko Jeesus vihollisten pahojen tekojen rakastamista?
Ei todellakaan.
Olisihan se näky, Räsänen natsimarssilla ja Halla-aho vaatimassa "Enkeli taivaan lausui näin"-virttä pakolliseksi koulujen joulujuhliin.
Sinulla on usein näitä "näkyjä" ????
käypä nyt ammatti-auttajalla.
Ei persu nyt käsitä, mikä ero on mielikuvituksella ja hallusinaatiolla? Olet aivan Jussin puheiden varassa? Ammattiauttajakaan ei voi sinua auttaa.
Sinulla on usein näitä "näkyjä" ????
käypä nyt ammatti-auttajalla. ja pian.
Uskonlahkolaiset ovat kääntäneet normaalin ja hartaan uskovaisuuden ja kaikkien ihmisten arvostamisen erikoisuuksineen tosinajattelijoiden syrjimiseksi ja mieluimmin koko yhteiskunnastamme poissulkeviksi!
Onko siinä enää mitään Jeesuksen perussanomasta?!
Eikö meidän kaikkien ihmisten pitäisi arvostaa toisiamme sellaisina ihmisinä kuin kukin on!!!
Kovasti vaikeaapa näyttää TAASKIN oevan palstan Persuille sanoa yhtään mitään ASIAPITOISTA tai PERUSTELTUA.
No yritäpä nyt sitten sanoa jotain ASIAPITOISTA tai PERUSTELTUA.
Jotain, joka olisi jotain muuta kuin sitä tavanomaista persuvihaa.
Voit jopa käyttää sanaa Perussuomalainen.
jos siis haluat olla asiallinen.
Mitä Persuvihaa avauksessa on? Kerrot varmaankin?
Seuraava hallitus voisi hyvin olla Vasemmistoliitto, Vihreät ja Perussuomalaiset.
Vihervassut hoitavat valehtelun ja äänestäjien pettämisen, persut hoitavat asiat oikein.