Sain flunssaani 2 antibioottikuuria eikä kurkkukipu vaan meinannut lähteä. Viimeisimmässä lääkärikäynnissä lääkäri totesi, että on tullut refluksitauti ja määräsi närästyslääkkeet. Minulla ei ole ollut aiemmin närästystä lainkaan. Onko kohtalotovereita ? Yskä oli niin kova, että olenko nyt sitten yskinyt läppäni löpöksi. Voiko refluksista parantua ?
Refluksitauti flunssan seurauksena
Anonyymi
1<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Flunssa on virussairaus, eikä antibiootit tehoa virukseen. Eli kannattaa harkita, milloin antibioottiin on oikeaa tarvetta. Se tuhoaa myös normaalin, terveen ja elimistölle tarpeellisen bakteerikannan esim. suolistosta. Ei siis ihme, jos vatsa oireilee.
Yskiminen nostaa vatsaontelon painetta. Toiset saavat virtsankarkailua. Eli eiköhän voimakas yskä voi heikentää systeemejä myös ruokatorven suunnalta. Vatsahappojen erityisen salpaukseen perustuvat lääkkeet saattavat lopetuksen jälkeen aikaan saada entistä pahemman närästyksen. Eli niistä jää helposti riippuvaiseksi. Ja jatkuvassa käytössä ne heikentävät esim. B12-vitamiinin imeytymistä.
Itse olen pärjännyt ilman lääkkeitä, vaikka refluksi on ollut välillä hankalaakin. Tärkeimpänä pidän sängyn yläpään kohottamista. Siis koroketta sängyn jalkojen alle. Jotkut luontaistuotteet ovat myös kohtuullisen hyviä. Nostoissa kannattaa huomioida ergonomia (jaloilla, ei selällä, nostaminen). Jotkut ruuat ja juomat sekä tupakointi ovat myös haitallisia refluksipotilaalle.