Matikkaa

Ohjelmassa väitettiin, että VM:n Suomen vuosivaihto on 100 milj. euroa ja siinä mukana noin 75 000 onnekasta suomalaista. Näin laskien yhden onnistujan vuosivaihto on 1333 euroa. Siis liikevaihto, ei tuotto.

Milloinkahan sähköä ruvetaan myymään verkostoja pitkin kun se verkoissa kulkee? Tarjoan näin hyvän ilmaisen idean kun itse olen valtion elatti ehkä ehdi/halua/ ryhtyä. Naurattaa muuten tämä palsta; jotain Suomen talouskeskustelun tasosta kuvaa se että tällainen aihepiiri on "talouden" alla. Muistakaahan kirjoitella niin saadaan paljon hupia!
4415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tämä pitäisi pistää uskonto kategoriaan...

Äänestä

Oikeammin asia on niin, että Suomessa on tuo 100 miljoonaa liikevaihtoa.
Mutta siihen lasketaan mukaan jokainen aloittanut ja sponsoroimani 60 ihmistä, joista 45 ei ole evääkään väräyttänyt.
Heillekin tulee siis keskimäärin 1300 euron vaihto!!!
Mieluummin näin: Suomessa liikevaihto on 100 milj.
Meitä VM:lla eläviä on noin 2000, joten keksimääräinen vaihto on 50.000.
Osuu minuun, koska ansaitsen leipäni, eli vaihto on tuollaiset 4-5000 kuussa.
Tulevaisuudessa olen isommilla tuloilla.
Kuka voi sanoa omasta työstään 1000%lla varmuuudella saman?

Äänestä
  • Vaihto ja tuotto ovat kaksi eri asiaa. Vaihdosta on vähennettävä m.m. tuotteen hinta, markkinointikulut, autot, verot y.m. ( en edes tiedä mitä kaikkea, sosiaalimaksuista puhumattakaan). Kyse on siis mitä jää tämän jälkeen omaksi palkaksi, puhumattakaan voitoksi jos toimitaan esim. yhtiön kautta. Tulevaisuudesta kukaan ei tiedä, en minäkään "normaalina kuukausipalkkalaisena". Entä työaika? Epämukavalle sellaisellekin täytyy laskea hinta.

    Muistaako enää kukaan aikaa, kun tuulipukulottokansalle myytiin osakkeita muutama vuosi sitten hurjilla tuotto-odotuksilla? Firmat olivat persaukisten jätkien vuokrahuoneistoja, joissa liisatuilla koneilla räplättiin jotain. Ei kai kukaan tätä muista enää, eihän?

    Mikä muuten mahtaa olla tämä "sponsori"? Huvittaa sekin. Minä olen tottunut että sponsori ostaa esim. ilmon urheiluseuran lehteen ja saa sillä mainetta ja hyvää imagoa. VM:ssä sillekin on varmaan kehitetty jokin uusi merkitys.

    Äänestä

  • Silloin kun ihmisiä rekrytoidaan, sanotaan, että Suomessa on miljoonia potentiaalisia verkostomarkkinoijia. Sitten kun lasketaan liikevaihtoa per edustaja, sanotaan, että Suomessa voi olla korkeintaan 2000 verkstomarkkinoijaa.

    Sitten kun laaditaan palkkiopyramideja, niin 50 000 henkilön oganisatiot Suomessa ovat lakuissa tavallisia, ja se rekrytoitava näkee itsensä siellä pyramidin huipulla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maisteri kirjoitti:

Ohjelmassa väitettiin, että VM:n Suomen vuosivaihto on 100 milj. euroa ja siinä mukana noin 75 000 onnekasta suomalaista. Näin laskien yhden onnistujan vuosivaihto on 1333 euroa. Siis liikevaihto, ei tuotto.

Milloinkahan sähköä ruvetaan myymään verkostoja pitkin kun se verkoissa kulkee? Tarjoan näin hyvän ilmaisen idean kun itse olen valtion elatti ehkä ehdi/halua/ ryhtyä. Naurattaa muuten tämä palsta; jotain Suomen talouskeskustelun tasosta kuvaa se että tällainen aihepiiri on "talouden" alla. Muistakaahan kirjoitella niin saadaan paljon hupia!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu