Onnistuin hukkaamaan danskebankin tunnuslukulistan, tippui jonnekin joten pitäisi saada uusi lista toimimaan. Osaatteko sanoa pitääkö mennä konttoriin vai saako sen itse laitettua. Yleensä sen on voinut vaihtaa niin että on muutama numero jäljellä. Onko joku ajatus asiasta. Kun kaikki tunnnistautumien on nykyään niin hankalaa, ehkä ihan hyvästäkin syystä.
Tunnuslukulistan vaihto?
Anonyymi
1158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Et sitten pääse ollenkaan kirjautumaan?
Jos pääset niin eiköhän sieltä valikoista löydy joku kohta missä voi nykyisen vaihtaa heti tunnuslukulistan uuteen halutessa.
Soita pankkiin ja kysy neuvoa tai ne sitten vaan sulkee nykyisen listan jolloin pääset käyttämään uutta listaa.
Konttoriin mars, ei niitä puhelimella hoideta.
Eikös Danske juuri ole siirtynyt pankki-applikaatioon tai saatavilla olevaan pieneen laitteeseen, joka tuottaa kertakäyttöisiä koodeja, eli paperilistat out.
Miten se kirjautuminen meni. Ensin kirjadutaan tunnuksella ja salasanalla. Se lähettää jonnekin kännyyn jonkun ilmoituksen joka pitää kuitata. Sinnekin on joku eri salasana. Nyt ei kuitenkaan jostain systä vanha salasana toimi. Ehkä lähden huomena pankkiin, on kai pakko.
Jos on se joku pieni muovihärpäkkä niin siitä saa jonkun koodin niin ettei tunnuslukulistaa tarvitse kait??? En ole ihan varma vai tarvitaanko. Siis miten laskujen maksu kuitataan nykyään. Sillä härpäkkeellä vai listalla?
Minulla se uusi muovivehje meni pölynimuriin.
Danske Bankin tunnuslukulistat on korvattu tunnuslukulaitteella.
Toinen mahdollisuus on käyttää kännykkään asennettua Danske id:tä. Toisaalta sitäkään ei saa asennettua ilman tunnuslukulaitetta tai tunnuslukulistaa.
Ihan ok se tunnuslukulaite, mutta kai ymmärrätte miten hankalaa sitä on säilyttää niin ettei se huku, kun se on niin pieni. Voisikohan sen laittaa avainnippuun. moni eläkeläinen sen on jo onnistunut hukkaamaan jo moneen kertaan. Mitä parempia turvaratkaisuja keksitään, sitä vaikeampi on myös vanhenevien ihmisten niitä muistaa. Sellaista oravanpyörää tuo turvallisuus ja muisti kun läheltä niitä seuraa. Pankkiin on jo monella todella vaikeaa päästä näillä sähköisillä laittella.
Siinä tunnuslukulaitteessa on reikä päässä, johon voi kiinnittää vaikka kuinka ison avainperän. 30 cm kapula voi olla jo tarpeeksi iso, jotta ei katoa niin helposti.
Koska kassojen pitää nykyään kysyä :” Kuitti?” Joka hemmetin ostoksesta, niin siitä on tullut korvamato päähän. Yölläkin herään siihen, kun joku kysyy selkeällä äänellä ”kuitti?” Ja koska tämä lyhyt kappale kuuluu päivittäin useamman kerran ei siitä pääse eroon. Varmaan hautaustoimistokin kysyy vielä viimeiseksi ”Kuitti? ” onneksi silloin saattaa selvitä ilman tunnuslukulaitetta eikä nimikirjoituksellakaan ole väliä. Pääasia että byrokratia pyörii.