Luulen, että määräykset eivät salli kiukaan LED-valaistuksen (lisävaruste) sähkönsyötön ottamista kiukaan sähkönsyötöstä. Onko täällä oikeaa tietoa asian tiimoilta?
LED-kikottimen kuvassa sähkönsyöttö otetaan tyyliin pistotulpalla, mutta eiköhän tuo huomioitaisi rakennusvaiheessa kiinteänä asennuksena jakorasian muodossa. Kuva lie vain "havainne". Siinä ei siis oteta kiukaan syötöstä tai kiukaasta syöttöä.
Kiukaan sähkönsyötöstä LED-valojen syöttö?
17
1069
Vastaukset
- Anonyymi
Ei oteta
- Anonyymi
On kiukaita joissa on jo vakiovarusteena led-valot, kyllä ne silloin on varmaan otettu kiukaan sähköistä. Lisävaruste voi olla ajateltu otettavaksi saunan valaistuksesta.
- Anonyymi
Kiukaan sulakkeet eivät suojaa ledien virtapiirejä.
- Anonyymi
Kiukaan sulakkeet saattavat olla jopa pienemmät kuin pistorasioilla.
- Anonyymi
6 kw kiukaassa riittä kympin sulakkeet
Samat kuin sisä pistorasioissa.- Anonyymi
Paitsi että pistorasiaryhmissä käytetään poikkeuksetta 16 A sulaketta.
Anonyymi kirjoitti:
Paitsi että pistorasiaryhmissä käytetään poikkeuksetta 16 A sulaketta.
10a on myös yleinen.
- Anonyymi
Ei tommonen ledi paljoa tehoa vie, jos se on nimenomaan kiukaan led valo niin saattaisin itse ottaa sen kiukaan kellon lähdöstä. Silloin se palaa aina kun kiuas on päällä
- Anonyymi
Kiukaan syötössähän ei ole vikavirtasuojaa.
- Anonyymi
No eipä sitä vikavirtasuojaa ole aikaisemmin ollu valaistusryhmissäkään.
- Anonyymi
Jos ledit ovat rakenteellisena osana kiuasta, ei se edellytä vikavirtasuojaa kiukaalle.
On se vähän spede ottaa kiukaan syötöstä. Mieluummin saunan valosta.
- Anonyymi
Tämä kyseinen tapaus olisi tuollaisen Harvia pilarikiukaan kaulus.... Kyseisen kauluksen LEDien syöttö muuntajan kautta, joka olisi koteloitu saunan paneloinnin alareunaan.
Ohessa linkki manuaaliin:
https://harvia.fi/wp-content/uploads/2016/10/HPC2L_upotuskaulus_valaistu_Y05-0301.pdf Anonyymi kirjoitti:
Tämä kyseinen tapaus olisi tuollaisen Harvia pilarikiukaan kaulus.... Kyseisen kauluksen LEDien syöttö muuntajan kautta, joka olisi koteloitu saunan paneloinnin alareunaan.
Ohessa linkki manuaaliin:
https://harvia.fi/wp-content/uploads/2016/10/HPC2L_upotuskaulus_valaistu_Y05-0301.pdfTuon kytket kivasti lauteiden alla olevasta valosta, jos sellanen on. Alle metriin saa asentaa liitäntälaitteita ja muuta sellasta. Kunhan on vedenpitävä.
Jos on harvian kiuas ja kaulus se kiuas saattaa tukea kauluksen kytkentää. Paha sanoa varmasti. Kaikki tuollaiset pitäisi itse nähdä millanen tilanne on.
- Anonyymi
Pistorasioita ei löylyhuoneeseen saa asentaa. Valaistuksen syöttö- ja ohjauslaitteet tulee asentaa aina löylyhuoneen ulkopuolelle. Ulkopuolisissa tiloissa tulee huomioida kyseistä tilaa koskevat erityisvaatimukset, kuten kylpy- ja suihkutiloissa (SFS 6000, osa 701).
- Anonyymi
kivinentie kirjoitti:
Riittävän matalalle saa asentaa esim. muuntajan vedenkestävällä tavalla.
Tämä on Veijon Esson taattu luulo
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M215335Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1564638Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja973625Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v423129Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12463KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2461827Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka301525Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j2771476Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1821344- 791305