julistettiin valtion hallintaa eli pitäjien lautakuntien valvontaan. Kukaan ei hallinnut siis halkojaankaan. Miksi puhutaan vain ns. punaisten muka tekemistä ryöstöistä, eikö halkojen omiminen pois pirtin lämmityksestä ole liikaa oli tilanne maassa mikä tahansa.
Talvisodan sytyttyä jopa talojen koivuhalotkin
11
116
Vastaukset
- Anonyymi
Lykkäät pötyä.
Kyse oli valvontatoimesta, jotta kaupungeille ja VR:lle saataisin tarvittava polttopuu.
Toimittiin sodanajan lainsäädännön mukaisesti.Toimitetusta polttopuusta maksettiin korvaus.
Talojen lämmittämistä ei kukaan kieltänyt. Oma tarve jätettiin.- Anonyymi
-----Oma tarve jätettiin.----
Kuka määritteli paljonko siihen tarvitaan. Röyhkeät isännät kostivat jättämällä mökkiläisiä niukoille puille. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
-----Oma tarve jätettiin.----
Kuka määritteli paljonko siihen tarvitaan. Röyhkeät isännät kostivat jättämällä mökkiläisiä niukoille puille."Kuka määritteli paljonko siihen tarvitaan."
Kyllä on pöljä kommentti!
Vähänkään asiaa ymmärtävä tietää, ettei kaikkia metsiä edes hakattu. Puutarve oli kuitenkin metsien puumäärän nähden vähäinen eikä pieniin metsiin edes kajottu ja hakatuista haloista maksettiin omistajalle.
Ole huoleti, kyllä sille mökin tai talon omistajalle riitti lämmityspuuta! Anonyymi kirjoitti:
-----Oma tarve jätettiin.----
Kuka määritteli paljonko siihen tarvitaan. Röyhkeät isännät kostivat jättämällä mökkiläisiä niukoille puille.Mökkiläiset saivat puuntarpeensa,kuten muutkin.
- Anonyymi
Kapinan aikaan sosialidemokraatit ryöstelivät mitä vaan, mitä vain käteensä saivat ja siinä samalla tappoivat.
- Anonyymi
Valtion otteen kiristäminen Talvisodan aikana oli siis askel kohti jonkinsortin sosialismia? Sillä onkin nimi: sotasosialismi. USA:ssa myös siirryttiin selvästi sotasosialismiin ja väitetäänpä että tätä harjoitti myös Ronald Reagan myöhemmin.
///Penna Tervo- Anonyymi
Hölynpölyä.
Kriisiajan lainsäädännöllä ja sen turvaamalla säännöstelyllä turvattiin elintärkeät toiminnot.
Mitään sosialismia se ei ollut. Sodan jälkeen palattiin normaaliin. - Anonyymi
Hölynpölyä.
Kriisiajan lainsäädännöllä ja sen turvaamalla säännöstelyllä turvattiin elintärkeät toiminnot.
Mitään sosialismia se ei ollut. Sodan jälkeen palattiin normaaliin.
- Anonyymi
Avaaja ei tiedä, että sota ja rauha ovat eri asioita?
- Anonyymi
Sinä vuorostasi et tiedä että nälkä ja vilu ovat köyhälle melkein sama asia. Mutta ei se sinua kiinnostakaan.
- Anonyymi
Ole huoleti, kyllä sille mökin tai talon omistajalle riitti lämmityspuuta!
Helppo sanoa kun ei tajua eikä tiedä entisajan elämästä mitään. Jos puupinosta vietiin niin ei sota-aikana uutta lämmityspuuta noin vain mistään tilalle saatu. Puut maksoivat ja metsään kykenevät miehet ja hevoset olivat rintamalla. Eikä tuore puu muutenkaan kovin hyvin pala ja jos jotenkin sihisemällä palaakin niin eipä siitä juurikaan lämpöä tule.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Israel aloitti 3. maailmansodan
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.3671841Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek111668Nainen, meidän talossa on säännöt
1. Mies on aina oikeassa. 2. Ei vastaväitteitä. 3. Mäkättäminen kielletty. 4. Suhde on tärkein. 5. Ei salaisuuksia. 6. E2411338Oliko Farmi-finaalitehtävät mielestäsi tasaveroisia Lloydin ja Johannan välillä?
Onnea Farmi-voitosta, Lloyd. Et tainnut olla ihan kaikkien suosikki, mutta puskit voittoon! Oliko finaalitehtävät miel51940Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia402888Miksi me ei mies voida edes viestitellä irl?
En odota enkä vaadi mitään, voitaisiin vain olla yhteyksissä jollain tapaa ihan oikeasti.69879Rakennetaanko yhdessä?
Haluaisin rakentaa sun kanssa yhteistä tulevaisuutta❤️ Onko meistä siihen? Huomaan että sulta puuttuu se joku tärkeä elä32714Hyvää yötä mies
Nuku hyvin. Viikonloppuna on tulossa hellettä, se on mukavaa. Juhannuskin kohta. Mun tekis mieli huolehtia susta. Semmo68676- 53676
- 63673