isotretinoiini ja nenäverenvuoto

Olen kärsinyt nenäverenvuodoista. A-vitamiinitipan käyttö on kutakuinkin rauhoittanut tilanteen. Tänään aloitin sisäisen isotretinoiinikuurin, ja pelkään vuotaako nenäni nyt jatkuvasti verta. It.hän on a-vitamiiniderivaatta, eikä sen kanssa sovi käyttää a-vitamiinilisää. Aloinkin käyttää Nozoil-seesamiöljyvalmistetta a-vitamiinitipan tilalla. Auttaakohan se?

Miten te muut it.-kuurilla olleet olette selvinneet nenäverenvuodoista? Varsinkin te, joilla vuototaipumusta on ollut aiemminkin?? Lääkäri ja farmaseutti eivät osanneet antaa kovin tarkkaa vastausta. Olisi kiva kuulla kohtalotovereiden kokemuksista.

Ja muutamassa viikossako it.-hoidon tulokset alkavat näkyä??
45175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Tuo Nozoil auttaa jonkin verran, itsellä on menossa viides viikko ratipharmin valmistetta ja nenän limakalvot vuotavat verta käytännössä koko ajan vähän- tämän huomaa niistäessä.

Itsellä ei ole vielä muuta vaikutusta näkynyt kuin että nenän mustapäät ovat kadonneet. Muuten tilanne on sama kuin aiemminkin. Toivon, että tuloksia alkaa tulemaan viimeistään sitten kun on 2kk kuuria täynnä.

Äänestä

Minä oon käyttänyt tätä it noin 5 viikkoa eikä kertaakaan ole nenästä verta tullut, mutta eihän minun nenäni ole muutenkaan vuotanut.

Minkäänlaisia paranemisen merkkejä ei ole ainakaan vielä havaittavissa, ennemmin päinvastoin.
Ensimmäisen neljän viikon aikana finnien määrä ja koko lisääntyi selvästi, viimeisen viikon aikana on ehkä hieman tasaantunut. Tosin 5 viikoa on niin lyhyt aika ettei siinä ajassa mitää ihmeitä voi odottaa tapahtuvankaan.

Sivuvaikutuksia tällä lääkkeellä tuntuu olevan enemmän kuin tarpeeksi.

Äänestä
  • Ne kuurit kuivattavat limakalvoja.
    Jos nenä vuotaa verta usein niin kannattaa käyttää jotakin nenään laitettavaa sumutetta, joka pitää sen kosteuden yllä.
    Tai käydä lääkärissä polttamassa verisuonten päät nenästä jos vika voisi olla siinä.

    Äänestä

Siinä hoidon alussa varsinkin akne menee pahemmaksi, mutta alkaa pikkuhiljaa parantua. Olen käyttänut n. 3kk ja ei melkein ollenkaan enää kohoumia/finnejä iholla, pelkästään akne arpia, jotka toivottavasti lähtis mahd pian

Ja itsellä kans ollut nenäverenvuotoa, ei kauheasti auta se nenäsuihke

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*H* kirjoitti:

Olen kärsinyt nenäverenvuodoista. A-vitamiinitipan käyttö on kutakuinkin rauhoittanut tilanteen. Tänään aloitin sisäisen isotretinoiinikuurin, ja pelkään vuotaako nenäni nyt jatkuvasti verta. It.hän on a-vitamiiniderivaatta, eikä sen kanssa sovi käyttää a-vitamiinilisää. Aloinkin käyttää Nozoil-seesamiöljyvalmistetta a-vitamiinitipan tilalla. Auttaakohan se?

Miten te muut it.-kuurilla olleet olette selvinneet nenäverenvuodoista? Varsinkin te, joilla vuototaipumusta on ollut aiemminkin?? Lääkäri ja farmaseutti eivät osanneet antaa kovin tarkkaa vastausta. Olisi kiva kuulla kohtalotovereiden kokemuksista.

Ja muutamassa viikossako it.-hoidon tulokset alkavat näkyä??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu