Remonttifirmat vanhuksien riesana

Viime päivinä Lieksassa ovat taas kierrelleet vanhuksen ovilla länsirannikon putkifirmojen ja lämpöfirmojen myyjäpoikaset. Varmaan myös muidenkin tuotteiden kauppiaita on ollut liikkeellä. Myös erilaisia tarkastuksia on tarjottu. Muutamien vuosien sisällä minunkin vanhan eläkeläisen luona on käynyt kymmeniä kaupustelijoita.

Jos kyseiset kauppiaat olisivat päivänvaloa kestävillä asioilla, eivät he kiertelisi vain vanhusten ovilla. Vanhukset tarvitsevat Lieksassakin tarjottuja tuotteita vähiten, vaikka rahaakin olisi. Minä olenkin sanonut kauppiaille, että he ovat nyt 40 vuotta myöhässä tarjoustensa kanssa. Nuorten oville he eivät kuitenkaan tuppaudu. Olen ihmetellyt, miksi Lieksa on niin houkutteleva paikkakunta kaukana oleville länsirannikon firmoille. Ilmeisesti onnistuneiden kauppojen takia.

Minä uusin vuoden 1963 talooni putket viime vuosituhannen lopulla ja kysyin tarjoukset kolmelta firmalta. Lieksasta, Nurmeksesta ja Joensuusta. Kokkolasta, Oulusta, saatikka Rovaniemeltä en kysellyt. Sain putket sopivaan hintaan, eikä asentajien tarvinnut hotelli Puustellissa asustaa tämän päivän tapaan.

Valistakaa vanhuksianne kyseisten kauppiaiden varalta ja olkaa mukana kuuntelemassa tarjouspuheita.

13

215

    Vastaukset 13

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asiallinen aloitus . Vanhuksien hyväksikäyttäjiä nuo ovelta ovelle remontoijat ovat .

    • Anonyymi

      Kyllä ne lähtee jos yrittävät sisälle tulla kun lasauttaa leukaan! Toissakesänä oli joku aurinkopanelikauppias jolla oli kuullun ymmärtämisessä ongelmia kun ei meinannut uskoa etten niitä romuja tarvitse! Lopulta älysi itsekkin etten niitä huoli kun ei niiden tuottoon nähden saa niiden hintaa kuitatuksi ennenkuin ne on hajalla!

    • Anonyymi

      Hei kaikki mummon ja ukin höppänät! Laittakaa oviinne varmuusketju, niin ovea ei tarvitse avata selälleen, vaan voi keskustella vain oven raosta. Kaupustelijat eivät pääse sisälle.
      Minullakin kävi yksi, oli tarjolla jos jotakin. Alkoi kysellä, milloin oli tehty mitäkin ja nyt pitäisi uusia sitä ja tätä. Sanoin, että en kerro yksityisasioitani tuntemattomalle, vuosilukuja ym. Sanoin, etten aio ostaa mitään.
      Voi myös valitella rahan puutetta, sekin hillitsee kaupittelua.
      Parasta tehdä heti selväksi ostohaluttomuus, turha on jatkaa jankkaamista ja jahkailua.

    • Anonyymi

      Eräs kaupustelija halusi tehdä tarkastuksen talooni. Sanoi tekevänsä tarjouksen, jos puutteita ilmenee. Tarkastus ei kuulemma maksaisi mitään. En päästänyt tarkastajaa sisälle. Olisi varmaan huomannut vaikkapa huonon viemäriputken maan alta.

      Eräs lähinaapurieläkeläinen teetti reppufirmalla muutamia aurinkopaneeleita loivalle katolleen viime kesänä. Paneelit osoittavat lähes kohtisuoraan ylöspäin. Suuren osan vuodesta paneelit ovat lumen alla ja tuskin maksavat tuotollaan ostohintaa koskaan takaisin.

      • Anonyymi

        Hyvä konsti on sanoa että kutsun edunvalvojan paikalle niin katsotaan sitten yhdessä, ei mene kauan kun edunvalvoja tulee paikalle! Yleensä eivät jaa odottamaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hyvä konsti on sanoa että kutsun edunvalvojan paikalle niin katsotaan sitten yhdessä, ei mene kauan kun edunvalvoja tulee paikalle! Yleensä eivät jaa odottamaan.

        Jaa ifottamaan? Mikäs tuo sana on, varmaan 65mhz hissanmaik ja kamuttajan radiotaajuus piirosluolasta. Myös 743 keryaa 96 pn jp lova pakkanen jopa hervannasda. Minulla om koivuhalkoja joilla lyön kaupusyelijaa barpaille ja mumiöle joa niikseen tuluu. 58v ja sata amoeeria on yhpajo kuu latiri jumii


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa ifottamaan? Mikäs tuo sana on, varmaan 65mhz hissanmaik ja kamuttajan radiotaajuus piirosluolasta. Myös 743 keryaa 96 pn jp lova pakkanen jopa hervannasda. Minulla om koivuhalkoja joilla lyön kaupusyelijaa barpaille ja mumiöle joa niikseen tuluu. 58v ja sata amoeeria on yhpajo kuu latiri jumii

        Sinun ei tarvitse tehdä mitään kun kaupustelija sinut nähdessään rupeaa itkemään ja lähtee pois, olet sen verran hullu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jaa ifottamaan? Mikäs tuo sana on, varmaan 65mhz hissanmaik ja kamuttajan radiotaajuus piirosluolasta. Myös 743 keryaa 96 pn jp lova pakkanen jopa hervannasda. Minulla om koivuhalkoja joilla lyön kaupusyelijaa barpaille ja mumiöle joa niikseen tuluu. 58v ja sata amoeeria on yhpajo kuu latiri jumii

        Sorsalassa mustapäiden asutusten kohdalla oli kummallinen 52 numeron vasemman jalan jalkine. Nahkapohja oli vasta uusittu maitoliimalla liimaamalla. Kenkää oli vanhan tavan mukaan huolellisesti tervattu ja hyvin pidetty. Olisiko kenkä kaikessa kiireessä pudonnut jalasta mustapäiden luona käyneeltä vieraalta. Jalkine vaikutti kippurakärkisenä vanhan ajan uilolta, joita käytettiin Karjalassa, etenkin Kurkijoella. Nostin jalkineen puunoksaan näkyville.


      • Anonyymi

        Olipa paneelit miten päin tahansa ei ne tuota marras-helmik. Mitään.


    • Anonyymi

      Eräälle iäkkäälle muistisairaalle vanhukselle oli melko uuteen taloon myyty peltikatto, tämä menee varmaan oikeuteen, jos omaisista on asioiden viejiksi eteenpäin. Iäkkäille vanhemmille oli melkein väkisin yritetty myydä pölyimuriin uusi suukappale, vaikka imuri ei ollut monta kuukautta vanha.

    • Anonyymi

      Naapurini 85-vuotiaalle leskinaisihmiselle oli kaksi vuotta sitten myyty omakotitaloon asennettuna lämpöovi karmeineen ja alennuksineen 5000 eurolla. Olivat olleet mukavia poikia jostakin Länsi-Suomen firmasta. Tyytyväinen oli mummo, jonka lapset asuvat Ruotsissa. Hinnastojen mukaan mittatilausoven saa asennettuna parilla tonnilla. Mikäpäs siinä kun joutavaa rahaa on!

    • Anonyymi

      Älkää aukoko ovia tuntemattomille niin ei tule sanomista.

    • Kyllä ne kaupustelijat täälläkin kiertelee, ja soittelee yhtenään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. KP-Sesongilla ongelmia?

      Tarvitsen luotettavaa katonpuhdistajaa ja kuulin, että KP-Sesonki Oy tekee hommat edullisesti ja asiakkaan tarpeet huomi
      Ylöjärvi
      24
      1546
    2. Oot upea nainen, älä vähättele ittees

      Ja tietojeni mukaan 2 muuta on susta kiinnostuneit mun lisäks. 👀
      Ikävä
      68
      1367
    3. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      96
      1161
    4. Jämsän Paras Ravintola

      Särkijärven kioskiin on avattu uusi upea Maucas ravintola joka on jämsän paras. Loistava palvelu ja herkullinen ruoka. R
      Jämsä
      73
      1092
    5. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      84
      779
    6. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      29
      738
    7. Ihmettelet nainen, miten vielä sinua rakastan

      No jos en enää sinua ajattelisi, niin ei se mitään rakkautta olisi alunperinkään. En tarvi sinusta nähdä merkkiäkään, ni
      Ikävä
      48
      727
    8. Kiellettyjä ajatuksia

      Istutaan sylikkäin, katson sun silmiin, vastaat kstseeseen ja kiedon kädet sun ympärille. Huulet koskettaa sun huulia,
      Ikävä
      43
      646
    9. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      63
      646
    10. Onko ihan pakko

      olla niin hiton pitkävihainen? Sinulle nainen...
      Ikävä
      38
      629
    Aihe