Toimisikohan tuollainen pyörivä "saksiteline" täällä Suomessa? Kun aurinko on matalalla, niin tuo nousisi ylemmäksi ja paneelit nousisivat pystysuoraan, kun taas kesällä laskeutuisi matalammalle ja kulmakin menisi lähelle optimia.
https://graphicalquestions.blogspot.com/2020/01/rotating-scissor-stand-for-solar-panels.html
Uudenlainen aurinpaneeliteline
14
142
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä uskaltaako kommentoida. Saattaa aloituskyttääjä iskeä napakasti taas sanansäilällä. No menköön. Kommentoidaan sitten vaikka korvamakeaahan tästä tulee varsinaissuomen aloituskyttääjältä. Kirjoitin vittuillessa tuon varsinaissuomen väärin niin saa oikolukukyttääjätkin viisastella.
Tuomoset rehkilöt ei kannata. Ne maksaa ensinnäkin. Perustuksia pitää tehdä. Kuka jaksaa niitä olla vääntelemässä. Paras tapa on ostaa kerralla niitä paneleja niin paljon että soosi riittää taivaalta paisto aurinko sitten idästä tai etelästä tai lännestä. Panelit kannattaa asentaa maahan mikäli mahdollista. Eihän panelit maksa enää juuri mitään. Periaatteessa saat tonnilla jo kolme kWp tehoa. Alkaa soosi riittään. Siihen pari tonnia saat 5 kVA:n sini-invertterin. Huom. Vain yksi laadukas lataussäädin a 500€. Ei kannata ostaa kolmea, neljää, viittä tai 100 säädintä. Jos paneeliryhmiä vaikkapa itään, etelään tai länteen niin kokoat ne ilmansuunnittain ryhmiin, erottelet diodeilla ryhmät toisistaan parasiittivirtoja varten. No nyt sitten tietenkin pohjanmaan jäärä 2000a riemastuu näistäkin ohjeista.
Kohtahan tässä käy niin ettei tänne uskalla edes kirjoittaa. Ympäri suomea vedetään herneitä nokkaan - kirjoitti mitä kirjoitti.
Mutta rännigeneraattorimiehellä kuitenkin menee hyvin. Kohta on systeemi sillä valmis. Se kirjoittelee toisessa topikissa kylläkin. - Anonyymi
Mahtava aloitus, jos tuollainen saksiteline nousisi vähäintään sataan metriin niin Anteron määritelmä "lähes ympäri vuotinen sähköntuotto" alkaisi olla totta!
- Anonyymi
On noita erilaisia aurinko seuraavia viritelmiä rakenneltu myös Suomessa.
Tesla puuhastelee aurinkopaneeli -kattomateriaalin kanssa. Minusta siinä olisi enemmän ideaa. - Anonyymi
viime kuukaudet näyttäneet että paneelit pitäisi saada pilvien yläpuolelle !
- Anonyymi
Pilvi generaattori siinä olis paikalllaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pilvi generaattori siinä olis paikalllaan
Lapissa ei auta edes pilvien yläpuolelle nostaminen, mutta pienydinvoimala toimii.
- Anonyymi
Tuossa telineessä pitäisi olla soveltuva anturointi, ohjain ja moottori kääntämässä tankoa auringon mukana ja päivän päätteeksi takaisin aamunkoittoa odottamaan. Jos tuossa olisi esimerkiksi viisi paneelia, niin ulottuisi maahan asennettuna ehkä reilun kymmenen metrin korkeuteen ääriasennossa. Mahtavatkohan kaavamääräykset koskea tuollaista rakennelmaa, erityisesti rakennuskorkeuden osalta? Laite kun ei alas laskettuna paljoakaan vaatisi korkeutta.
- Anonyymi
Lisää kommentointia ettei tämä ketju vaan jäisi liian lyhyeksi !!
- Anonyymi
Jahas täällä taas aloituskyttääjä ja ketjun ketjukyttääjä lausahtelelee. Onko sulla omia mielipiteitä ketjukyttääjä/aloituskyttääjä?
Eli täällä on
*Aloituskyttääjä
*Ketjukyttääjä
* Kerrostalokyttääjiä
Heillä ei ole muuta asiaa kuin kommentoida asiallisia ja MAHTAVIA aloituksia kuten tämän topikin aloitus
- Anonyymi
20ms puuskatuuli kaataa hökötyksen kun paneelit korkeella
- Anonyymi
Ei muuta kuin tuulimittari tuohon mukaan, jolloinka automaattiohjaus osaa ajaa paneelit alas tuulien ajaksi. Taitavat Suomessa tuulenpuuskat olla enempi pilvisten tuntien ongelma, jolloin ei alasajosta menetettäisi pahemmin wattitunteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin tuulimittari tuohon mukaan, jolloinka automaattiohjaus osaa ajaa paneelit alas tuulien ajaksi. Taitavat Suomessa tuulenpuuskat olla enempi pilvisten tuntien ongelma, jolloin ei alasajosta menetettäisi pahemmin wattitunteja.
Sähkönsiirtoa ei pysty kilpailuttaa suomessa ja elenia on tuonut metsään rumia peltilaatikoita, joita sitten oravat nakertaa! Nyt tarttis kunnon paneelit edullisesti jostain, kun alkaa porottaa aurinko!
- Anonyymi
Googettamalla kääntyvät aurinkopanelit,löytyy paljon tietoa kääntyvistä ja kiinteistä paneleista.
- Anonyymi
MAHTAVAN ahdistavaa kun lähellä ylläpitoa olevat kirjoittajat kyttäävät meitä kyttääjiä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam26414340Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu657261Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2077068Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä435088K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1124856Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju754704Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos894464PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *204401Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko764154Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1023948