Toimisikohan tuollainen pyörivä "saksiteline" täällä Suomessa? Kun aurinko on matalalla, niin tuo nousisi ylemmäksi ja paneelit nousisivat pystysuoraan, kun taas kesällä laskeutuisi matalammalle ja kulmakin menisi lähelle optimia.
https://graphicalquestions.blogspot.com/2020/01/rotating-scissor-stand-for-solar-panels.html
Uudenlainen aurinpaneeliteline
14
138
Vastaukset
- Anonyymi
En tiedä uskaltaako kommentoida. Saattaa aloituskyttääjä iskeä napakasti taas sanansäilällä. No menköön. Kommentoidaan sitten vaikka korvamakeaahan tästä tulee varsinaissuomen aloituskyttääjältä. Kirjoitin vittuillessa tuon varsinaissuomen väärin niin saa oikolukukyttääjätkin viisastella.
Tuomoset rehkilöt ei kannata. Ne maksaa ensinnäkin. Perustuksia pitää tehdä. Kuka jaksaa niitä olla vääntelemässä. Paras tapa on ostaa kerralla niitä paneleja niin paljon että soosi riittää taivaalta paisto aurinko sitten idästä tai etelästä tai lännestä. Panelit kannattaa asentaa maahan mikäli mahdollista. Eihän panelit maksa enää juuri mitään. Periaatteessa saat tonnilla jo kolme kWp tehoa. Alkaa soosi riittään. Siihen pari tonnia saat 5 kVA:n sini-invertterin. Huom. Vain yksi laadukas lataussäädin a 500€. Ei kannata ostaa kolmea, neljää, viittä tai 100 säädintä. Jos paneeliryhmiä vaikkapa itään, etelään tai länteen niin kokoat ne ilmansuunnittain ryhmiin, erottelet diodeilla ryhmät toisistaan parasiittivirtoja varten. No nyt sitten tietenkin pohjanmaan jäärä 2000a riemastuu näistäkin ohjeista.
Kohtahan tässä käy niin ettei tänne uskalla edes kirjoittaa. Ympäri suomea vedetään herneitä nokkaan - kirjoitti mitä kirjoitti.
Mutta rännigeneraattorimiehellä kuitenkin menee hyvin. Kohta on systeemi sillä valmis. Se kirjoittelee toisessa topikissa kylläkin. - Anonyymi
Mahtava aloitus, jos tuollainen saksiteline nousisi vähäintään sataan metriin niin Anteron määritelmä "lähes ympäri vuotinen sähköntuotto" alkaisi olla totta!
- Anonyymi
On noita erilaisia aurinko seuraavia viritelmiä rakenneltu myös Suomessa.
Tesla puuhastelee aurinkopaneeli -kattomateriaalin kanssa. Minusta siinä olisi enemmän ideaa. - Anonyymi
viime kuukaudet näyttäneet että paneelit pitäisi saada pilvien yläpuolelle !
- Anonyymi
Pilvi generaattori siinä olis paikalllaan
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Pilvi generaattori siinä olis paikalllaan
Lapissa ei auta edes pilvien yläpuolelle nostaminen, mutta pienydinvoimala toimii.
- Anonyymi
Tuossa telineessä pitäisi olla soveltuva anturointi, ohjain ja moottori kääntämässä tankoa auringon mukana ja päivän päätteeksi takaisin aamunkoittoa odottamaan. Jos tuossa olisi esimerkiksi viisi paneelia, niin ulottuisi maahan asennettuna ehkä reilun kymmenen metrin korkeuteen ääriasennossa. Mahtavatkohan kaavamääräykset koskea tuollaista rakennelmaa, erityisesti rakennuskorkeuden osalta? Laite kun ei alas laskettuna paljoakaan vaatisi korkeutta.
- Anonyymi
Lisää kommentointia ettei tämä ketju vaan jäisi liian lyhyeksi !!
- Anonyymi
Jahas täällä taas aloituskyttääjä ja ketjun ketjukyttääjä lausahtelelee. Onko sulla omia mielipiteitä ketjukyttääjä/aloituskyttääjä?
Eli täällä on
*Aloituskyttääjä
*Ketjukyttääjä
* Kerrostalokyttääjiä
Heillä ei ole muuta asiaa kuin kommentoida asiallisia ja MAHTAVIA aloituksia kuten tämän topikin aloitus
- Anonyymi
20ms puuskatuuli kaataa hökötyksen kun paneelit korkeella
- Anonyymi
Ei muuta kuin tuulimittari tuohon mukaan, jolloinka automaattiohjaus osaa ajaa paneelit alas tuulien ajaksi. Taitavat Suomessa tuulenpuuskat olla enempi pilvisten tuntien ongelma, jolloin ei alasajosta menetettäisi pahemmin wattitunteja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei muuta kuin tuulimittari tuohon mukaan, jolloinka automaattiohjaus osaa ajaa paneelit alas tuulien ajaksi. Taitavat Suomessa tuulenpuuskat olla enempi pilvisten tuntien ongelma, jolloin ei alasajosta menetettäisi pahemmin wattitunteja.
Sähkönsiirtoa ei pysty kilpailuttaa suomessa ja elenia on tuonut metsään rumia peltilaatikoita, joita sitten oravat nakertaa! Nyt tarttis kunnon paneelit edullisesti jostain, kun alkaa porottaa aurinko!
- Anonyymi
Googettamalla kääntyvät aurinkopanelit,löytyy paljon tietoa kääntyvistä ja kiinteistä paneleista.
- Anonyymi
MAHTAVAN ahdistavaa kun lähellä ylläpitoa olevat kirjoittajat kyttäävät meitä kyttääjiä !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!
Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot10817170Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois
Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss409925Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen294971Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki2393885Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman333123Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.142820Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä1102771Brittiläinen vasemmistolehti: Sanna Marin oli vihdoin rehellinen
Nyt tulee pahasti lunta tupaan Seiskan tähtitytölle. Ex-pääministerin kirjaa arvostellaan latteuksista ja itsekehusta.252722"Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa
Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita512615Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling762493