Jos torin ostoilmoituksessa häpeilemättä mainitaan, että koiran on oltava ilmainen tai ainakin todella halpa pitkän vaatimuslistan kera muutenkin, niin tarjoaisitko koiraasi edes hätätapauksessa?
Sinänsä jännä, ettei torissa saa ilmoittaa ilmaiseksi annettavista koirista koirien hyvinvoinnin vuoksi, mutta ilmaisen/halvan kinuajat sallitaan kuitenkin.
Sinänsä jännä, ettei torissa saa ilmoittaa ilmaiseksi annettavista koirista koirien hyvinvoinnin vuoksi, mutta ilmaisen/halvan kinuajat sallitaan kuitenkin.
Vastaukset 2
Vanhimmat
En tarjoaisi, vaikka koti saattaisikin ihan oikeasti olla hyvä ja rakastava, siinä on ihan liian suuri huoli ja riski sille että kun koira halutaan halvalla niin sille ei osteta kunnollista ravintoakaan. Ja jos sattuu jotakin ja koira tarvitsee eläinlääkäriä, niin heillä ei välttämättä ole varaa maksaa sellaista, lääkärilaskut kun saattavat mennä tosi korkeaksikin.
Myyjien yksi ärsyttävimmistä älynväläyksistä on kertoa pitkä litannia sitä, mitä ostajaehdokkaan pitää itsestään kertoa, mm. nimi ja puhelinnumero, vaikka omaa nimeä ja puhelinnumeroa ei kuitenkaan olla ilmoituksessa kerrottu. Uskomatonta kaksinaismoralismia kehdata vaatia muilta pokkana jotain, mitä ei itse uskaltanut ilmoituksessaan kertoa. Tietenkin ostajaehdokkaan pitää jo ihan perus tapojen takia kertoa heti nimensä, muttei normaalijärkinen myyjä kehtaisi kirjoittaa noin selvää asiaa ilmoitukseen kertomatta samoja asioita itsestään.