Miljardi vuotta vanha kivi.

Kivessä ei kuitenkaan ole päivämäärää:

https://youtu.be/ThC6hZNKeaI
14<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Jos sinä Torppa ehdoin tahdoin haluat tehdä itsestäsi pellen, niin tuskin voisit onnistua paremmin.

Kerrohan lyhyesti, millä tavoin osoitit että kivi ei ole miljardi vuotta vanha vaan että maailma on luotu noin 6023 vuotta sitten, kuten muistaakseni piispa Ussherin laskelmiin luottaen uskot. Videosi on liian pitkä ja jahkaava, joten turha kehottaa katsomaan sitä.

Sinun kannattaa tiivistää ja terästää ulosantiasi huomattavasti, jos haluat tosissasi kilpailla Kultaisesta Venlasta.

2Äänestä
  • Nuo radioaktiivisuuteen perustuvat ajoitukset ovat humpuukia. Perustuvat pelkkiin uskomuksiin ja valheellisiin oletuksiin.

    Äänestä

On olemassa useita radioaktiiviseen hajoamiseen perustuvia toisistaan riippumattomia menetelmiä, joilla voidaan arvioida yli miljoona vuotta vanhojen kivien ikää.
Nykyyään käytetään kaikenkaikkiaan pariakymmentä suurelta osin toisitaan rippumatonta iänmääritysmenetelmää, joilla kaikilla saadaan paljon yli 6000 vuotta vanhoja määrityksiä.

Nuoren Maan kreationismi on oppina täysin naurettavaa tieteen vastaista kiihkoilua. Ja kuten Itä-Suomen yliopistossa tarkastettu tohtorinväitöskirja esittää, YEC oppi on muotoutumassa kristinuskon ulkopuoliseksi lahkoksi omine pelastuskriteereineen.

Torppa on palstalla vain keräämässä klikkauksia videoonsa. Älkää edes katsoko.
Kohta palstalle tulee yhden rivin kommentteja, joissa videota kehutaan ja kehotetaan katsomaan. Arvatkaahan, kuka niitä kirjoittelee.

1Äänestä
  • YEC-porukan pelastuskriteeri ei edes ole usko Jeesukseen vaan usko kulloiseenkin saarnaajaan. Mark5 on selvimmin tällä linjalla ja ROT tulee hyvänä kakkosena.

    Äänestä

On niissä päivämääriä, joskin muutaman prosentin holkkumalla. Päivämääriä on kirjoitettu ainakin argon-, lyijy-, uraani-, torium- ja fissiojälkikirjoituksella.

Maa On Vanha.
YEC On Uskonnollista Houretta.

1Äänestä
  • Eräissä Itä-Suomen kivissä on kaksikin päivämäärää; radioaktiivinen ja kiderakenteeseen kirjoitettu. Samaa kiveä on nimittäin valmistettu sulasta kiviaineesta kiteyttämällä ja huomattu, että se kiteytyy eri tavoin kuin luonnosta löydetty. Riittävän suuressa paineessa kiteytynyt antaa samanlaista, mutta tuo paine vaatii luonnossa päälle noin kymmenen kilometrin kivikerroksen. Sen hioutuminen pois eroosiolla tarvitsee pari miljardia vuotta jonka myös radioaktiivinen ikä vahvistaa.

    TH

    Äänestä

Aloituksen teksti sisältää väittämän: minkään, jossa ei ole päivämäärää, ikää ei voida tietää.

M. Torpassa ei ole päivämäärää. Emme siis voi tietää M. Torpan ikää.

Äänestä
  • Minä en tiedä Torpan ikää.
    Halleluja. Torppa on kuin onkin oikeassa. Evoluutioteoria kaatui rytisten. Vai?

    Äänestä

Äskettäin löytyi 7 miljardia vanhaa kiviainesta meteoriitista, se on siis aurinkoa vanhempaa..

1Äänestä
  • No oliko tulikiveen kirjoitettu päivämäärä?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    No oliko tulikiveen kirjoitettu päivämäärä?

    eli pitäisi olla? Jaah...

    Äänestä

Mikä on maapallon parasta-ennen päivämäärä?

Äänestä

Hyviä huomioita Torpalla.

Äänestä
  • Sanoi Torppa itse, kun kukaan muu ei kehdannut - edes pimeällä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kivessä ei kuitenkaan ole päivämäärää:

https://youtu.be/ThC6hZNKeaI

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu