16v ja rintakipua

Anonyymi

Moi olen 16v poika ja minulla on ollut puristavaa rintakipua se tulee välillä ja sitten kun liikun niin se tulee silloin ja tuntuu vielä pahemmalta kun liikkuu on hengenahdistustakin tätä jatkunut jo monta kuukautta. Lomalla tätä ei ollut mutta silloin en kyllä liikkunutkaan. Mistä voisi johtua?

4

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Rintakivun syitä on monia. Jotkut vakavia mutta hyvin usein vaarattomia, esim. rintakehän alueen lihakset, närstys/refluksi.
      Kerrot vaivasi jatkuneen jo tiempään ja siihen liitttyy hengenahdistus. Tarkoitatko hengenahdistuksella vaikeutta saad henkeä vain hengästymistä? Onko kipuja leuan, hartioitten, käsivarsien alueella? Tai ylävatsalla?
      Joka tapauksessa pitkään jatkuneen rintakyvyn syy on AINA tutkittava. Puhu asiasta vanhemmillesi ja hakeudu lääkäriin. Olet kovin nuori mutta se ei kokonaan poi sulje mitään. Paniikkiin ei ole syytä, mutta asia on selvitettävä. Puhu mitä pikimmin vanhemmille!

      • Anonyymi

        Joo on siis vaikea saada henkeä ja kyllä välillä ottaa kipeää vasempaan hartiaan ja välillä vasempaan käteen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Joo on siis vaikea saada henkeä ja kyllä välillä ottaa kipeää vasempaan hartiaan ja välillä vasempaan käteen

        Kehottaisin nyt puhumaan tosiaan vanhemmille ja hakeutumaan tutkimuksiin. Parempi käydä vaikka turhaankin kuin jättää hoitamatta jos jotain on.
        Niin että mars lääkärin puheille! :)


    • Anonyymi

      Astman / rasitusastman oireita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      109
      2740
    2. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      29
      1331
    3. Kultasi eka kirjain? Kuka haluaa

      A haluaa J
      Ikävä
      98
      1176
    4. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1007
    5. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      997
    6. Empaattisuus ja suoruus.

      Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi
      Sinkut
      133
      958
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      843
    8. Sä saat mut tuntemaan

      Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne
      Ikävä
      22
      673
    9. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      40
      668
    10. Tunnettujen vanhempien lapset, tv-sarja

      Tunnettujen vanhempien lapset saa tv-sarjan. Juurihan yksi heistä oli MTV:ssä 6.5.26 kertomassa ettei halua julkisuutta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      110
      632
    Aihe