Venäjän hallitus vaihtuu

Venäjän hallitus vaihtuu. Se on huono juttu Venäjän kansalle.

Vanha hallituksen jäsenet ovat jo ryöstäneet itselleen niin paljon, että he ovat joo tyytyväisiä.

Nyt tulee uudet ministerit, jotka haluavat kansan varoista oman osuutensa.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon teatterinäytöksen juoni on niin jumalattoman tylsä, ettei tosikaan. Dramaturgilla ei ole vähäistäkään draamantajua. Tuon isopäisen marionet... pääministerin olisi pitänyt ensin kadota vaikkapa viikoksi ja sitten hänen olisi ilmoitettu sairastuneen. Lopulta voipuneenoloinen pääministeri olisi palannut "näyttämölle" ja ilmoittanut hallituksen erosta.
      Kansa olisi hurrannut - ja heitellyt mädillä munilla. Nyt ne eivät hurraa...

    • Anonyymi

      Uusi käsikirjoitus (Orwel 2024) on nyt Kremlin pöydällä. Putin pelkää jatkajaansa, haluaa syytesuojan ja rauhallisen loppuelämän miljardiensa kanssa. Lisäksi hän haluaa, että Venäjä pysyy jatkossakin autoritäärisena, demokraattisia uudistuksia ei tarvita, tai jos tarvitaan, niistä päättää presidentti lähes yksin.

      Presidentti ei saa olla kaksoiskansalainen - tai siis käytännössä hän ei saa olla edes asunut ulkomailla. Tällä varmistetaan, ettei Putinin vastustajat pääse valtaan. Lisäksi jatkossa pääministerin valitsee parlamentti - ei enää presidentti. Tällä saatetaan tavoitella Putinille pitkää pääministeriyttä vuoden 2024 jälkeen.

      Putin ei siis ehkä pyrikkään turvallisuusneuvoston johtajaksi, vaan todennäköisesti pääministeriksi, joka voisi käytännössä pitää käsissään melkoista valtaa. Medjevenille tämä tarkoittaisi todennäköisesti pysyvää syrjäyttämistä.

      Kun pieni viiksekäs mies valitsi itsensä johtajaksi 30-luvulla Saksassa, niin se oli demokratian loppu. Venäjällä se ei ole samaa, koska demokratia ei sinne asti valitettavasti koskaan kerinnyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      125
      6388
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      376
      6195
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      71
      6143
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3982
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      148
      2405
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2355
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      130
      1447
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      13
      1289
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      187
      1118
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      64
      950
    Aihe