Laskujen ajan tasalle saamisen mahdollistamisen kannalta tarvitsisin lainaa 500—1000€,ettei enää menisi ulosottoon. Tehtäisiin viralliset paperit ja korko asiat. Olen vakituisessa työsuhteessa ollut reilu vuoden. Ystävällisin terveisin jani
Lainaako joku töissä käyvälle joka ei pankista saa
10
186
Vastaukset
- Anonyymi
Itse voin sanoa omasta kokemuksesta, että vaikka pankki olisi suonut "pienen" 1000e luottokortin, niin pankin luottokorttiyhtiön automaattinen järjestelmä sitä ei suonut.
Luulen, että jos et sitä virallisesti saa, niin et sitä tule yksityisiltäkään saamaan, eikä sitä kannata täälläkään kysellä. Peli on kova! - Anonyymi
Jos ollut työsuhde vuoden, ei ole pankkia joka ei lainaisi 500€!
- Anonyymi
Hopsankeikkaa! Mikään pankki ei ala lainata 500 euron lainoja, minimisumma on usein 2000 euroa.
Anonyymi kirjoitti:
Hopsankeikkaa! Mikään pankki ei ala lainata 500 euron lainoja, minimisumma on usein 2000 euroa.
Voi olla ideaa hankkia luottokortti missä se tonni. Yleensä maksaa pari prosenttia summasta kun maksaa sillä ja on tyyliin kuukauden sen jälkeen ilmainen, toinen kuukaus on ihan ok mutta korko rupee siinä sen jälkeen tuntumaan.
Jos on rahat loppu niin itse maksaisin ennemmin laskut max. 2vko myöhässä ennen kuin tulee myöhästymismaksuja ja siirtää sen verran satasia luottokortilta että saa niille maksuaikaa.- Anonyymi
M-Kar kirjoitti:
Voi olla ideaa hankkia luottokortti missä se tonni. Yleensä maksaa pari prosenttia summasta kun maksaa sillä ja on tyyliin kuukauden sen jälkeen ilmainen, toinen kuukaus on ihan ok mutta korko rupee siinä sen jälkeen tuntumaan.
Jos on rahat loppu niin itse maksaisin ennemmin laskut max. 2vko myöhässä ennen kuin tulee myöhästymismaksuja ja siirtää sen verran satasia luottokortilta että saa niille maksuaikaa.On erittäin epätodennäköistä, että aloittaja saa edes tonnin luottokorttia. Tai sitten luottokortti on jo vedetty tappiin asti. Miksi muuten hän pyytäisi lainaa keskustelupalstalla? Luultavasti hän ei saisi edes pikavippiä.
- Anonyymi
Jos on ollut työsuhde vuoden, niin miten ihmeessä ei ole säästössä viittäsataa euroa?
Voisin melkein suositella tähän Fellow financea kun se tarjoaa vertaislainoja kuluttajillekin eikä vain yrityksille.
Idea siis se, että sieltä hakee lainaa ja sitten voi ne joilla rahaa, vipata sitä rahaa. Eli ei tarvitse edes yhtä ihmistä lainaamaan vaan voi olla vaikka 20 kaveria lainaamassa.
Nää sitten hoitaa kaikki paperit, byrokratiat, korot ja rahan saa heti kun jengi vipannu lainattavan summan täyteen.
Korko lienee isompi kuin mitä luottokortilla mutta tuo on kätevä kun sen rahan sitten saa helposti kun hajautuu se summa useammalle.- Anonyymi
Jos tuollaista lainaa edes saa. Nimittäin jopa vertaislainapuljuissa tarkistetaan luottotiedot eikä ihan kaikille lainaa anneta. Ei edes vertaislainojen antajat ole niin tyhmiä, että lainaisi ihan kenelle tahansa. Luultavasti aloittaja on menettänyt luottotietonsa, joten mitään tahoa ei ole, joka lainaa myöntäisi. Ei edes vertaislainaa tai pikavippiä.
- Anonyymi
Nämä vippifirmat mainostaa, että korko vaan esim.20%. Mutta sitten on nostoprovisioita ja kk-,maksuja, kaikkian järjestely ym. maksuja.
Ja, että ne "kilpailuttaa" mukamans 20 rahalaitoksen tarjoukset. Kattia kanssa, Sama firma esittää teatteria. Muuten hyvä, mutta pikavipeistä ei selviä kuiville.
Mutta lainaajalle. Vaikka kuinka tehdän "korkopaperit" ynnä muut. Niistä papereista ei ole mitään hyötyä, jos sulla ei ole rahaa maksaa takaisin. Väkisin sitä rahaa ei saa jos PA-tapaus. Mahdoton auttaa. Pankki on peilannut sinut jo.- Anonyymi
Lainakuluja saa nykyään olla vain 3,65 prosenttia vuodessa lainan pääomasta, aina enintään kuitenkin 150 euroa sekä vähintään 5 euroa, jos laina-aika on vähintään 30 vrk.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Saako kaunis ihminen parempaa kohtelua?
Onko kauniin ihmisen elämä "helpompaa" kuin tavallisen näköisen ihmisen? Olen kuullut väittämän, että kaunis ihminen saa1363707- 122466
En rehellisesti usko et oisit
Sekuntiakaan oikeasti mua kaivannut. Tai edes miettinyt miten mulla menee. Jotenkin todennäköisesti hyödyt tästäkin jos371965Näin sinusta taas unta!
Unessa olin pakahtuneesti rakastunut sinuun. Olimme vanhassa talossa jossa oli yläkerran huoneissa pyöreät ikkunat. Pöly211731Paljonko aikaa on kulunut siitä kun viimeksi tapasit hänet?
Päiviä? Viikkoja? Kuukausia? Vuosia?301503- 1241458
En muuttaisi sinusta mitään
Ensin olit etäinen ja yritin pysyä tutkan alapuolella. Mutta ei silmiltäsi jää mitään huomaamatta, kuten minulla ei kuul101311- 141256
Se oli siinä sitten
Yhdysvaltain presidentti Donald Trump on määrännyt kaiken maan Ukrainalle toimittaman sotilaallisen tuen tauolle, kertoo4811233- 771181