Lainaako joku töissä käyvälle joka ei pankista saa

Laskujen ajan tasalle saamisen mahdollistamisen kannalta tarvitsisin lainaa 500—1000€,ettei enää menisi ulosottoon. Tehtäisiin viralliset paperit ja korko asiat. Olen vakituisessa työsuhteessa ollut reilu vuoden. Ystävällisin terveisin jani

10

301

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Itse voin sanoa omasta kokemuksesta, että vaikka pankki olisi suonut "pienen" 1000e luottokortin, niin pankin luottokorttiyhtiön automaattinen järjestelmä sitä ei suonut.

      Luulen, että jos et sitä virallisesti saa, niin et sitä tule yksityisiltäkään saamaan, eikä sitä kannata täälläkään kysellä. Peli on kova!

    • Anonyymi

      Jos ollut työsuhde vuoden, ei ole pankkia joka ei lainaisi 500€!

      • Anonyymi

        Hopsankeikkaa! Mikään pankki ei ala lainata 500 euron lainoja, minimisumma on usein 2000 euroa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Hopsankeikkaa! Mikään pankki ei ala lainata 500 euron lainoja, minimisumma on usein 2000 euroa.

        Voi olla ideaa hankkia luottokortti missä se tonni. Yleensä maksaa pari prosenttia summasta kun maksaa sillä ja on tyyliin kuukauden sen jälkeen ilmainen, toinen kuukaus on ihan ok mutta korko rupee siinä sen jälkeen tuntumaan.

        Jos on rahat loppu niin itse maksaisin ennemmin laskut max. 2vko myöhässä ennen kuin tulee myöhästymismaksuja ja siirtää sen verran satasia luottokortilta että saa niille maksuaikaa.


      • Anonyymi
        M-Kar kirjoitti:

        Voi olla ideaa hankkia luottokortti missä se tonni. Yleensä maksaa pari prosenttia summasta kun maksaa sillä ja on tyyliin kuukauden sen jälkeen ilmainen, toinen kuukaus on ihan ok mutta korko rupee siinä sen jälkeen tuntumaan.

        Jos on rahat loppu niin itse maksaisin ennemmin laskut max. 2vko myöhässä ennen kuin tulee myöhästymismaksuja ja siirtää sen verran satasia luottokortilta että saa niille maksuaikaa.

        On erittäin epätodennäköistä, että aloittaja saa edes tonnin luottokorttia. Tai sitten luottokortti on jo vedetty tappiin asti. Miksi muuten hän pyytäisi lainaa keskustelupalstalla? Luultavasti hän ei saisi edes pikavippiä.


      • Anonyymi

        Jos on ollut työsuhde vuoden, niin miten ihmeessä ei ole säästössä viittäsataa euroa?


    • Voisin melkein suositella tähän Fellow financea kun se tarjoaa vertaislainoja kuluttajillekin eikä vain yrityksille.

      Idea siis se, että sieltä hakee lainaa ja sitten voi ne joilla rahaa, vipata sitä rahaa. Eli ei tarvitse edes yhtä ihmistä lainaamaan vaan voi olla vaikka 20 kaveria lainaamassa.

      Nää sitten hoitaa kaikki paperit, byrokratiat, korot ja rahan saa heti kun jengi vipannu lainattavan summan täyteen.

      Korko lienee isompi kuin mitä luottokortilla mutta tuo on kätevä kun sen rahan sitten saa helposti kun hajautuu se summa useammalle.

      • Anonyymi

        Jos tuollaista lainaa edes saa. Nimittäin jopa vertaislainapuljuissa tarkistetaan luottotiedot eikä ihan kaikille lainaa anneta. Ei edes vertaislainojen antajat ole niin tyhmiä, että lainaisi ihan kenelle tahansa. Luultavasti aloittaja on menettänyt luottotietonsa, joten mitään tahoa ei ole, joka lainaa myöntäisi. Ei edes vertaislainaa tai pikavippiä.


    • Anonyymi

      Nämä vippifirmat mainostaa, että korko vaan esim.20%. Mutta sitten on nostoprovisioita ja kk-,maksuja, kaikkian järjestely ym. maksuja.
      Ja, että ne "kilpailuttaa" mukamans 20 rahalaitoksen tarjoukset. Kattia kanssa, Sama firma esittää teatteria. Muuten hyvä, mutta pikavipeistä ei selviä kuiville.

      Mutta lainaajalle. Vaikka kuinka tehdän "korkopaperit" ynnä muut. Niistä papereista ei ole mitään hyötyä, jos sulla ei ole rahaa maksaa takaisin. Väkisin sitä rahaa ei saa jos PA-tapaus. Mahdoton auttaa. Pankki on peilannut sinut jo.

      • Anonyymi

        Lainakuluja saa nykyään olla vain 3,65 prosenttia vuodessa lainan pääomasta, aina enintään kuitenkin 150 euroa sekä vähintään 5 euroa, jos laina-aika on vähintään 30 vrk.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      101
      4994
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      252
      2057
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      89
      1683
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1190
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      338
      1169
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1100
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1099
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      149
      1079
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1039
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe