Tissit kasvaa testokorvaushoidon aikana

Anonyymi

Miehelläni on testokorvaushoito, kun joku urologi oli mennyt antamaan testoa. Hänellä oli lutenisoiva hormoni pienesti viitearvojen alla ja testot samaten. Hetken aikaa hänellä seisoi ja oli vähän parempi vireystilakin, mutta nyt tissit kasvaa ja muna ei seiso. Jotenkin muuttunut estrogeeniksi se testo ilmeisesti. Ylipainoa on. Onko kokemusta tällaisesta?

5

268

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sano miehellesi, että käy labroissa ja katsoo testovl, prl, e2 tasot.
      Selkeästi siellä on estorogeeni koholla. Erityisesti korvaushoidossa miehillä olisi ensiarvoisen tärkeää pitää matala rasvaprosentti, jotta aromatisoituminen estrogeeniksi olisi mahdollisimman vähäistä. Lisäks tulee kiinittää huomiota riittävään tiheään injektio väliin ja tietysti injektoidaan vähemmän kerralla = Parempi t/e suhde.

      Hänen pitäisi lisäks pyytää reseptiä aromataasi inhibiittorille, eli kontrolloidaan estrogeeni tasoja letrozolella, mutta tämä on oma taiteenlajinsa, että löytää itselleen optimaaliset annostelut.
      Selkeästi miehesi hoito on toteutettu puutteellisesti. Labroja kokeilua ja säätämistä edelleen vaaditaan. Hoito ei ole kuosissa.

      • Anonyymi

        Eikö ole mitään mikä saa sen lutenisoivan nousemaan?


      • Anonyymi

        Itse käytän Kabaser merkkistä tuotetta estrogeeni tasojen laskemiseen kerran viikossa ja toimii.Lääkärin määräyksestä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Itse käytän Kabaser merkkistä tuotetta estrogeeni tasojen laskemiseen kerran viikossa ja toimii.Lääkärin määräyksestä.

        Se on dopamiiniagonisti, eli se laskee prolaktiini tasoja.. Ei vaikuta mitenkään estrogeeniin!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eikö ole mitään mikä saa sen lutenisoivan nousemaan?

        On siihenkin omat lääkkeensä..
        Mutta ensin olisi pitänyt selvittää labroilla onko miehesi hypogonadismi primaaria vai sekundääristä.. Sekundäärisessä, eli aivolisäkeperäisessä ongelmassa lh:ta voidaan nostaa Clomifeenillä, Nolvalla tai Letrozolella. Joillakin ne toimii ilman ihmeempiä sivareita kun taas joillakin testosteronitasot nousee, mutta fiilinki/oireet ei kauheasti helpota. Ainahan voi kokeilla.
        Primääri potilaille, eli kivesperäisestä ongelmasta juontavasta ei tietenkään ole hyötyä ed. mainituista lääkkeistä, koska kiveksissä ei ole potentiaalia tuottaa enempää testosteronia.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      271
      2350
    2. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      83
      1031
    3. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      58
      1021
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      108
      990
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      81
      941
    6. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      44
      861
    7. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      21
      848
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      67
      756
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      697
    10. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      299
      694
    Aihe