Ei voida sanoa että Vasemmistoliiton perusti SKP, vaan todellisuudessa Vasemmistoliiton perusti kahtia jakautuneen SKP:n vähemmistöläiset eli ns. taistolaiset joka tarkoittaa puolueen stalinisteja. Vasemmistoliittoa perustamassa olleet olivat lähes kaikki taistolaisia/stalinisteja kuten: Laakso, Tennilä, Tiusanen, Puhjo, Kajanoja, jne. Vasemmistoliitto on siis stalinismin raunioille perustettu kommunistinen puolue.
SKP jakautui kahtia Tsekkoslovakkian miehityksen yhteydessä. Enemmistö vastusti Neuvostoliiton tekemää Tsekkoslovakkian miehitystä mutta SKP:n vähemmistö Taisto Sinisalon johdolla (taistolaiset>stalinistit>Vasemmistoliitto) kannattivat miehitystä. Esimerkiksi J. Kajanoja tuolloin tv haastattelussa sanoi kannattavansa kommunismin laajentamista uusiin maihin sotilaallisin keinoin eli miehittämällällä pieniä valtioita.
Kommunismia vastustavien likvidoinnissa eivät nähneet mitään tuomittavaa. Vasemmistoliitosta keskusteltaessa ei siis puhuta pelkästään kommunismin perillisistä vaan tarkennettuna stalinismin (taistolaisten) perillisistä.
Niimpä tänäkin päivänä lojaalisuus historiaa kohtaan velvoittaa vasemmistoliittolaisia mm. niin että Venäjän, Kuuban ja Venezuelan etu menee aina Suomen, suomalaisten ja erityisesti demokratian edun edelle ja ohi..
Vasemmistoliiton synty ja historia.
6
200
Vastaukset
- Anonyymi
Näinhän se tapahtui ja nykyiset kommunistit yrittävät pitää nuorison pimennossa ,näistä vasemmistoliiton perinteistä,jotta kannattajia riittäisi. Meillä lähihistorian taitajilla tuleekin opettaa nuorisollemme vasemmistoliiton kehityskaari ja sen juuret ja tavoitteet.
- Anonyymi
Vasemmistoliitto muistaa aina muistuttaa mm. palestiinalaisten historian vääryyksistä mutta on unohtanut kokonaan ne kymmenet tuhannet suomalaiset jotka 20- ja 30-luvuilla lähtivät rakentamaan kommunistista Neuvostoliittoa mutta päätyivät likvidoiduksi Stalinin toimesta. Puhumattakaan n. 100 miljoonasta kommunismin uhrista ent. Neuvostoliiton alueella. Virossakin tapettiin ja kidutettiin toisinajattelijoita vielä 80-luvulla mutta vasemmistoliitossa siitäkin on tehty tabu.
- Anonyymi
Eurokommunismia edustanut Suvi-Anne Siimes tuli kerran alkuvaiheessa valituksi taistolais stalinistien perustaman Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi. Puolueen stalinistit savustivat demokratiaa kannattaneen Siimeksen kuitenkin ulos puolueesta melko pian. Kannattaa lukea Siimeksen kirjoittama, aihetta käsittelevä kirja.
Vasemmistoliiton perustajissa oli mm. DDR:n STASIN ilmiantajia sekä NKP:n tietolähteitä ym. jotka edustivat ja ajoivat ensisijaisesti kommunististen maiden edunvalvontaa Suomessa. Eivät Suomen etua millään muotoa vaan yrittivät horjuttaa Suomen demokraattista yhteiskuntaa ja läntisiä arvoja ja suhteita. Aivan kuten monet puolueen edustajat vielä tänäänkin vuonna 2020.- Anonyymi
Kontulan erottava ja Vasemmistoliitto kiellettävä fasistisena puolueena Suomessa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kontulan erottava ja Vasemmistoliitto kiellettävä fasistisena puolueena Suomessa.
Kannatetaan: kuinka sinisilmäisesti olemme suhtautuneet kommunisteihin suomessa. Silti he eivät ole onnistuneet vallanvaihdossa ,ainakaan vielä. Vasemmistolainen ajatusmaailma ei ole demokraattista,vaan halua alistaa toinen omaksi hyödyksi.Tästähän esimerkkejä löytyy,sillä kaikki sosialisti ja kommunistimaat ovat olleet aina jäljessä vapaisiin markkinatalousmaihin verrattuna.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kannatetaan: kuinka sinisilmäisesti olemme suhtautuneet kommunisteihin suomessa. Silti he eivät ole onnistuneet vallanvaihdossa ,ainakaan vielä. Vasemmistolainen ajatusmaailma ei ole demokraattista,vaan halua alistaa toinen omaksi hyödyksi.Tästähän esimerkkejä löytyy,sillä kaikki sosialisti ja kommunistimaat ovat olleet aina jäljessä vapaisiin markkinatalousmaihin verrattuna.
Minusta Vasemmistoliitto ei ole kommunistipuolue vaan stalinistipuolue. Suvi-Anne Siimes yritti tehdä siitä eurooppalaista vasemmistopuoluetta mutta stalinistien käsissä oleva puolue savusti hänet demokratiavisioineen ulos puolueesta..
Vasemmistoliiton hengenheimolaisia löytyy enää Pohjois-Koreasta..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 262524
Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo772306Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää
Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv602302Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m181993- 841749
En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk71479Kun ei numeroa
niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍301368Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä141244- 41093
Se on siinä
Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna32937