Vasemmistoliiton synty ja historia.

Anonyymi

Ei voida sanoa että Vasemmistoliiton perusti SKP, vaan todellisuudessa Vasemmistoliiton perusti kahtia jakautuneen SKP:n vähemmistöläiset eli ns. taistolaiset joka tarkoittaa puolueen stalinisteja. Vasemmistoliittoa perustamassa olleet olivat lähes kaikki taistolaisia/stalinisteja kuten: Laakso, Tennilä, Tiusanen, Puhjo, Kajanoja, jne. Vasemmistoliitto on siis stalinismin raunioille perustettu kommunistinen puolue.

SKP jakautui kahtia Tsekkoslovakkian miehityksen yhteydessä. Enemmistö vastusti Neuvostoliiton tekemää Tsekkoslovakkian miehitystä mutta SKP:n vähemmistö Taisto Sinisalon johdolla (taistolaiset>stalinistit>Vasemmistoliitto) kannattivat miehitystä. Esimerkiksi J. Kajanoja tuolloin tv haastattelussa sanoi kannattavansa kommunismin laajentamista uusiin maihin sotilaallisin keinoin eli miehittämällällä pieniä valtioita.

Kommunismia vastustavien likvidoinnissa eivät nähneet mitään tuomittavaa. Vasemmistoliitosta keskusteltaessa ei siis puhuta pelkästään kommunismin perillisistä vaan tarkennettuna stalinismin (taistolaisten) perillisistä.

Niimpä tänäkin päivänä lojaalisuus historiaa kohtaan velvoittaa vasemmistoliittolaisia mm. niin että Venäjän, Kuuban ja Venezuelan etu menee aina Suomen, suomalaisten ja erityisesti demokratian edun edelle ja ohi..

6

220

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Näinhän se tapahtui ja nykyiset kommunistit yrittävät pitää nuorison pimennossa ,näistä vasemmistoliiton perinteistä,jotta kannattajia riittäisi. Meillä lähihistorian taitajilla tuleekin opettaa nuorisollemme vasemmistoliiton kehityskaari ja sen juuret ja tavoitteet.

      • Anonyymi

        Vasemmistoliitto muistaa aina muistuttaa mm. palestiinalaisten historian vääryyksistä mutta on unohtanut kokonaan ne kymmenet tuhannet suomalaiset jotka 20- ja 30-luvuilla lähtivät rakentamaan kommunistista Neuvostoliittoa mutta päätyivät likvidoiduksi Stalinin toimesta. Puhumattakaan n. 100 miljoonasta kommunismin uhrista ent. Neuvostoliiton alueella. Virossakin tapettiin ja kidutettiin toisinajattelijoita vielä 80-luvulla mutta vasemmistoliitossa siitäkin on tehty tabu.


    • Anonyymi

      Eurokommunismia edustanut Suvi-Anne Siimes tuli kerran alkuvaiheessa valituksi taistolais stalinistien perustaman Vasemmistoliiton puheenjohtajaksi. Puolueen stalinistit savustivat demokratiaa kannattaneen Siimeksen kuitenkin ulos puolueesta melko pian. Kannattaa lukea Siimeksen kirjoittama, aihetta käsittelevä kirja.

      Vasemmistoliiton perustajissa oli mm. DDR:n STASIN ilmiantajia sekä NKP:n tietolähteitä ym. jotka edustivat ja ajoivat ensisijaisesti kommunististen maiden edunvalvontaa Suomessa. Eivät Suomen etua millään muotoa vaan yrittivät horjuttaa Suomen demokraattista yhteiskuntaa ja läntisiä arvoja ja suhteita. Aivan kuten monet puolueen edustajat vielä tänäänkin vuonna 2020.

      • Anonyymi

        Kontulan erottava ja Vasemmistoliitto kiellettävä fasistisena puolueena Suomessa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kontulan erottava ja Vasemmistoliitto kiellettävä fasistisena puolueena Suomessa.

        Kannatetaan: kuinka sinisilmäisesti olemme suhtautuneet kommunisteihin suomessa. Silti he eivät ole onnistuneet vallanvaihdossa ,ainakaan vielä. Vasemmistolainen ajatusmaailma ei ole demokraattista,vaan halua alistaa toinen omaksi hyödyksi.Tästähän esimerkkejä löytyy,sillä kaikki sosialisti ja kommunistimaat ovat olleet aina jäljessä vapaisiin markkinatalousmaihin verrattuna.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kannatetaan: kuinka sinisilmäisesti olemme suhtautuneet kommunisteihin suomessa. Silti he eivät ole onnistuneet vallanvaihdossa ,ainakaan vielä. Vasemmistolainen ajatusmaailma ei ole demokraattista,vaan halua alistaa toinen omaksi hyödyksi.Tästähän esimerkkejä löytyy,sillä kaikki sosialisti ja kommunistimaat ovat olleet aina jäljessä vapaisiin markkinatalousmaihin verrattuna.

        Minusta Vasemmistoliitto ei ole kommunistipuolue vaan stalinistipuolue. Suvi-Anne Siimes yritti tehdä siitä eurooppalaista vasemmistopuoluetta mutta stalinistien käsissä oleva puolue savusti hänet demokratiavisioineen ulos puolueesta..
        Vasemmistoliiton hengenheimolaisia löytyy enää Pohjois-Koreasta..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      255
      6513
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      199
      6055
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      27
      5589
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      127
      4828
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      173
      3615
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      131
      3405
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      32
      3097
    8. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      289
      2615
    9. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      19
      2552
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      144
      2436
    Aihe