Keskustalle tärkeä varakkaiden yrittäjien ja muiden keinottelijoiden

Anonyymi

8 prosentin veroaste, eihän näin pienellä verolla pääse pienipalkkaisin siivoojakaan, eläkeläisistä puhumattakaan.
Sipilän varjo, hyvästi keskusta.

4

81

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mielestäni tasavero ei ole ollenkaan hullumpi ajatus.

      Jos on omalla omaisuudellaan vastuussa yrityksensä veloista ja yrityksessä on työllistettynä ihmisiä, niin esim. 10% on sopiva tulovero tuollaiselle yrittäjälle.

      Jos on omalla omaisuudellaan vastuussa yrityksensä veloista mutta yrityksessä ei ole työllistettynä ihmisiä, niin esim. 20% on sopiva tulovero tuollaiselle yrittäjälle.

      Jos puolestaan on töissä, niin 30% on sopiva tulovero palkasta tai palkkiosta.

      Jos taas saa omaisuutta perintönä tai pääomatulona, niin sopiva veroaste olisi 40%.

      Eli kaikille sama veroprosentti, eri tulomuodoille on oma tasaveroprosenttinsa.

      • Ajatuksesi edellyttäisi, että kaikki palkat laitettaisiin samalla remonttiin, koska palkkatasoon sisältyy nykyään ajatus myös progressiivisesta verotuksesta. Toisin sanoen työnantaja joutuu hyvittämään korkeaa palkkaa saavalle tämän korkean tuloveroprosentin. Työntekijöiden näkökulmasta muutamia lakkojakin on perusteltu palkkojen korkealla verotuksella.


    • Ehdotanpa seuraavaa...

      Progressiivinen veroaste on tavallansa oikeudenmukainen, tavallansa ei. Korkean tulotason räpeltäjillä on monenmoista herranmetkua millä välttää veroja.

      Nytpä ehdotan tasaveroa niin työlle, osingoille kuin muullekin tulolle. Tuloverotuksen alaraja voisi olla takuueläkkeen suuruinen ja ylittävästä tasavero, esim. 40%. Tähän kun vielä ynnätään eläkeideani, eli se, että kun on syötynä itse maksama eläke, putoaa peruseläkkeelle, niin näillä mennään vaikka kuuhun.

      Ennen kuin päästään kuuhun, tarvitaan vielä kaksi asiaa: Valtakunnallinen minimipalkka ja yhteiskunnan palveluksessa olevalle maksimikorvaus siitä työstä, mitä väittää tekevänsä.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo Tarjan vero % on paras " minä en maksa veroa, maksakaa te puolestani"
        Yleensä jo vihdoin maassa lähteä linjalle että kaikki maksaa omat veronsa, ei toiset.
        Jos tasa-arvosta puhutaan kuten hänkin sillä kussut silmään.
        Kaikki verolle, luulen että istuvalle presidentille kävisi, se niin vanha muinaisjäänne, samoin kaikki verolle myös ns yleishyödyllisinä yhteisöinä olevat.

        Kyllähän siinä demarit metakan nostaisivat jos tasapuolisesti alettaisiin verottamaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut ja Tall poppy -syndrooma

      Persut ovat uhranneet käytännössä koko elämänsä lannistaakseen tai sabotoidakseen yksilöitä, jotka erottuvat joukosta ky
      Maailman menoa
      63
      5152
    2. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      251
      4193
    3. Suomen kieli hiipuu vähitellen Vantaalla

      nykytahdilla jo joka kolmas vantaalainen on vieraskielinen 2030-luvun alussa. Maahanmuutto, suomalaisten alhainen synty
      Maailman menoa
      57
      3808
    4. Kun puolustusvoimat on huolissaan nuorison huonosta kunnosta

      ajatellen varusmiespalvelusta(kun moni joutuu keskeyttään), niin johan tuli joku yliopiston vasemmistonainen selittään,
      Maailman menoa
      137
      2191
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      15
      1541
    6. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      58
      1154
    7. Tiesitkö? Kohutun L/over sarjan Juha eli Jani Volanen on tämän julkkisnaisen ex-mies!

      Jani Volanen näyttelee L/over - ikuisesti minun psykologisessa trillerissä Juhaa. Mutta tiesitkö, että hän on tämän julk
      Tv-sarjat
      6
      929
    8. Millainen mulle

      Sitten sopisi?
      Ikävä
      93
      872
    9. entäs jos yhtenä päivänä kävisi niin

      että miehet vaan yhtäkkiä kollektiivisesti kyllästyisivät ja lopettaisivat naisten palvelemisen ja naiset saisivat pärjä
      Sinkut
      137
      837
    10. Ajattelen sinua

      Ajattelen sinua joka päivä, joka hetki… Kaikkea, mitä minun olisi pitänyt sanoa sinulle, enkä osannut sanoa, kaikkea nii
      Ikävä
      31
      817
    Aihe