Sain perinnöksi omakotitalon, jossa on nyt vuokralainen. Eräs juristi sanoi että voin tehdä poistoja talon arvosta, kiinteistövälittäjän tekemän arvion mukaisesta summasta.
Onko näin?
Poistot peritystä kiinteistöstä
4
388
Vastaukset
- Anonyymi
Poistot tarkoittavat sitä, että voit vähentää vuokratulosta esimerkiksi rakennuksen ja irtaimen omaisuuden hankintaan liittyviä kustannuksia.
Rakennuksen hankintamenot koskevat kiinteistöjä.
Irtaimen omaisuuden hankintamenot koskevat sekä asunto-osakkeita että kiinteistöjä.
Verohallinto ei vähennä poistoja verotuksessa automaattisesti. Jos haluat tehdä poistoja, vähennä ja ilmoita ne OmaVerossa tai paperilomakkeella.
Omaisuuden hankintameno on yleensä se arvo, jolla olet hankkinut omaisuuden omistukseesi. Omaisuuden hankintamenoon luetaan lisäksi perusparannuksista aiheutuvat menot, kun teet perusparannuksia omistusaikanasi.
Vuokratun rakennuksen hankintamenon voit vähentää vuokratulosta vuotuisina poistoina. Poistot tarkoittavat sitä, että hankintameno jaetaan kuluksi usealle vuodelle.
Perityn kiinteistön hankintamenoksi katsotaan perintöverotusarvo.- Anonyymi
Onko se siis perukirjaan merkitty arvo vai määritteleekö verottaja kiinteistölle arvon?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko se siis perukirjaan merkitty arvo vai määritteleekö verottaja kiinteistölle arvon?
Perukirjaan merkitty arvo.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perukirjaan merkitty arvo.
Hmmm - sen arvon täytyy olla verottajan vahvistama eli saat sen perintöveropäätöksestä. Ei ole välttämättä sama kuin perukirjassa käytetty arvo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke251726- 981389
- 771381
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?66988- 61872
- 47856
- 64833
Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t26790Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62767- 121709