Oikea kylkikaari

Anonyymi

Mikähän mahtaa olla todennäköisin syy pari viikkoa kestäneelle paineen tunteella?
Se ei ole suoranainen kipu mutta ilkeä ja outo jomotus oikean kylkikaaren alla, välillä vähän alempana myös? Olen vajaa 40 vuotias nainen, sappi operoitu pari v sitten ja silloin ultrassa sivulöydöksenä alkava rasvamaksa, voiko se tehdä tälläistä yhtäjaksoista jomotusta? Voiko sappi oireilla silti vielä tai ne tiehyet? Vai mikä, mahan kanssa välillä muutenkin hankalaa mutta tää on uusi juttu. Maksa arvot syksyllä alat 34, eli yläkantissa. Alkoholia en ole käyttänyt vuosiin.

7

96

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylävatsan ultraäänitutkimus selvittäisi asiaa,
      sen perusteella sisätautilääkäri osaisi vastata sinulle,
      ellei muuten. Eihän noihin elimiin lääkärikään näe, joku tutkimus auttaisi.
      Voihan se olla paksusuolen ongelmakin. Paksusuoli kulkee alimpien kylkiluitten
      alla, josko sinulla on divertikkeleitä tai kiinnikkeitä ?
      minulla ne aiheuttavat paljon ongelmia, ummetustyyppistä,
      joka aiheuttaa aristavia ilmavaivapullotuksia ja mahan kipristelyä ja kipuja.

      • Anonyymi

        Tekeekö ne kiinnikkeet ym sinulle ihan kausittaista kipua että jatkuu pidemmän aikaa kerralla?


    • Anonyymi

      Olen käsityksessä, että maksa ei tunne kipua kuin vasta ihan maksasairauden loppuvaiheessa. Ei rasvamaksakaan. Sinullahan on alat-arvo hyvä.
      Joku muu "jurmuttelee" nyt.

      • Anonyymi

        Rasvamaksassa ei arvot aina edes nouse.


    • Anonyymi

      Moikka, mulla on ollut myös yli kuukauden nyt oik.ylävatsakipuja. Ihan joka ikinen päivä, nipistää, särkee. Sappikiviä on todettu, mutta itsestäni tuntuu enemmänkin siltä että ongelma on suolistossa, juuri siinä paksunsuolen mutkassa joka myös kulkee juuri siinä oik kylkiluiden alla. Ja etenkin koska mun kivut on melko jatkuvia, ei kohtauksellisia kuten sappikivikohtaukset... mietityttää. Odotan kutsua tarkempiin tutkimuksiin.

      • Anonyymi

        Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.

        Juu katsotaan mitä sanovat, ultra on tehty mutta siinä ei näy suolisto, gastron polin puolella jatkuu. Kannattaa kyllä käydä lääkärissä jos et jo ole käynyt, epätietoisuus on ihan tuskaa. Itseä myös hirvittää just tämä että kipu on jokapäiväistä. Kokeilen tässä odotellessa vielä helpottaako kipu jos saan suolen tyhjäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4835
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4518
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      119
      1953
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1721
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1482
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1269
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      378
      1225
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1145
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe