Oikea kylkikaari

Anonyymi

Mikähän mahtaa olla todennäköisin syy pari viikkoa kestäneelle paineen tunteella?
Se ei ole suoranainen kipu mutta ilkeä ja outo jomotus oikean kylkikaaren alla, välillä vähän alempana myös? Olen vajaa 40 vuotias nainen, sappi operoitu pari v sitten ja silloin ultrassa sivulöydöksenä alkava rasvamaksa, voiko se tehdä tälläistä yhtäjaksoista jomotusta? Voiko sappi oireilla silti vielä tai ne tiehyet? Vai mikä, mahan kanssa välillä muutenkin hankalaa mutta tää on uusi juttu. Maksa arvot syksyllä alat 34, eli yläkantissa. Alkoholia en ole käyttänyt vuosiin.

7

105

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylävatsan ultraäänitutkimus selvittäisi asiaa,
      sen perusteella sisätautilääkäri osaisi vastata sinulle,
      ellei muuten. Eihän noihin elimiin lääkärikään näe, joku tutkimus auttaisi.
      Voihan se olla paksusuolen ongelmakin. Paksusuoli kulkee alimpien kylkiluitten
      alla, josko sinulla on divertikkeleitä tai kiinnikkeitä ?
      minulla ne aiheuttavat paljon ongelmia, ummetustyyppistä,
      joka aiheuttaa aristavia ilmavaivapullotuksia ja mahan kipristelyä ja kipuja.

      • Anonyymi

        Tekeekö ne kiinnikkeet ym sinulle ihan kausittaista kipua että jatkuu pidemmän aikaa kerralla?


    • Anonyymi

      Olen käsityksessä, että maksa ei tunne kipua kuin vasta ihan maksasairauden loppuvaiheessa. Ei rasvamaksakaan. Sinullahan on alat-arvo hyvä.
      Joku muu "jurmuttelee" nyt.

      • Anonyymi

        Rasvamaksassa ei arvot aina edes nouse.


    • Anonyymi

      Moikka, mulla on ollut myös yli kuukauden nyt oik.ylävatsakipuja. Ihan joka ikinen päivä, nipistää, särkee. Sappikiviä on todettu, mutta itsestäni tuntuu enemmänkin siltä että ongelma on suolistossa, juuri siinä paksunsuolen mutkassa joka myös kulkee juuri siinä oik kylkiluiden alla. Ja etenkin koska mun kivut on melko jatkuvia, ei kohtauksellisia kuten sappikivikohtaukset... mietityttää. Odotan kutsua tarkempiin tutkimuksiin.

      • Anonyymi

        Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.

        Juu katsotaan mitä sanovat, ultra on tehty mutta siinä ei näy suolisto, gastron polin puolella jatkuu. Kannattaa kyllä käydä lääkärissä jos et jo ole käynyt, epätietoisuus on ihan tuskaa. Itseä myös hirvittää just tämä että kipu on jokapäiväistä. Kokeilen tässä odotellessa vielä helpottaako kipu jos saan suolen tyhjäksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      73
      7363
    2. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      212
      7194
    3. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      67
      5206
    4. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      127
      4954
    5. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      73
      4764
    6. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      105
      4581
    7. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      39
      4510
    8. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      82
      4216
    9. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3988
    10. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      157
      1620
    Aihe