Mikähän mahtaa olla todennäköisin syy pari viikkoa kestäneelle paineen tunteella?
Se ei ole suoranainen kipu mutta ilkeä ja outo jomotus oikean kylkikaaren alla, välillä vähän alempana myös? Olen vajaa 40 vuotias nainen, sappi operoitu pari v sitten ja silloin ultrassa sivulöydöksenä alkava rasvamaksa, voiko se tehdä tälläistä yhtäjaksoista jomotusta? Voiko sappi oireilla silti vielä tai ne tiehyet? Vai mikä, mahan kanssa välillä muutenkin hankalaa mutta tää on uusi juttu. Maksa arvot syksyllä alat 34, eli yläkantissa. Alkoholia en ole käyttänyt vuosiin.
Oikea kylkikaari
7
74
Vastaukset
- Anonyymi
Ylävatsan ultraäänitutkimus selvittäisi asiaa,
sen perusteella sisätautilääkäri osaisi vastata sinulle,
ellei muuten. Eihän noihin elimiin lääkärikään näe, joku tutkimus auttaisi.
Voihan se olla paksusuolen ongelmakin. Paksusuoli kulkee alimpien kylkiluitten
alla, josko sinulla on divertikkeleitä tai kiinnikkeitä ?
minulla ne aiheuttavat paljon ongelmia, ummetustyyppistä,
joka aiheuttaa aristavia ilmavaivapullotuksia ja mahan kipristelyä ja kipuja.- Anonyymi
Tekeekö ne kiinnikkeet ym sinulle ihan kausittaista kipua että jatkuu pidemmän aikaa kerralla?
- Anonyymi
Olen käsityksessä, että maksa ei tunne kipua kuin vasta ihan maksasairauden loppuvaiheessa. Ei rasvamaksakaan. Sinullahan on alat-arvo hyvä.
Joku muu "jurmuttelee" nyt.- Anonyymi
Rasvamaksassa ei arvot aina edes nouse.
- Anonyymi
Moikka, mulla on ollut myös yli kuukauden nyt oik.ylävatsakipuja. Ihan joka ikinen päivä, nipistää, särkee. Sappikiviä on todettu, mutta itsestäni tuntuu enemmänkin siltä että ongelma on suolistossa, juuri siinä paksunsuolen mutkassa joka myös kulkee juuri siinä oik kylkiluiden alla. Ja etenkin koska mun kivut on melko jatkuvia, ei kohtauksellisia kuten sappikivikohtaukset... mietityttää. Odotan kutsua tarkempiin tutkimuksiin.
- Anonyymi
Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kerro mitä selvisi? Itsellä myös jatkuu, soitan tänään lääkärille asiasta. Ku kipu ei ole mitään ihan järkyttävän kovaa mut suhteellisen jatkuvaa ja pitkäkestoista, ja sitten pelko painaa että mitä tää on. Maksa, sappijutut (vaikka leikattu) ja paksusuoli käy mielessä.
Juu katsotaan mitä sanovat, ultra on tehty mutta siinä ei näy suolisto, gastron polin puolella jatkuu. Kannattaa kyllä käydä lääkärissä jos et jo ole käynyt, epätietoisuus on ihan tuskaa. Itseä myös hirvittää just tämä että kipu on jokapäiväistä. Kokeilen tässä odotellessa vielä helpottaako kipu jos saan suolen tyhjäksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1336520Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/745782343Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk461610Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1141361Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna881206- 661048
Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.481045Tiesitkö mies
Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll631032Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain
muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.271008- 63956