Tarvis päästä eläkkeelle 55 vuotiaana

Anonyymi

Neuvoja, miten pääsisin parhaiten eläkkeelle parin vuoden päästä?

18

352

    Vastaukset 18

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hakemalla?

    • Anonyymi

      Mistä sait päähäsi, että eläkkeelle jo 55v. Kymmenen vuotta on tuossa iässä vielä työeläkeikään. Mistään muusta turha haaveillakaan.

    • Anonyymi

      Työhaluttomuus ei ole se paras peruste eläkkeeseen. Toki aika paljon ihmisryhmiä, jotka ovat eläkkeellä kyllä sillä perusteella. Työkyvyttömyys olisi kohdallasi se paras ja laillinen keino. Mielenterveyden järkkyminenkään ei tule kysymykseen, koska se hyväksytään vain alle 30-vuotialle. Irtisanoutuminen ja tuilla elämistä hankaloittaa kuntakokeilu, aktiivimalli2 ja nykyisen vasemmistohallituksen keskittyminen yli 55-vuotiaiden ja osittain työkyvyttömien työllistämistoimiin. Tapauksessasi parin vuoden kuluttua, kun olet 55 v, sanot itsesi irti, antaudut työllistämistoimille, sinnittelet sen 12 vuotta ilman eläkekertymää ja lopulta 67-vuotiaana takuueläke.

      • Anonyymi

        Jättäydyt työttömäksi ja muutat aina talveksi Intiaan, siellä pärjää muutamalla sadalla eurolla kuukauden, asunto ja ruoka. Varsovasta halpa lento puolalaisella koneella. Tunnen kaksi työtöntä, jotka ovat talvet siellä, ikuinen kesä. Kesäksi he tulevat kuitenkin Suomeen, jos työtä silloin tarjotaan, niin he lähtevät karkuun.


      • Anonyymi

        Yli viisikymppiset taitavat olla se terävin ja omanarvontuntoisin porukka, joka osaa puhua suunsa puhtaaksi. Heidätkö nyt halutaan nujertaa oikein erityiskäsittelyin? 'Toimenpiteitä', valvontaa, rankaisuja, pakottamista, pilkkaamista, vähättelyä, epäilyjä, syyttelyä...


    • Anonyymi

      Ei kannata jäädä eläkkeelle. Itselläni tulot pieneni ja verotus kiristyi, päivät on pitkät, kuin nälkävuodet ja alkoholisoituminen uhkaa. Töihin en tosin kaipaa. korkeintaan painajaisia niistä nään.

    • Anonyymi

      Mulla alkais eläke n. 40 vuotiaana, pitkällisen saikuttamisen jälkeen kostoksi kaikesta paskasta.

    • Anonyymi

      Tuntuu ettei eläkkeelle pääse muulla syyllä kuin mielenterveys. Sillä syyllä tuntuu pääsevän kun ne eläkkeet vaan lisääntyy.

    • Anonyymi

      No kun ei pääse muuallekaan. Vai etuuksillako meinasit kuuhun mennä.

    • Anonyymi

      Ryöstä pankki on varaa mennä töihin ehe ehe

    • Anonyymi

      Itse laitoin paperit ja that.s it

      • Anonyymi

        Siis mitä? Vakuutusyhtiöön ja päätös jo tuli?


      • Anonyymi

        Aivako ihan ite ja paperitki?? Ennenkuulumatonta vaude mikä saavutus!!


    • Anonyymi

      odota ja kysy neuvoja omasta eläke yhtiöstäsi.

      Helppoa kuin heinän teko.

      • Anonyymi

        Sama täällä pistin paperit ja jäin eläkkeelle reilu vuosi sitten.Ikää oli silloin jo 59v,joten helposti myönsivät.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama täällä pistin paperit ja jäin eläkkeelle reilu vuosi sitten.Ikää oli silloin jo 59v,joten helposti myönsivät.

        .👍..


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sama täällä pistin paperit ja jäin eläkkeelle reilu vuosi sitten.Ikää oli silloin jo 59v,joten helposti myönsivät.

        Siis on oltava jokin vakava sairaus vai miten muka muuten, kun viisi vuotta eläkkeeseen? Höpisette urakalla näillä palstoilla.


    • Anonyymi

      Pitäisi olla sellainen työhaluttomuuseläke jolle saisi jäädä kun työt ei enää huvita

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      81
      2586
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      42
      2186
    3. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      39
      1063
    4. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      33
      900
    5. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      154
      808
    6. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      58
      670
    7. Paikallinen autokorjaamo

      Kyllä alkaa vituttamaan, palvelua haluaisi niin jono ovelle ja yksi myyjä. Auto valmistunut kuntoon niin kukaan ei ilmoi
      Kuhmo
      6
      578
    8. Kenen kanssa koet

      Että sinulla on eniten kipinää
      Ikävä
      21
      525
    9. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      33
      512
    10. Vihdoinkin tarjolla sushia!

      Onpa mukava, että tän paikkakunnan ruokatarjonta laajenee. Ensi lauantaina pääsee herkuttelemaan kun Kukkoloilta saa su
      Haapavesi
      78
      511
    Aihe