” Helsingin pitäjä oli vauras ja keskeinen asuinpaikka jo silloin kun Helsingin kaupunki perustetiin vuonna 1550.
Helsingin pitäjän asukkaat olivat vielä 1900-luvun alkuvuosikymmenille pääosin ruotsinkielisiä. Suomenkielisillä oli 1600- ja 1700-luvuilla oma puukirkko kivikirkon vieressä. Suomenkieliset asuivat enimmäkseen Tuusulan ja Nurmijärven alueella.
Suomenkieliset jumalanpalvelukset siirrettiin kivikirkkoon 1800-luvun alussa. Puukirkko purettiin. Siitä muistuttaa kuvanveistäjä Heikki Häiväojan veistos entisen puukirkon paikalla.
Nykyisen kivikirkon tarkasta iästä on esitetty eri tulkintoja. Kirkon rakentamisajankohana pidettiin pitkään 1490-lukua. Vanhin säilynyt kivikirkkoa koskeva asiakirja, valtaneuvos Gregers Matinpojan kirkolle antama testamenttilahjoitus, on päivätty vuonna 1494.Tämän ajoituksen perusteella kirkon 500-vuotisjuhlia vietettiin vuonna 1994. Tutkija Markus Hiekkanen on kuitenkin väitöskirjaansa varten tekemissään tutkimuksissa arvioinut kirkon puoli vuosisataa vanhemmaksi, 1400-luvun puoliväliin.”
https://www.vantaanseurakunnat.fi/kirkot-ja-tilat/kirkot-ja-kappelit/pyhan-laurin-kirkko/pyhan-laurin-kirkon-historia
Uudisasukkaat öykkäröivät!
Vantaan ruotsinkieliset
7
82
Vastaukset
Ennnen ruotsalaisia alue kuului hämäläisille joten en tiedä oletteko öykkäröinneet 😂
Otamme vain kalastusoikeutemme ja maamme takaisin valloittajilta, oikeus tapahtuu siis jälleen
."1630-luvulla esitetyn käsityksen mukaan Helsingin seudun siirtolaiset olisivat tulleet 1200-luvun puolivälin tienoilla Keski-Ruotsista Hälsinglandin maakunnasta, ja Vantaanjokea olisi ryhdytty uudisasukkaiden mukaan kutsumaan nimellä Helsingå, mistä 1300-luvulla syntynyt kirkkopitäjä olisi vuorostaan saanut nimen Helsinge."
Hus Hälsinglandiin siitä takaisin 😂
" Rautakaudella Helsinki, kuten muukin Uusimaa kuului hämäläisten alueisiin. Pysyvästä hämäläisten asutuksesta ei toistaiseksi ole löytynyt merkkejä, mutta siitepölyanalyysien perusteella alueella on viljelty maata 900-luvulta lähtien. Sisämaan reitit merelle kulkivat Vantaanjokea ja Sipoonjokea pitkin. Orimattilan väestö osasi vielä myöhään kertoa kalastusmatkoistaan merelle ja vuodelta 1347 on säilynyt tieto, jossa mainitaan hattulalaisten ja hauholaisten alueella sijainneet kalastusnautinnat. Paikannimet kertovat yhä Helsingin hämäläisestä asutuksesta. Esimerkiksi Konala-nimen on tulkittu juontuvan nimestä Konhola, jolloin alueen asutus olisi alun perin peräisin Akaan pitäjän Konhon kylästä. Hämäläisten lisäksi myös virolaiset käyttivät rannikkoaluetta kalastukseen ja muuttoliike Suomenlahden eteläpuolelta oli pidempiaikainen ilmiö läpi aikojen. Ruotsalaiset tekivät 1200-luvun puolivälissä voitokkaan ristiretken hämäläisiä vastaan, jonka seurauksena Ruotsin valta ulottui Uudellemaalle ja alue kolonisoitiin kristityillä ruotsalaisilla. Tähän aikakauteen liittyy myös Vartiokylän linnavuori."
Kannattaa myös huomata että Ruotsin vallan aikana Helsinki oli pieni kalastajakylä mutta Venäjä rakensi ne kivitalot ja rautatiet joten mikä nautintaoikeus ruotsalaisilla olisi näihin venäläisten rakentamiin kivitaloihihi? Ruotsinkieliset ampuivat venäläisiä Viipurilaisille seinille joten siitäkö se oikeus syntyy? 😂
"Teollistumisen ja elinkeinojen harjoittamisen vapautumisen myötä Helsinki kasvoi voimakkaasti 1800-luvun lopussa. Väljät ja matalat puutalokorttelit korvattiin vähitellen monikerroksisilla kivitaloilla. Kaupunki alkoi myös laajentua sisämaahaan, ja uusia kaupunginosia suunniteltiin ja rakennettiin. Helsingin asukasluku oli 1910-luvulla jo yli 100 000"Kun kävelen Helsingin keskustassa niin näen siellä patsaita venäläisille tsaareille mutta ruotsista muistuttaa lähinnä Ruotsin suurlähetystö 😂
Sitten on tietenkin Suomenlinna joka on suomalaisten rakentama, ranskalaisten maksama ja ruotsalaisten viholliselle luovuttama useampaan kertaan 😂- Anonyymi
Sven-Håkan kirjoitti:
Kun kävelen Helsingin keskustassa niin näen siellä patsaita venäläisille tsaareille mutta ruotsista muistuttaa lähinnä Ruotsin suurlähetystö 😂
Sitten on tietenkin Suomenlinna joka on suomalaisten rakentama, ranskalaisten maksama ja ruotsalaisten viholliselle luovuttama useampaan kertaan 😂Det är tyvärr så att H:fors är en ryss-stad till sin design. Lågt och massivt, varför en massa filmer är gjorda i H:fors som simulerar Leningrad. Den dåvarande byn med en handfull invånare utropades av en slobo till huvudstad. På den vägen är det.
Anonyymi kirjoitti:
Det är tyvärr så att H:fors är en ryss-stad till sin design. Lågt och massivt, varför en massa filmer är gjorda i H:fors som simulerar Leningrad. Den dåvarande byn med en handfull invånare utropades av en slobo till huvudstad. På den vägen är det.
I få länder bibehåller man en av erövrare utnämnd ny huvudstad. I Finland är även det olika. Suomettuminen är ett faktum som väl inte ens i samband med Sovjets kollaps tvättades ur finnen?
- Anonyymi
Sven-Håkan kirjoitti:
Kun kävelen Helsingin keskustassa niin näen siellä patsaita venäläisille tsaareille mutta ruotsista muistuttaa lähinnä Ruotsin suurlähetystö 😂
Sitten on tietenkin Suomenlinna joka on suomalaisten rakentama, ranskalaisten maksama ja ruotsalaisten viholliselle luovuttama useampaan kertaan 😂On hyvin poikkkeuksellista, että Suomessa on niin paljon Venäjän vallan aikaisia patsaita. Muista maista tällaiset patsaat on poistettu.
Mielestäni se, että patsaista on meillä, ja se, että Ruotsin suurlähetystö on paraatipaikalla kauppatorilla, kertoo hyvästä kansallisesta itsetunnostamme. Olemme ylpeitä vaiherikkaasta historiastamme.
Helsinki muistuttaa osin Pietaria pienoiskoossa, kuten joku toteaakin. Mutta tämäkin on mielestäni plussaa, koska Pietarihan on hyvin kaunis kaupunki vanhalta arkkitehtuuriltaan. Peppu-Reino kirjoitti:
I få länder bibehåller man en av erövrare utnämnd ny huvudstad. I Finland är även det olika. Suomettuminen är ett faktum som väl inte ens i samband med Sovjets kollaps tvättades ur finnen?
Se Ruotsin rakentanma puukylä taisi palaa maan tasalle 😂
Ei suurruhtinaskuntia ole ollut tapana hallita taivasalla 😂Anonyymi kirjoitti:
Det är tyvärr så att H:fors är en ryss-stad till sin design. Lågt och massivt, varför en massa filmer är gjorda i H:fors som simulerar Leningrad. Den dåvarande byn med en handfull invånare utropades av en slobo till huvudstad. På den vägen är det.
Pietaria on kutsuttu pohjolan Venestsiaksi. Tukholmaa voi nykyään kutsua pohjolan Bagdadiksi 😂
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2401938- 1881607
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä461240Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad50952- 40779
- 14760
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30751Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21740Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .23722Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46637
