Halonen, hyi helvetti

Sosialismin ydinolemus taas löyhkähti esiin. Tulitukea on estotta tarjolla kunhan vain aate on oikea. Tavoite pyhittää keinot. Vastustajilla jo tavoite riittää syyllisyyteen.
9<50
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Halonen pelaa vihervassu pelejään. Säännöt ja lait eivät koske aatteen ihmisiä.

1Äänestä

Ei ole vanhemmalla iälläkään tervehtynyt punavihertaudista. Yhtä sekopää kuin ennenkin.

1Äänestä
  • Kyllä

    Äänestä

  • Kyllä

    Äänestä

  • IDioootticommunistia tässä vielä "tarvitaankin" no ei todellakaan maksaako se jotain velkaansa svenska skulans vännereille ja stalinistikavereilleen

    Äänestä

Ainakin uutiset ovat hieman "asian vierestä".

Halonen puhuu takuulla asiaa, kun kertoo kokemuksistaan pitkän linjan virkamiesten ohjaajana.

Toinen asia on se, että toki ulkoministerillä on oikeus ohjata ministeriötään.

Eihän tässä siitä ole ollut missään vaiheessa kysymys, etteikö ministeri saisi asettaa alaisilleen tavoitteita. Nyt on tutkinnassa se, onko asetettu sellaisia tavoitteita, jotka eivät mahdu virkamiehen normaaliin tehtäväsisältöön tai ovat muodoltaan sen tapaisia (lainvastaisia), että virkamies ei niitä voi noudataa.

Tämä tutkimus on kesken. Itse hämmästyin aamulla ex-presidentin lausunnosta. Hänellä on ilmeisesti parempaa tietoa. Onko kenties ollut paikan päällä, kun tietää, mitä ministeri on virkamiehelle sanonut/käskenyt?

Haavistolla on pitkä työhistoria ja hän nauttii monen kunnioitusta. Sen ei saisi antaa sotkea nyt tämän yhden tilanteen käsittelyä: onko hän tuossa tilanteessa toiminut oikein? Syyttömyysolettama on toki lähtökohta.

Vrt. jolla kulla on pitkä ansioitunut poliisi- tai tuomariura. Hän ajaa tieliikennelain vastaisesti kameraan liian isot km/h -lukemat. Pitäisikö poliisipäällikön mediassa puolustaa heti. Esim. "Tällä kameratolppakuvalla vain yritetään sotkea hänen uransa ja hakeutumisensa KKO:hon töihin.." - vai tutkitaanko asia ensin ennen johtopäätöksiä?

Äänestä

Tätä sanotaan ajojahdiksi.Kaikki tuki Haavistolle.

Äänestä
  • Ei ole Haavistosta Suomea ulkoministerinä ihan aidosti puolustamaan ja sen etua katsomaan.
    Mm. itänaapurissa ei luullakseni oteta välttämättä edes vakavasti.

    Halosella ja Haavistolla on molemmilla omasta mielestään niin iso agenda, ettei pieni Suomi mahdu siihen.

    Äänestä

  • Ei ole Haavistosta Suomea ulkoministerinä ihan aidosti puolustamaan ja sen etua katsomaan.
    Mm. itänaapurissa ei luullakseni oteta välttämättä edes vakavasti.

    Halosella ja Haavistolla on molemmilla omasta mielestään niin iso agenda, ettei pieni Suomi mahdu siihen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Sosialismin ydinolemus taas löyhkähti esiin. Tulitukea on estotta tarjolla kunhan vain aate on oikea. Tavoite pyhittää keinot. Vastustajilla jo tavoite riittää syyllisyyteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu