Mitä kela katsoo kahden kk tiliotteista?? jos mulla on ostoja vaikka alkosta niin kattooko ne sillai että tolla on varaa ostaa alkoholia joten ei makseta toimeentulotukea. Mun pitäis nyt lähettää 2 kk tilinauhat.
toimeentulotuki
13
613
Vastaukset
- Anonyymi
Katsotaan tulot ja menot läpi ja arvioidaan tarvitsetko tukea vai onko kyseessä vain halu saada enemmän. Koita työtä?
- Anonyymi
Mä teen sijaisuuksia ja on sen verran ikää että ei helpolla pääse enää pidempiaikaiseen työhön..
- Anonyymi
Toimeentulotuki riippuu sekä tuloista että menoista, joten heidän täytyy tietää kuinka paljon sinulla menee tarpeelliseen kulutukseen ja kuinka paljon on tuloja. Tulot he osittain saavat toki verottajalta, mutta ei välttämättä ihan viimeisimpiä. Eikä kaikki tulot mene verottajalle kuin pitkällä viiveellä ja osa ei ollenkaan. Jos sinulla on pienet menot tai suuret tulot, ei toimeentulotukea makseta.
En tiedä, tarkistaako ne esimerkiksi alkoholin ostot (todennäköisesti ei), mutta alkoholia ei ainakaan lasketa menoiksi.
Ja muuten, käsittääkseni Kela vaatii tiliotteet kaikista tileistä. Etenkin koska myös säästöt huomioidaan laskennassa. Jos jollain tilillä on vaikka 10 tonnia säästössä, ei toimeentulotukea luultavasti saa. Samoin jos sinulla on muuta arvokasta varallisuutta. Periaatteessa toimeentulotukea voi saada vain jos ei ole varallisuutta. - Anonyymi
Pienet huvit kuitataan pienellä menolla.
- Anonyymi
Aikanaan kun tiliotteet katsotiin käsin, niin saattoi tulla sosiaalityöntekijältä kysymys mistä joku markka on tai minne se on mennyt. Nykyää tuo kait on aika kasvotonta, joku katsoo ja katsoo sitten pyöreästi mikä tilanne on.
Ja ALkon kuitit katsotaan välttämättömyyksiksi.
Mutta toimeentulotuen hakemisessa verkossa kuulema nykyään tulee tiedote, että tuki on viimesijainen, eli en nyt hakis sitä 12 kertaa vuodessa sataa vuotta. - Anonyymi
Kelaa eivät kiinnosta menosi yhtään, ainoastaan tulot (jotka se saa jo tulorekisteristä) ja säästöt.
Jos sinulla on säästöjä ja samanaikaisesti velkaa tai maksamattomia laskuja, käytä säästösi heti niiden maksuun, muuten Kela ottaa huomioon säästösi tt-päätöksessään.
Jos saat arpajaisvoiton ja käytät sen heti velanmaksuun, Kela ottaa kuitenkin arpajaisvoiton tulona huomioon, vaikka se häviäisikn heti tililtäsi.
Mutta säästöistä otetaan huomioon vain tosiasiallisesti käytettävissä olevat varat. Jonkin verran kyllä on lupa varautua tulevaan; tilin ei tarvitse olla sentään nollilla.- Anonyymi
Kyllä Kelaa kiinnostaa menotkin toimeentulotuen kohdalla, tosin lähinnä pakolliset menot. Toimeentulotukea kun ei lasketa pelkkien tulojen perusteella. Esimerkiksi jos asut ilmaiseksi ja saat pelkkää työmarkkinatukea, et luultavasti saa toimeentulotukea, vaikka tulot ovat todella pienet. Sen sijaan, jos saat ansiosidonnaista, hieman palkkaa ja vielä asumistukea päälle, voit silti saada toimeentulotukea, jos pakollisia menoja on paljon. Toki asumistuen Kela tietää jo ennestään, mutta ei esimerkiksi sähkö- ja vesimaksua.
Muistaakseni palkasta pitää jäädä pakollisten menojen jälkeen (menoiksi lasketaan esim. vuokra, sähkö, vesi, ulosotto) hieman yli 500 euroa sinkulla ja lapsiperheellä hieman enemmän.
Toimeentulotuki on varmaan ainoa Kelan tuki, jossa huomioidaan tulot, menot ja vielä varallisuuskin. Osassa huomioidaan tulot ja osassa varallisuuskin, mutta oikeastaan missään muussa ei huomioida menoja.
Ja, ei, kaikkia tuloja ei vielä ole tulorekisterissä tai ainakaan ne ei siirry kuukausittain. Tulorekisteriin menee tällä hetkellä lähinnä palkat, mutta ei pääomatuloja tai edes etuuksia. Pääomatulot ja etuudet siirtyvät sinne yli vuoden viiveellä, kun veroilmoituksia tehdään. Ehkä tulevaisuudessa ne siirtyvät nopeammin, mutta ei nyt. Kelan etuudetkaan eivät näy vielä tulorekisterissä (tosin ne siirtyvät piakkoin sinne), vaikka eihän sitä tässä kohdassa tarvitakaan. Koska toimeentulotuki riippuu juuri kyseisen kuukauden tuloista, ei tulorekisteri auta kuin vähän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä Kelaa kiinnostaa menotkin toimeentulotuen kohdalla, tosin lähinnä pakolliset menot. Toimeentulotukea kun ei lasketa pelkkien tulojen perusteella. Esimerkiksi jos asut ilmaiseksi ja saat pelkkää työmarkkinatukea, et luultavasti saa toimeentulotukea, vaikka tulot ovat todella pienet. Sen sijaan, jos saat ansiosidonnaista, hieman palkkaa ja vielä asumistukea päälle, voit silti saada toimeentulotukea, jos pakollisia menoja on paljon. Toki asumistuen Kela tietää jo ennestään, mutta ei esimerkiksi sähkö- ja vesimaksua.
Muistaakseni palkasta pitää jäädä pakollisten menojen jälkeen (menoiksi lasketaan esim. vuokra, sähkö, vesi, ulosotto) hieman yli 500 euroa sinkulla ja lapsiperheellä hieman enemmän.
Toimeentulotuki on varmaan ainoa Kelan tuki, jossa huomioidaan tulot, menot ja vielä varallisuuskin. Osassa huomioidaan tulot ja osassa varallisuuskin, mutta oikeastaan missään muussa ei huomioida menoja.
Ja, ei, kaikkia tuloja ei vielä ole tulorekisterissä tai ainakaan ne ei siirry kuukausittain. Tulorekisteriin menee tällä hetkellä lähinnä palkat, mutta ei pääomatuloja tai edes etuuksia. Pääomatulot ja etuudet siirtyvät sinne yli vuoden viiveellä, kun veroilmoituksia tehdään. Ehkä tulevaisuudessa ne siirtyvät nopeammin, mutta ei nyt. Kelan etuudetkaan eivät näy vielä tulorekisterissä (tosin ne siirtyvät piakkoin sinne), vaikka eihän sitä tässä kohdassa tarvitakaan. Koska toimeentulotuki riippuu juuri kyseisen kuukauden tuloista, ei tulorekisteri auta kuin vähän.Täsmensin vastaustani jo eilen klo 18.08 ja tänään 8.03, eikä oma viestisi tuonut enää mitään uutta.
- Anonyymi
"Kelaa eivät kiinnosta menosi yhtään"
Tietenkin sinun pitää esittää toimeentulotukilaskelmassa hyväksyttävät menoista tosite (sähkölasku, vuokra, terveyskeskusmaksu, lääkemaksu, työmatkakulut, ulosoton määrä).
Mutta loppuosasta Kelaa ei kiinnosta, käytätkö rahasi hassikseen vai tamponeihin. - Anonyymi
Tilotteesta katsotaan myös, onko tilillepanoja kaverilta. Kela ottaa huomioon kaikki lahjoitukset yli 50 euron osalta, ellei hakijalle ole näyttää todistusat, että kyseessä on laina.
- Anonyymi
Omat rahasi, ja mahdollisen toimeentulotukena maksetun rahan, voit kantaa ALKOON vaikka kokonaisuudessaan ta i käyttää aivan miten itse tykkäät!
KELAA KIINNOSTAA AINOASTAAN paljonko on sun kuukausittaiset tulot/ menot= onko toimeentulotuki oikeus, alijäämä. - Anonyymi
Tiliotteestasi LÖYTYY vuokranmaksu, vesimaksut, kotivakuutus tms. ja sähkölaskun voi toimittaa KELAAN näytille!
Ei niistä erikseen tositteita tarvitse joka kuukausi viedä, yksi kerta riittää! - Anonyymi
Miksi täytyy ostaa kortilla alkoholia, kun maksat käteisellä, niin mikään ostos ei näy tiliotteella. Raha on niin vanha keksintö, käyttäkää sitä. Verottaja ei pääse käteiseen rahaan, sen takia kaikille laitetaan pakollinen pankkitili, nettitunnukset ja luottokortti, ettei köyhä huijaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain3159811Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve112892Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2772239Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1212052Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U341620SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,911608Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1391523- 1441497
Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin491211Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931036