Pelkkää manipulaatio yritystä koko palsta

Huom! Yritystä ja huonoksi yritykseksi jääkin. Ei uppoa ei. Inhoan kaikenmaailman manipuloijia ja näen heidän lävitseen. <olen aina iinhonnut ja nähnyt heitä hyvin itsekkäinä, narsistisina henkilöinä, ja sitähän he myös ovat. ja samalla ovat patologisia valehtijoita, koska ei ole olemassa manipuloijaa, joka ei olisi itsekäs ja patologinen valehtelijä, ilman näitä kahta työkalua ei voi edes yrittää manipuloida.


Suorat sanat joskus tarpeen.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

On täällä noitakin mutta väittäisin suurimman osan olevan ihan aidosti kaipaamassa täällä, ilman manipulointia.

Äänestä
  • Täällä on häiriintyneitä noidanmetsästäjiä, jotka noidittelevat ihmisiä palstalla ja IRL. Ilmeisesti noiditteluksi riittää, että on nainen. Heille on suositeltu useaan otteeseen hakeutumista hoitoon, roolipelikerhoa, näytelmäkerhoa ja seikkailu- ja teemapuistoja. Ilmeisesti heillä on kiinnostus noituuteen ja okkultismiin, joka on syynä sairaaseen syyttömien ihmisten ajojahtiin ja noiditteluun. Todellisuudenkäsitys on myös heillä ilmeisen horjunut. Noidanmetsästäjät ovat ilmeisesti myös palstan fantasiahahmojen takana. Kyttäävät ja seurailevat myös ihmisiä IRL ja puuhailevat kaikenlaista pimeää.

    Halloween on vain kerran vuodessa. Jättäkää noidanmetsästys siihen päivään.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Täällä on häiriintyneitä noidanmetsästäjiä, jotka noidittelevat ihmisiä palstalla ja IRL. Ilmeisesti noiditteluksi riittää, että on nainen. Heille on suositeltu useaan otteeseen hakeutumista hoitoon, roolipelikerhoa, näytelmäkerhoa ja seikkailu- ja teemapuistoja. Ilmeisesti heillä on kiinnostus noituuteen ja okkultismiin, joka on syynä sairaaseen syyttömien ihmisten ajojahtiin ja noiditteluun. Todellisuudenkäsitys on myös heillä ilmeisen horjunut. Noidanmetsästäjät ovat ilmeisesti myös palstan fantasiahahmojen takana. Kyttäävät ja seurailevat myös ihmisiä IRL ja puuhailevat kaikenlaista pimeää.

    Halloween on vain kerran vuodessa. Jättäkää noidanmetsästys siihen päivään.

    "Noidanmetsästäjät" voisivat harkita yhteistä tunnistusasua, jolla heidät erottaisi muusta massasta helposti ja näkyvästi ja että muut kanssaihmiset osaisivat varoa perässähiihtäjiä. Ajattelin lähteä ehdottamaan ihan tällaista kokovartaloasua. Värivaihtoehtoja on useita. Varmasti mieluisa löytyy.
    https://www.punanaamio.fi/media/catalog/product/cache/1/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/2/1/21739-second-skin-paakuva.jpg

    Äänestä


Manipula, monipula, pulapula.

Äänestä

Iso osa on trolleja ja sotkijoita mutta normaaleja ihmisiä on isompi osa noin vuorokauden keskimäärissä, trollit sekoilevat ja ne erottuvat aina.

Äänestä
  • Ei pidä paikkaansa.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa.

    Trolleja+80%,+todennetusti

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Ei pidä paikkaansa.

    Trolleja+80%,+todennetusti

    Äänestä

Joo, on totta, että täällä on trolleja, niinkuin kaikkialla somessa. Joo, on täällä aidosti omia tunteitaan purkavia ihmisiä, ja hyvä niin. Johonkin täytyykin purkaa tunteitaan, ja tämä on yksi hyvä tapa, koska ei aina voi purkaa tunteitaan livessä, se vaan ei ole aina mahdollista.

Mutta mutta, viestini olikin kohdennettu viesti.

Äänestä
  • Eli kuvittelet jonkun ihmisen manipuloivan palstalla? Olet palstaharhoissa. Alkaa menemään jo vainoharhaisuuden puolelle.

    Äänestä

Omaatko vainoharharhaisia piirteitä? Arvioitko ihmisten motiiveja useinkin väärin?
Eräs mies oli sellainen. Jatkuvasti teki vääriä negatiivisia johtopäätöksiä ihmisten motiiveista. Hänen oli vaikea luottaa kehenkään ja testaili ihmisten tarkoitusperiä. Valitti jatkuvasti epäkohdista Tuo oli raskasta.

Äänestä
  • Voi olla, että juuri tuollainen kaikkia epäilevä juuri aloittaa tuon manipuloinnin. Mutta tiedätkö, että jos sanomisiasi ja tekemisiäsi oikeesti kirjotetaan tänne niin se ei ole mitään harhaa vaan aitoa kiusantekoa tai jos oikeammin sanotaan niin jonkun mielenterveyden nujertamisyritystä. Joo, joku varmasti laitteita hakkeroinut ja kyllä muutakin. Mä en oikeesti näe mitään oikeutusta tommoselle toiminnalle, enkä myöskään ymmärrä lainkaan kommenttia mikset pysy pois täältä. Ehei, ei se noin mene nykysin koulumaailmassakin hyvänä piirteenä on (ainakin pyrkimys), että kiusaaja vaihtaa koulua ei kiusattu. Ei hajuakaan kuka/ketkä tommosta tekee täällä, mutta ei myöskään mitään tarvetta yrittää saada heitä ymmärtämään tekojensa pahuutta, sillä yleensä tommosilta ihmisiltä puuttuu kyky ymmärtää toisten ihmisten tuntemuksia (miksi sitä nyt sanotaankin), joten ajanhukkaa olisi yrittää tommosta semmoselle ihmiselle selittää. Ihminen joka ymmärtää tekojensa seuraukset ei tuommoista tee.

    1Äänestä

Tuo ei ole totta ainakaan mun kohdalla, Viestisi on katkeran ihmisen kuivaa tuotosta.

Äänestä

Itse en ole onneksi elämäni aikana törmännyt useaan manipuloijaan. Sen takia ne on helppo tunnistaa.
Jos itse näet manipuloijan jokaisessa tapaamassasi ihmisessä, ehkä vika onkin peilissä. Ei sillä, että se olisi välttämättä totta juuri sinun kohdallasi. Mutta ehkä joku lukija voisi tätä harkita... Manipuloija ei varmaan aavistakkaan kuinka painavaa hänen pelkkä läsnäolo on. Ihmettelee sitten mikä ympäristöllä on vikana, kun ympäristö yrittää parhaansa pitää energiat neutraalina ja positiivisen puolella.

Äänestä

Kyllä täällä vähän tuollainen kaiku on. Kuuluuko täällä käydä sellaista ns. yleistä keskustelua. Näkemyseroja varmasti on.

Äänestä

Hyvä ap! Jos palsta on sinusta paha ja koet tulevasi manipuloiduksi, pitäisikö poistua takavasemmalle? Ei täällä kannata olla, jos ei saa mitään.

Ihmiset purkaa täällä ajatuksiaan, ainakin itse puran. En odota hänen lukevan tai tunnistavan, vaikka se on teoriassa mahdollista. En ajattele jonkun muun, joka täällä suree uskaltamattomuuttaan, aloitekyvyttömyyttään tai pakkeja, kirjoittavan juuri minulle. Kirjoittajan ajatukset voi antaa minulle perspektiiviä ja auttaa ymmärtämään itseäni, mutta silti olen ITSE päätän mitä ajattelen. Ei tuntematon kirjoittaja pysty ajatuksiani muokkaamaan.

Ei se, että joku anonyymi elää vastaavanlaista elämäntilannetta ole manipulointia. Satunnainen anonyymi ajattelee niin kuin ajattelee ja hänen tilanteensa voi samanlaisuudessaan oleellisesti erilainen. S

Äänestä

Palsta pitää mitä erikoisempia tunteenpurkauksia esillä, ei suinkaan ikävään liittyviä.
Palstapelleily saanut joidenkin hurman mitä erikoisempiin atmosfääreihin. Uskon monien kärsivän mitä erilaisimmista sairauksista, eli eivät kykene ajattelemaan kuin itseään jollakin korokkeella tajuamatta että camoon...onhan täällä toisiakin.

Onko toisen huomioonottaminen utopista skeidaa? Mennyttä tunnetta, ikävää toiseen osataan setviä ilman loukkaamattakin kanssakirjoittajia.
Jos/vaikka toinen osapuoli lukisikin (toivottavaa), eihän täällä tule setviä ongelmia kuin päätön torvi.
Mitä mustasukkaisuuteen tulee, oikein mitoitettuna se toimii "halvauksen" hyvänä mausteena lisäten intohimoa.
Tällainen miete!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Huom! Yritystä ja huonoksi yritykseksi jääkin. Ei uppoa ei. Inhoan kaikenmaailman manipuloijia ja näen heidän lävitseen. <olen aina iinhonnut ja nähnyt heitä hyvin itsekkäinä, narsistisina henkilöinä, ja sitähän he myös ovat. ja samalla ovat patologisia valehtijoita, koska ei ole olemassa manipuloijaa, joka ei olisi itsekäs ja patologinen valehtelijä, ilman näitä kahta työkalua ei voi edes yrittää manipuloida.


Suorat sanat joskus tarpeen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu