nyt kannattaa miettiä kahdesti kannattaako pelata:
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/99a96be1-b04d-49fa-be04-d4881fdd03f7
Miehen epäillään huiputtaneen Kelaa: nosti asumistukea, eikä kertonut pelivoitoistaan
Nokialaismiehen epäillään erehdyttäneen Kansaneläkelaitosta maksamaan aiheettomasti eläkkeensaajan asumistukea puolen vuoden ajan vuonna 2017. Haastehakemuksen mukaan epäillyllä on kuitenkin kyseisenä aikana ollut huomattavia pelivoittoja nettipokerin ja kasinopelien pelaamisesta.
Tapaus on käsittelyssä Pirkanmaan käräjäoikeudessa. Miestä epäillään petoksesta.
Vastaajan mukaan hän ei ollut tiennyt pokerivoittojen vaikuttavan tukeen.
Mitä sanoo Kela?
Kysyimme Kelan lakiyksikön eläkeryhmän etuuspäällikkö Pirjo Pirjo Rautelta millaiset tulot tulee ilmoittaa Kelalle, koska ne voivat vaikuttaa etuuksien suuruuteen.
Rauten mukaan eläkkeensaajan asumistuen määrään eivät vaikuta laissa säädetyt, etuoikeutetut tulot kuten esimerkiksi hoito- ja vammaistuet tai osuus kuolinpesän tuotosta.
Kelalle pitää sen sijaan ilmoittaa, jos eläkkeensaajan asumistukea saavalla on esimerkiksi vähintään puolen vuoden mittainen jakso, jonka aikana hän saa jatkuvaa lisätuloa.
Katsotaanko sitten esimerkiksi pullojen kerääminen tai marjojen myynti jatkuvaksi tuloksi?
– Näitä tapauksia on vaikea määritellä. Jos joku erityisen innokas marjojen poimija myy vuosi toisensa jälkeen ämpäritolkulla keräämiään marjoja, voidaan se katsoa toistuvaksi tuloksi.
Entä jos asumistuen saaja voittaa vaikka 10 000 euroa Ässä-arvalla?
– Se voi vaikuttaa asumistukeen, jos tuen saaja esimerkiksi sijoittaa rahaa osakkeisiin ja alkaa saada sitä kautta tuottoa rahoilleen.
Pirkanmaan käräjäoikeudessa vireillä olevan tapauksen haastehakemuksessa todetaan, että Kela on saanut tiedon epäillystä petoksesta ulkopuolisen asiasta tekemän ilmoituksen perusteella.
Miten Kela toimii saatuaan tällaisen ilmoituksen?
– Ensin lähetämme tuen saajalle kirjeen, jossa kysytään, mitä sanottavaa hänellä on kyseisestä epäilystä. Jos emme saa tyydyttävää vastausta, asia siirretään Kelan yhteisten palvelujen lakipalveluryhmän käsiteltäväksi. Ryhmässä harkitaan, onko tapaus syytä antaa poliisille tutkittavaksi. Jos näin tehdään ja poliisi päättää käynnistää tutkinnan, asia siirtyy Kelalta poliisille ja aikanaan mahdollisesti syyttäjälle.
Rauten mukaan tilanteessa, jossa epäilty ainoastaan vastaisi, että ei ole tiennyt pokerivoittojen vaikuttavan asumistukeen, selvitystä ei pidettäisi todennäköisesti riittävänä, vaan asia siirrettäisiin yhteisten palvelujen lakipalveluryhmän käsiteltäväksi ja edelleen poliisitutkintaan. Kelalla näet on velvollisuus selvittää kaikki epäilyt.
– Jokaisessa tukipäätöksessä lukee aina, että tuen saajan on ilmoitettava Kelalle, mikäli hänen tulonsa muuttuvat.
Pirkanmaan käräjäoikeus antaa ratkaisunsa asiassa myöhemmin.
Juttu on julkaistu alun perin Nokian Uutisissa.
KELA ja pelivoitot
Anonyymi
0
1561
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ihanasti alkoi aamu: SDP:n kaula kokoomukseen jo 6,9 %-yks
Lindtmanin I hallitus on tukevasti jytkyttämässä laittamaan Suomi kuntoon Orvon täystuhohallituksen jäljiltä, jonka kann2812221Olen niin kesken
Omien asioiden suhteen etkä voi odottaa loputtomiin. Mun on muutenkin niin vaikea suhun luottaa vaikka joku ihme syvyys161640Tietääkö joku ylläpidosta?
Miten näillä palstoilla tomii tuo ylläpito, onko sitä yli päätään olemassa vai ovatko huhut totta että on palstan kirjoi2141342Auttaja paikalla. Kerro huolesi. (Osa 2)
Voin auttaa sinua näkemään tilanteesi uudesta näkökulmasta. Voin antaa lohtua, toivoa ja rohkeutta. Olen elänyt maan pä1851155- 761134
Nainen olet ensimmäinen tarpeeksi vahva
joka kestää tämän kokonaisuuden, minut. Persoonani, tunteeni, kipuni, pelkoni. Olen aina pidätellyt itseäni ja antanut v60963TTK:sta tippunut Sara Siipola rehellisenä Jurza-open kanssa: "Että jaa, siinäkö..."
Tippuiko oikea TTK-pari ensimmäisenä? Joka tapauksessa iso kiitos tansseistanne Sara ja Jurza Tanssii Tähtien Kanssa -p18934Martina ei mennyt naimisiin
IS 17.9: Martinan häät peruuntui, tajusi, ettei ollut oikea aika. Rahat meni hevosiin. On edelleen parisuhteessa Yhdysva135915- 51876
Mä tuun aina rakastamaan sua J
Mutta en pysty kertomaan, että mikä mulla on hätänä. Mä en kertakaikkiaan pysty. Joskus naureskelit muiden ihmisten vai61843