Onko tullut pilkkuvirhe vai oliko jollakin tuhansien litrojen keittoastiat?
"Aikanaan sanottiin, että jos Saavalanmäeltä länteen Juurikkaan katsottaessa näkyi enemmän kuin kolme savua, oli siellä teollisuuslaitos toiminnassa. Jääkellarilouhi oli monien kuulujen pontikkamiesten keittopaikkana. Viimeiset suurtehtaat olivat olleet 1975–1980 välillä Lietsonsuon suosaarissa. Suurkeittäjä Nuutinen rakensi tehtaat, joissa toisessa keittoastian koko oli 5 000 litraa ja toisessa keittoastian koko 10 000 litraa ja pillien pituus 7 metriä. Samalla viikolla, jolloin poliisi hajotti tehtaat, Pohjois-Karjalan maaherra Esa Timonen ehdotti, että Kiteelle pitäisi rakentaa viinatehdas. Koko Pohjois-Karjala nauroi, että eipä maaherra tunne lääniään: ”Ei Kiteellä mitään viinatehdasta tarvita. Sinne pitää rakentaa viinameijeri.”
Retkipaikka, Pohjois-Karjalan pontikkaluolissa II: Kiteen Jääkellarilouhi
4.9.2013/by Aimo Kejonen
Juurikka ja pontikkatehtailijat
7
1345
Vastaukset
- Anonyymi
Mitat ovat aivan oikein.
- Anonyymi
Kun asia on ollut aikoinaan julkisessa käsittelyssä, niin olisiko jollakin lisää tietoa? Tuommoinen laitos vaatii jo hiivaa ja sokeria ja vettä kuljetettavaksi suuria määriä, miten oli lämmitys järjestetty?
- Anonyymi
Edesmenneellä Matti Nuutisella on nimissään nuo suurimmat keittoastiat. Tehdas oli sijoitettu ihmeen lähelle tietä ja tämä johtui siitä että keittämiseen tarvittavat puut otettiin tienviereen pinotuilta metsäyhtiön kasoista. Kolmen metrin ropsit menivät sellaisenaan astian alle ja näin käyttövoima ilmaista.
Mielenkiinnon virkavallan mielessä herätti kun katukuvaan ilmestyi äkillisesti normaalia enemmän humalaisia vaikkei alkon myynnissä muutosta ollut kuin laskusuuntaan.
Tunsin tämän keittäjän ihan henkilökohtaisesti ja ei käynyt aika pitkäksi kun hän aktiiviuransa ja kärsittyjen linnatuomioiden jälkeen asioista kertoili.- Anonyymi
Kiitos muistelosta!
- Anonyymi
Joo, tunsi Matin, tunsin myös Matin lapset, ihan mukavaa porukkaa. Toki kuka tekee vääryyttä, laki kaikilla sama.
- Anonyymi
Tunsin itekin Mattin, ja Matin lapset myös, hyvin juttu kulki aina. Toki paremmin elää vois itsekukin, ettei pontikoita keittele. Kaikkea hyvää lapsille.
- Anonyymi
Onkohan minun suku sieltä pontikan pitäjästä lähtisin, kun eivät ole kuulemma muuta saaneet aikaan keitelleet korven kyyneleitä ja humalassa mölisseet ja vielä kummankin vanhemman puolelta. On ne minusta saaneet jossain välissä seisokin aikaiseksi kun lapsia on siunautunut aikas paljon.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä841626Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2691541Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2701276Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1691252- 56867
- 66844
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em64837Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40821- 40817
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤44781