maksetaan palkkaa, millä ei tässä maassa pysty tulemaan toimeen, helvetti mitä nöyryytystä/kyykytystä.
Demarit herätys, suomessa n. 200 000 työntekijälle
14
54
Vastaukset
- Anonyymi
Ainakin tuon verran on julkishallinnossa ylipalkattuja tyhjäntoimittajia syömässä verorahoja. Demarit palkkaavat taas lisää noita kavereitaan hallituksen avustajiksi kepuloisten kanssa. Tähän kyllä riittää rahaa.
- Anonyymi
Puolueen etu aina ensin, näin on menty jo vuosia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolueen etu aina ensin, näin on menty jo vuosia.
Joka puolue toimii oman etunsa mukaan.
- Anonyymi
Sylttytehdas Sipilän keskusta olisko
eikös hänen aikana laskettu työlliseksi vaikka tekin muutaman tunnin viikossa satunnaistöitä?- Anonyymi
Aina on laskettu noin.
Ei nöyryytystä, ei kyykytystäkään vaan palkkaa työn mukaan. Jos työtä on tarjota vain osa-aikaisesti niin palkkaakin voi maksaa vain osia siitä mitä koko työajasta maksettaisiin.
Pitää hommata monta osa-aikatyötä jos ei onnistu yhdessä kokoaikaisessa.
Varsinkin palvelu aloilla kuten kahviloissa, kaupoissa jne. tarvitaan osa-aikaista työvoimaa, koska asiakkaiden määrä eri päivinä ja eriaikoina päivän kuluessa vaihtelee, joten työnkin määrä vaihtelee samoin.
Jos taas aina koko lössi olisi vahtaamassa missä hitossa ne asiakkaat piilevät kun eivät tee ostoksia, niin hintoja pitäisi nostaa ehkä oleellisestikin, jotta kaikkien palkat saataisiin maksuun.
Ei sitten tule mieleen, palkka on ansaittava, seisoskelusta ei ole varaa maksaa sen enempää kuin kahvihuoneessa vetelehtimisestäkään!- Anonyymi
Demarien työministeri Filatov oli näiden 9 euron työpaikkojen äiti ja siitä lähtien tuli jäädäkseen nämä tunti/kaksi työt meille, mikä vääristää myös näitä työllisyys tilastoja, millä jokainen puolue haluaa sulkia omaan hattuun, näin se vaan on.
- Anonyymi
Punikki on palkkansa ansainnut, suuruus on eri juttu.
EK haluaa, että sossu maksaa palkat.
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005905823.html- Anonyymi
Alkaa pikku hiljaa tulla semmoinen käsitys, että meille pitäisi tuoda yrittäjätkin rajojen ulkopuolelta tai antaa nämä yritykset jotka ei selviä palkan maksuistaan ulkomaalaisille, meillä ei ole kohta omia osaavia yrittäjiä.
Anonyymi kirjoitti:
Alkaa pikku hiljaa tulla semmoinen käsitys, että meille pitäisi tuoda yrittäjätkin rajojen ulkopuolelta tai antaa nämä yritykset jotka ei selviä palkan maksuistaan ulkomaalaisille, meillä ei ole kohta omia osaavia yrittäjiä.
Kyllä pitseriat ovat huippuosaajien toimintaa.
- Anonyymi
"palkallaan pitää tulla toimeen" on halla-ahon viimeisin aivopieru, joten eikös nuo palkka-asiat ole persujen heiniä? Tes-neuvotteluissa ei ole HALLITUS mukana, joten osallistumisen estetettä persuilla ei ole hoitaa asiaa. Onhan heillä maan suurimpana työväenpulueena varmaan vankka edustusto hoitamaan tuota.
- Anonyymi
Ei demarit niitä alipalkkoja maksa, kysele EK:sta.
- Anonyymi
joo ja suuremmille joukoille joille maksetaan palkkaa (tai verovähennyksin kieroituja tuloja) verovaroin eivät edes tee sitä työtä mihin heidät on palkattu vaan vetelehtivät ja laskuttavat tekemättömästä työstä (esim yritysjohtajat) ja kirjanpitokieroilevat ja suorastaan valehtelevat ja työpaikkakiusaavat . . . .
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1126945KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3916621Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei653337Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521282889Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1092484Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään382039- 1251834
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro211697Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1821367- 741257