Sauli Niinistö on huippusuosittu presidentti, eikä syyttä. Hän tekee valintoja, joilla merkitystä ja isoa painoarvoa. Tässä yksi tuoreimmista:
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000006378757.html
Kirkon kautta apu menee perille, luotettavasti ja ongelmitta. Kirkko on toimija, jonka olemassaolo mahdollistaa paremman arjen erityisesti niille, jotka eniten apua tarvitsevat. Mitä vahvempi kirkko, sitä parempi tulevaisuus maamme lapsille ja nuorille, vai mitä? Yksi hyvä syy kuulua kirkkoon, eikö?
Sauli näyttää mallia
16
161
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkkoon kuuluminen ei lisää apua köyhille. Kirkollisveroilla ei köyhiä auteta.
- Anonyymi
Jos Sauli Niinistö eroaisi kirkosta ja kehottaisi muitakin kansalaisia samaan, saisi hän historian lehden käännetyksi uuteen kirkkaaseen aikakauteen.
Tässä siitä:
https://Jeesus-on-Herra.com/taivassanomat/ - Anonyymi
Erosin kirkosta koska se ei usko Raamattuun.
- Anonyymi
Sauli todellakin näyttää mallia mitenkä Sauli ottaa kunnian itselleen ihmisten lahjoittamista rahoista. Vähän niinkuin kirkkokin tekee.
- Anonyymi
Enempää et voisi väärässä olla. Hän osoittaa sen, kuinka voi toimia epäitsekkäästi ja kansalaisia palvellen. Olisipa enemmän hänenlaisiaan poliitikkoja ja päättäjiä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enempää et voisi väärässä olla. Hän osoittaa sen, kuinka voi toimia epäitsekkäästi ja kansalaisia palvellen. Olisipa enemmän hänenlaisiaan poliitikkoja ja päättäjiä!
Kävipä morjenstamassa kansalaisia ilmaisella jouluaterialla köyhille ja muistutti, miten hieno perinne se on. Kyseisen tilaisuuden tarve pitäisi kokonaan poistaa, mutta onhan se arvon presidentin mielestä niin hieno perinne että sen tulisi jatkua. Siinä vasta kansalaispalvelua.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enempää et voisi väärässä olla. Hän osoittaa sen, kuinka voi toimia epäitsekkäästi ja kansalaisia palvellen. Olisipa enemmän hänenlaisiaan poliitikkoja ja päättäjiä!
Oliko Salen kampanjaa rahoittaneilla tiedossa, että mahdollisesti yli jäävä raha lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen? Ja mille järjestöille?
Salella niin laaja kannatus, että joukossa hyvin monenlaisia ihmisiä, jotka eivät välttämättä kannata samoja hyväntekojärjestöjä. Salea pressaksi kannattaneet ateistit eivät kaikki VÄLTTÄMÄTTÄ haluaisi ylijäämiä lahjoitettavaksi kirkon kautta.
Halosellakin oli laaja kannatus pressaksi. Jos häneltä olisi jäänyt kampanjalahjoituksia yli, ja hän olisi ne lahjoittanut AYliikkelle tai peräti SETAlle, niin olisiko se ollut ok? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oliko Salen kampanjaa rahoittaneilla tiedossa, että mahdollisesti yli jäävä raha lahjoitetaan hyväntekeväisyyteen? Ja mille järjestöille?
Salella niin laaja kannatus, että joukossa hyvin monenlaisia ihmisiä, jotka eivät välttämättä kannata samoja hyväntekojärjestöjä. Salea pressaksi kannattaneet ateistit eivät kaikki VÄLTTÄMÄTTÄ haluaisi ylijäämiä lahjoitettavaksi kirkon kautta.
Halosellakin oli laaja kannatus pressaksi. Jos häneltä olisi jäänyt kampanjalahjoituksia yli, ja hän olisi ne lahjoittanut AYliikkelle tai peräti SETAlle, niin olisiko se ollut ok?Ihan yleisesti ympäri maailmaa, jos joku haluaa jotakin rahoja lahjoittaa niin kyllä hän saa itse päättää kenelle lahjoittaa.
Jos joku on kateellinen niin oma on ongelmansa.
On se kumma kun joka ikisestä asiasta pitää vääntää..... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan yleisesti ympäri maailmaa, jos joku haluaa jotakin rahoja lahjoittaa niin kyllä hän saa itse päättää kenelle lahjoittaa.
Jos joku on kateellinen niin oma on ongelmansa.
On se kumma kun joka ikisestä asiasta pitää vääntää.....Niin,jos omia rahojaan lahjoittaa. Onko yli jääneet kampanjarahat Saulin rahoja? Voiko hän lahjoittaa niitä mihin haluaa kysymättä lahjoittajien mielipidettä, jotka lahjoittivat nimenomaan kampanjakuluihin. Tuskin tiesivät, että niitä voisi ylikin jäädä, tai ainakaan sitä kenelle ylijäämä lahjoitettaisiin.
Toki käytännössä olisi vaikeaa, mahdotonta, palauttaa rahoja lahjoittajille, tai edes kysy mihin he haluaisivat ylijäämän lahjoitettavaksi. Siksi paras ratkaisu olisi valita mahdollisimman sitoutumaton, poliittisesti ja uskonnollisesti, järjestö lahjoituksen kohteeksi tai lahjoituksen käytännön toteuttajaksi, jakelijaksi. Kirkko, erityisesti kirkon ulkomaan apu esiintyy hyväntekijänä, vaikka tosiasiassa kirkko ei itse panosta toimintaa juuri mitään.
Valtio sen toiminnan rahoittaa.
- Anonyymi
Sauli Niinistö on huonoin presidentti Suomen historian aikana.
Niinistön "ansioksi"voidaan lukea kuilu rikkaiden ja köyhien välillä kasvanut hänen kausien aikana.Saulilla ei kylläkään ole ollut kausiensa aikana mahdollisuutta vaikuttaa asiaan enempää kuin tulevan Pikku Britannian kuningattarella.
Kusessa ollaan molemmat, sekä pikkuinen britannia että suomalia.he-ma kirjoitti:
Saulilla ei kylläkään ole ollut kausiensa aikana mahdollisuutta vaikuttaa asiaan enempää kuin tulevan Pikku Britannian kuningattarella.
Kusessa ollaan molemmat, sekä pikkuinen britannia että suomalia.Suomalia saannee pian monta uutta poppatohtoria jotka jodlaavat minareetin huipulta armasta rauhan uskonnon johtotähteä aamuin illoin.
- Anonyymi
Kumma että porvarilehtien gallupeissa ja valtion omissa mittauksissa suosittu,mutta todellisuudessa ei.
Muistakaa Haavistoa äänesti 38% ja äänestämättömiä 32%,joten oikea Niinistön kannatus ja suosio prosentti on noin30%,ettei kauheasti juhlia kannata. - Anonyymi
Mutta miksi saul ei ole huolissaan uskonnonvapaudesta.
https://www.kdlehti.fi/2020/02/05/ei-unohdeta-uskonnon-ja-sananvapauden-puolustamista/ - Anonyymi
Mutta miksi saul ei ole huolissaan uskonnonvapaudesta.
https://www.kdlehti.fi/2020/02/05/ei-unohdeta-uskonnon-ja-sananvapauden-puolustamista/
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.2753888Riikka jytkytti naftan hinnan jo yli 2,3 euroon
Sannan aikaan esimerkiksi dieseliä selvästi kalliimpaa bensaakin sai 1,3 eurolla. https://www.is.fi/autot/art-200001188733486Vasemmiston feministinaiset puolustavat islamia
mikä on täysin järjenvastaista, mutta eihän femakoilla paljon järkeä olekkaan, leijuvat siellä omassa kuplassaan. Myös1452496- 562276
- 1541892
- 341697
Onko jo liian "vanha" vai mitä mieltä olet? 57-v. saa raakaa tekstiä tv:ssä
The Summit Suomi tv-ohjelmassa 57-vuotiaan Maritan jaksamista kyseenalaistettiin iän takia. Onko tässä iässä jo liian "v301278- 331255
- 481159
- 231146