Valmentaa nuoria kannustavasti ja tasa-arvoisesti.
Luisteluvalmentaja Mirjami Penttinen
Anonyymi
6411000
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 17 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 64
Vanhimmat
Hänen ja miehensä, joka myös valmentaa, häät olivat satuhäiden kaikkien aikojen 1. jakso, menivät Lohjan jäähallissa naimisiin, juontajana Heidi Kyrö. Vau
Kannattaa katsella Jodelia. Mirjami on taas innostunut sikailemaan edellisen kohun jälkeen. Hänen joukkueensahan ovat pärjänneet taas todella huonosti, eikä ihme.
Mirjamia kehuttiin ainakin vielä seuran sivulla maasta taivaisiin. Ihana ja ammattimainen valmentaja.
Onkohan jokaisen puudelipään vanhempi sittenkään ihan samaa mieltä?
No mutta isoin juttu tässä on se, että koko skeida kaadetaan yhden valmentajan niskaan. Seuran johto on taatusti tiennyt mitä kulisseissa tapahtuu. Ummistanut silmät ja kiihkoisena odottanut tuloksia, joita on syntynyt näillä valmennusmetodeilla. Raha ja harrastajamäärä on kelvannut, nyt ei maistu enää. Ilman kohua sama touhu olisi jatkunut seuran hyväksymänä.
Eikö teitä hävetä?
Mirjamin mies on vastuuvalmentaja titteliltään.
Narsistit ulos jotta nuoret saa rauhassa harrastaa ilman kiusaamista.
Näin se menisi oikeudenmukaisessa maailmassa. Ns.tosimaailmassa menee niinpäin, että nuoret ulos jotta narsissit saavat rauhassa jatkaa kukkimista... Valitettavasti... :(
Ei hävetä. Jos ei pikku Lotta-Maariat kestä yhtään kritiikkiä, voivat suksia bändäreiksi ja tykittää speediä suoneen.
Eihän siitä ole kyse. Minusta tuo seura tekee itsestään halveksittavan. Ovat tuollaiset toimet hyväksyneet vuositolkulla ja nyt leikkivät tietämättömiä. Menestyksellä on hintansa.
Vai että Lotta-Maariat. Itse kuitenkin itkisit ensimmäisten joukossa jos Penttisen käsittelyyn joutusit.
Helsingin sanomat salaa nimen. Toimittajia on kielletty nimeä julkaisemasta. Ottakaa selvää paljonko Helsingin sanomat tukee Penttisen seuraa rahallisesti ja kuuluuko Penttinen sisäpiiriin. Juttu haisee !!!
Mikä on fyysisen pahoinpitelyn ja psyykkisen pahoinpitelyn ero ? ... Fyysisestä toipuu ... Psyykkisestä ... voi pahoin ... ei puhu ... syyttää itseään ... tarvii lääkityksen ... ei toivu välttämättä ikänä ... siis eikös tuollainen käytös varsinkin tuollaisessa vastuullisessa valmentamisesta ja samalla kasvatuksessa ole rikos, vähintään pahoinpitely? Ei taida riittää pelkkä pahoinpitely, jos ja kun yhteiskunta olisi valmis näihin psyykkisiin rikoksiin!?!
Aika kylmäävän luettavaa perheen tyttöjen haastattelu, jossa kertovat isän olevan äitiä tiukempi valmentaja. Syytä kai olisi tuon Villenkin metodit tutkia.
Juu, jakaa kaikille nuorille tasapuolisesti näitä "tapa ittes" - tyylisiä hassunhauskoja letkautuksiaan.
Oho, tuon piti mennä kommentiksi ketjun ensimmäiseen viestiin. Miehen valmennystyylistä en osaa sanoa mitään...
Eiks nää vois sopia sen porukan kesken, ketkä tietävät ja tuntevat asian. Minkä vitun takia ihan jokaisen pitää olla kommentoimassa ministeriä myöten. Ihme lynkkaus taas päällä, tuntuu että suvaitsevaisille ei taas riitä mikään.
Jotenkin tulee kuva, että jotain asiattomuutta on valmennuksessa ehkä ollut, mutta onko uutisoinnissa liioittelun makua?
Minä en tiedä mistään mitään, mutta sellainen fiilis itsellä on.
Kyllähän lehdissä on annettu kolme erittäin selvää ja konkreettista esimerkkiä siitä, miten tämä henkilö on käyttänyt asemaansa väärin ja tehnyt henkistä väkivaltaa nuorille tytöille ja murkuille.
Todistusaineistoa on ollut varmasti aivan riittävästi, jotta liitto on uskaltanut tehdä päätöksen vuoden toimitsijakiellosta.
Nyt ko henkilö tukijoineen edelleen yrittää kieltää ja vähätellä tapahtumia eri medioissa, mikä on todella surkeaa.
Hänen aikansa on ohi valmentajan, mutta kukaan hänen lähipiirissään ei uskalla tätä hänelle sanoa ilmeisesti. Sen vuoksi hän nolaa jatkuvasti lisää itseään. Pelolla johtamisessa on tämä kääntöpuoli johtajan kannalta.
Lehdissä on ollut oolut nimettömiä esimerkkejä. Mielstäni kukaan ei ole tullut nimellään kertomaan asioita. Siinä on visis ero.
Jos eukko on on mätä, fine (asia hoidetaan nyt), mutta jos kyseessä onkin ajojahti, niin mitä vittua?!
Liioittelua tai ei, niin Penttinen itse ei tietääkseni kuitenkaan ole kieltänyt sanoneensa ja tehneensä asioita, joita asianosaiset ovat esittäneet hänen sanoneen... (sen sijaan hän on puolustautunut "enhän minä tahallani ketään ole loukannut"- tyylillä)
Siksi jutusta tulee helposti sellainen fiilis, ettei Pentti aivan syytön ja osaton tähän kohuun ole, ja tietää sen itsekin. Jos ei tietäisi, niin varmaankin sitten voisi puhtaalla omallatunnolla kieltää toimineensa väitetyllä tavalla.
Jännäksi menisi maailma jos ihmisten pitäisi aina rajata keskustelunaiheensa niihin asioihin ja tapauksiin, mistä heillä on omakohtaista kokemusta tai mitä ovat itse olleet todistamassa.
Eikun oho, onpas kiistänyt... eilisen HS:n artikkelissa kiistää, ja sanoo aina pyytäneensä anteeksi kun on ollut kova suustaan..
Taitoluisteluliitto vahvistaa HS:lle: Kohuvalmentaja Penttisen "tapa itsesi" -huudot ovat totta.
Huutoringissä Penttinen on määrännyt yhden valmennettavansa muiden joukkuelaisten keskelle haukuttavaksi. Lisäksi on hän on väitteiden mukaan sanonut valmennettavilleen ”olisi ehkä helpompi, jos sä tappaisit ittes”.
Jus sen takia jokainen haluaa sanoa sanansa tuollaisessa asiassa, on kyllä väärin
niiltä päättäjiltä jotka antoivat luvan jatkaa tehtävässään vaikka kansa on
eri mieltä, valmentaja tuollainen ei saa toimia missään lajissa, pitäisi se jo
tyhmemmänkin tajuta. POIS VALMENNUSTEHTÄVÄSTÄ JA HETI.
Jos olis opettaja sais varoituksen ja luultavasti potkut sitten. Ei pidä toisten mielenterveydellä leikkiä.. Nää on nuoria.. Jos noin toimis töissä sais kiusaamisesta syytteen..
Pientä tuo oli verrattuna vaikkapa Venäjän rytmisen voimistelun valmentajaan joka haukkui ensin urheilijan valmentajan ja sitten urheilijan ja kultaa tuli olympialaisissa.
Turha lähteä minkäänlaiseen vertailuun.
Miru on tehnyt hirveyksiä ja nyt hän sitten sovittaa niitä, jos pystyy.
Ei Miru alennu sovittelemaan, Miru "taistelee".
Yritetään hoitaa suomen asiat ensin.
Miten mahtaisi käydä,jos koulun opettaja sanoisi oppilailleen vastaavasti?
Tää eioo Venäjä..
Kaiken uutisoinnin perusteella tulee väistämättä mieleen epäilys, että rouva Penttisellä on narsistisia luonteenpiirteitä. Narsistithan eivät näe omassa toiminnassaan mitään väärää . He uskovat sokeasti omaan ylivertaisuuteensa. Sen takia he eivät myönnä virheitään. Tänään 22.01.2020 HS uutisoi, että Mirjami Penttinen ei hyväksy taitoluisteluliitolta saamaansa rangaistusta, vaan aikoo viedä asiaansa eteenpäin.
Vaikka uutisointi on ollut yksipuolista, ainakin jonkinlaisia ongelmia on ollut pakko olla jo pitkään. Ei savua ilman tulta. Asiaa ei pidä nähdä pelkästään yhden osapuolen kannalta. Siksi kaikkien osapuolten kannalta olisi hyvä, että asia tutkittaisiin perinpohjin. Jos ei muuten niin sitten oikeuslaitoksen ja/tai vetoomustuomioistuimen kautta.
Uutisoinnin perusteella alkaa olla varsin selvää, että asia ei ole todellakaan tullut yllätyksenä rouva Penttiselle. Hänellä on ollut esimerkiksi aikaa hankkia itselleen huippujuristi. Vaikuttaa vahvasti myös siltä, että Penttisen mahdollisesti kyseenalaisista valmennusmenetelmistä on tiedetty alan piireissä jo pitkän aikaa, mutta ne on hyväksytty, koska menestystä on tullut. Penttisen ammatillisen osaamisen arvostus on ilmeisen korkea ja hänellä on laaja tukiverkosto käytettävissään.
Tuskinpa noin parinkymmenen entisen luistelijan ulostulo epäasiallisesta käytöksestä olisi pelkkää entisen valmentajan kiusaamista.
Naulan kantaan. Sen sijaan että Penttinen olisi esim.pyytänyt anteeksi tai muullakaan tavoin osoittanut olevansa pahoillaan, hän alkoi oitis puolustella käytöstään ja uhota että nyt on hänen aikansa "taistella" (viitaten siis siihen ihmeelliseen vanhemmille lähetettyyn Whatsapp-addressiin). Vähän kehittyneemmällä empatiakyvyllä varustettu ihminen olisi ehkä uhoamisen sijasta älynnyt mennä itseensä ja yrittää vaihteeksi nähdä omaa toimintaansa vähän muidenkin silmin..
Siellä ei oo vaan jonkun hienosto perheen pentu menestynyt eikä kestänyt kritiikkiä valmentajalta. Hyvä että tollaset itkupillit karsiutuu pois. Ei sellaset pärjää huipulla
Viestisi sävystä tulee vahvasti sellainen kuva, että sinäkään et takuulla pärjäisi siellä huipulla.
Hieman kylmäävä lukea vanhaa haastattelua tämän päivän tiedon valossa:
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2013/10/16/muodostelmaluistelussa-huipulle-paastaan-yhdessa
Ikävä kyllä , yllättävän paljon.sadistista nöyryyttämistä löytyy valmentajan metodeista.
"Tapa-ittes-Penttinen", soisi ymmärtävän vetäytyä
Tuollaista tekstiä lateleva valmentaja on valinnut itselleen väärän alan sinulle
sopisi jokin sellainen tehtävä jossa saat käyttää noita sanoja oikasti ja saisit
myös itse samalla mitalla takaisin, KYLLÄ OLET RAIVOSTUTTAVA.......
Mutta eikös se olekin jo eläkeiässä?
Ei edes eläkeläiseksi tuollaista pidä kelpuuttaa.
Täysin sopimaton nuorten valmentajaksi.
Penttilä on ite ruma kuin synti, oikein silmiä särkee. Ehkä tämä naamakompleksi sai tyypille niin veemäiden luonteen. Huhhuh jos ite olisin ollut luistelemassa ja tuollaista huutelua kuullut niin oisin tehnyt ämmästä jauhelihaa.
Voin ihan vilpittömästi myöntää olevani ulkonäöltäni vielä rumempi... Mutta en takuulla ole puoliksikaan noin mul**u. Ei ruma naama ole tekosyy kohdella muita huonosti.
Tämä nainen on kammottava esimerkki itseään täynnä olevasta tyypistä joka luulee olevansa korvaamaton.
Kehotukset LAPSILLE tappaa itsensä on sairasta ja oksettavaa.
Lähestymiskielto kaikkiin lapsiin, ehkä jopa omiinsa jos sellaisia on jostain kumman syystä hommannut
Uusi ura voisi aueta vaikka erittäin väkivaltaisten naisvankien toiminnan ohjaajana tai vartijana. Siellä voisi saada takaisin verbaalisesti samalla mitalla.
Kannatetaan, Pena muuttakoot Usaan luomaan uutta uraa pahimpien naisvankien vartijana. Aivan jäätävän pirullinen muija olisi omiensa joukossa.
Ei mihänkään tehtävään missä on muita ihmisiä, kortistoon , työttömäksi, rahattomaksi,
ja porttikielto kaikkiin urheilutapahtumiin, se sienineuvojan tehtävä kainuun korvessa
sopisi oikein hyvin hähelle ja tietenkin palkattomana.
Baletti on samanlainen laji ja ala täynnä pimahtaneita valmentajia. Baletilla kammottava vaikutus harrastajiin, erityisesti tyttöihin. Baletissa pojat ovat käytännössä 100 prosenttisesti homoja.. Uotinen sen muutoksen teki.
Söi kuormasta. Miehensä on 6 vuotta nuorempi.
Katsokaa venäläisiä ja kiinalaisia naisurheilijoita. Naisen psyyke on sellainen, että tuloksia tulee vain kovilla menetelmillä. Suomalaisella pehmotyylillä niitä ei tule.
Mitä tuloksia? Voitat jonkin kisan, josta saa luistelijat pienet mitalit. Urheilijat maksavat "harrastuksestaan" omaisuuden, jonka pitäisi tuoda hyvä pohja aikuisuudelle ja sosiaalisuudelle. Vain valmentajat saavat itsellensä ammatin ja toimeentulon. Viime kevään MM-kisoissa Suomessa kaksi kilpailevaa joukkuetta otti hopeaa ja pronssia...niissä ei valmentajat vittuile ja kiusaa "Uniquesti".
Hiihdon ja mäkihypyn kohtalo edessä. Mutta tommoset luistelut on ihan paskaa. Nuppivikaisten kommunistien laji. Harrastajille vain haittaa. Nyrkkeilyn ymmärrän, koska sillä voi tienata satamilliä rahaa. Urheilussa vain raha-lajeja kannattaa harrastaa. Muiden harrastaminen pitää kakaroilta kieltää heti alkuunsa.
Management by prkl ja hyväveliverkosto. Tämä on tuttua työelämän sisäpiireissä. Kekkoslovakia on nyt in.
Kuvassa iloinen, innostava ilme?
Niin on, mutta kyllä vielä hymy hyytyy kun aikaa menee..........
Ovatko Penttisen kiivaimmat vastustajat itse menestyneet hyvin lajin valmentajina, eivät todellakaan. Onko saatu mitään muuta aikaiseksi kuin haaveita ja unelmia menestyksestä. Penttisen meriittilista lajinsa valmentaja kestää vertailun. Urheilussa ei pärjää pelkällä "porkkanalla", keppiä pitää myös käyttää. Itse ajoin aikoinani motocrossia ja parhaat tulokset kisoissa tulivat kun valmentajana toiminut isäni haukkui minut ennen kisoja, purin hammasta ja näytin hänelle että minusta on johonkin. Olin kolme kertaa SM-kisoissa kymmenen parhaan joukossa kunnes raju kaatuminen lopetti urani.
Ei tietämys riittää, mitä on valmennus ja mitä vaaditaan. Valmennus ei ole vahingoittamista. Kaikilla elämän aloilla töissä, harrastuksissa, vanhemmuudessa,ihmissuhteissa pätee samat säännöt. Ei ole hienoa aikuisena muistella empatia kyvyttömänä ja huonolla itsetunnolla varustettuna. Pärjäsin aikoinani koska minua haukuttiin. Ei mitaleita SM-tasosta ja kaatuminen.
Penttinen! HÄPEÄ JA VETÄYDY VALMENNUSTEHTÄVISTÄ. naamasi ilkeä
virnistys pistää vihaksi...........
Iloinen ilme! paskamaisin ilme mitä olen nähnyt, älkää kukaan viekö lapsianne tuon
hirviön oppiin! kerran tehnyt virheen niin tekee toistekkin uskokaa pois.
Niin, joillekin tuommoinen valmennustyyli ehkä sitten sopii, joillekin taas ei. Taitava ihmistuntija (jollainen hyvän valmentajan on eduksi olla) osaa soveltaa valmennettaviinsa sitä sopivinta otetta.
Tulee mieleen tosta Penttisestä entinen liikunnanopettaja ala-asteelta. Haukkui ja sätti aivan säälimättä ja todella törkeästi ja haukkui lihavaksi ym jos ei jokin liikuntalaji heti onnistunut.
Penttinen on TYHMÄ AKKA nyt vielä ilkeää päivälehdessä pyytää anteeksi luistelijoilta
HÄPEÄ NYT JO, et tule saamaan anteeksi käytöstäsi ikinä keneltäkään olet pilannut
maineesi ja pahasti, vetäydy pois julkisuudesta ja heti, hanki ammatti jossa saat huutaa
ja huutaa tarpeeksi, et sovi urheiluun milläänlailla, HÄPEÄ HÄPEÄ....
Tämä sama AKKA oli taas otsikoissa! ETKÖ HÄPEÄ YHTÄÄN OLLA VALMENTAJA?
Miten ihmeessä sallitaan laillisesti kiusata lapsia ja ajaa heidän unelmaansa tuollaisen valmentajan taholta??????????? HÄPEÄ HÄPEÄ.
Tuli tässä olympialaisten kohuista mieleen hän jälleen. Yhä valmentaa: https://hsk.fi/valmentajat/valmennustiimi/mirjami-penttinen-2/
Millainen vanhempi antaa hänen valmentaa lastansa, kiinnostais kyllä heidän mielenmaisemansa.
Olen itse kokenut Mirun valmentamista ja haluaisin vain sanoa, että se on parasta mitä minulle on käynyt.
#FreeMiru #JusticeForMiru
#