Epäröivä seurakuntalainen

Saako tuohuksen sytyttää ja laitta kynttelikköön jos tulee palvelukseen myöhästyneenä?
4239
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Saa laittaa.

Äänestä

Venäläiset yleensä tulee myöhässä ja tungeksivat kynttilöitä laittamaan, sitten vaimoväki lössiintyy ja supatus kuuluu toiselle puolelle kirkkosalia.

Äänestä
  • Ei ole aloittaja venäläinen.

    Saa laittaa tuohuksia palamaan.

    Äänestä

Saa, mutta jos tulet evankeliumin luvun, ehtoollislahjojen pyhittämisen tai heksapsalmien tai Herran rukouksen aikana, niin odota ne loppuun ja mene sitten. Sama sääntö pätee siihen, koska tuohuksia saa sammutella. En tosin sammutettelisi Kerubiveisunkaan aikana.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Saako tuohuksen sytyttää ja laitta kynttelikköön jos tulee palvelukseen myöhästyneenä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu